Над 200 журналисти от различни медии и подкрепящи ги граждани се събраха днес в 12 часа пред БНР за свикан от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ)-България протест в защита на свободата на словото, против натиска над медиите от външни фактори и за изясняване кой се опитва да нарежда на Националното радио и какви са причините за спирането на сигнала на програма „Хоризонт” на 13 септември в течение на 5 часа.
Към протеста се присъедини и Съюзът на българските журналисти (СБЖ), който миналата седмица поиска в своя декларация оставката на генералния директор на БНР и декларира категорична подкрепа на журналистите от обществената медия.
Замисълът на днешната проява бе 111 журналисти да се подредят през 10 метра един от друг по протежение на цялата отсечка по бул. „Драган Цанков” от БНР до Телевизионната кула, като в оформена по този начин „жива верига” си предават един на друг излъчващ програмата на „Хоризонт” транзистор.
Числото 111 бе избрано, защото България е на 111-то място в света по свобода на словото. А прехвърлянето на транзистора от ръка на ръка точно до Телевизионната кула с нейните предаватели символизираше предаване на сигнал – и на сигнала на „Хоризонт”, безпрецедентно спрян на 13 септември, и на сигнала към обществото, което е време да се събуди и да реагира на посегателствата към свободата на словото, защото така се посяга и към фундамента на демокрацията.
Номерчетата от 1 до 111, които раздаваха организаторите, не стигнаха за всички събрали се. Мнозина поеха по тротоара и през парковата зона към Телевизионната кула и без номерчета, а сдобилите се с тях ги прикрепяха към дрехите си и заставаха на съответстващото място в „живата верига”.
Сред включилите се в акцията имаше много журналисти от различни програми на БНР. Най-масово беше присъствието на колеги от „Хоризонт” и „Христо Ботев”. Съдебната репортерка на „Хоризонт” Силвия Великова, опитът за чието отстраняване от ефир отключи сегашната остра криза в Националното радио, също участва в протеста. Там бяха и много популярни общественици, журналисти, хора на изкуството, като Румен Леонидов, Митко Новков, Петър Курумбашев, Маргарита Пешева, Еми Барух, Чавдар Найденов, Горан Благоев, Тони Николов и др.
От много минаващи по „Драган Цветков” край „живата верига” коли имаше приветствени жестове и сигнали с клаксони за протестиращите.
Утре, на 27 септември, би трябвало Съветът за електронни медии (СЕМ) да оповести решението си относно оставането или оттеглянето на Светослав Костов от поста генерален директор на БНР. Така поне извести самият СЕМ миналата седмица. Но по време на днешния протест сред колегията се коментираше, че и утре можело да няма решение на регулатора, тъй като един от членовете му излязъл в отпуск и така не може да се проведе легитимно гласуване.
Бдителни колеги също така са забелязали, че на сайта на НС не може да се намери никаква информация за разговора, проведен със Светослав Костов в Комисията по културата и медиите в НС на 19 септември, за който бе съобщено в някои издания.
Що се отнася до спирането на сигнала на „Хоризонт”, както е известно, разпоредената прокурорска проверка досега е установила само, че не е имало техническа причина за това. Но няма никакво обяснение защо все пак е било предприето това безпрецедентно действие.
Още в оповестяването на днешния протест на сайта си АЕЖ-България отправя настояване към българските власти „да поискат международно разследване на случая, в което да се обърне сериозно внимание за възможно влияние от страна на прокуратурата”. Иска се също „СЕМ да спази закона и да отстрани генералния директор на БНР”, до провеждането на нов конкурс „да се помисли за временно управление от медийни професионалисти с безспорен авторитет”, в Закона за радиото и телевизията да се предвиди професионална и гражданска квота в СЕМ, „да започне сериозен обществен дебат за ролята на обществените медии, така че да се гарантира, че те ще служат на обществото, а не на силните на деня”.