São Paulo, 3:30 PM #gothamcity pic.twitter.com/KyR1YOGg8q
— Leandro Mota (@leandromota_) August 19, 2019
Най-големият град в Бразилия е потънал в мрак посред бял ден в понеделник, след като димът от горските пожари в Амазония е достигнал големите населени центрове, съобщава Buzzfeed. През последните седмици в най-голямата тропическа гора в света са избухнали рекорден брой пожари. Според вестник Folha de S.Paulo мракът е обхванал града в 3 ч. следобед и продължил повече от час.
Pontualmente 4h da noite em SP pic.twitter.com/07ZJdUeOM6
— Gianvitor Dias (@Gianvitor) August 19, 2019
От Националния институт по метеорология на Бразилия заявиха, че обезпокоителното явление е било резултат от съчетанието на няколко фактора: студеното време, влажността и димът от безпрецедентните горски пожари, вихрещи се на няколко хиляди километра от града. Метеоролозите обясняват, че студеният фронт е променил посоката на ветровете и е пренесъл дима от пожарите, бушуващи в бразилския регион Рондония и в съседна Боливия, създавайки плътен слой от ниски, тежки облаци и мъгла.
Световната метеорологична организация публикува данни, които показват огромни облаци дим, покриващи голяма част от територията на Бразилия.
Случващото се увеличи опасенията за ситуацията в амазонската гора, често наричана „белите дробове на планетата“. Рекордният брой горски пожари идва на фона на ускореното обезлесяване на Амазония след идването на власт на крайнодесния президент Жаир Болсонаро. Според Националния институт за космически изследвания (INPE) броят на засечените горски пожари от началото на годината е над 72 000, което представлява 84% повишение спрямо същия период на 2018 г. и най-високия брой, откакто агенцията започва да събира данни през 2013 г., отбелязва Reuters. Повече от половината от тези пожари са в Амазония.
Благодарение на естествената влажност амазонската гора по принцип е сравнително устойчива на пожари. Ето защо агенциите за опазване на околната среда считат, че сегашните пожари са резултат от човешка дейност и засушаване. Местни вестници в Бразилия съобщават, че фермерите в някои региони организират „пожарни дни“, за да се възползват от отслабените мерки за защита на гората при новите власти. След идването на власт на Болсонаро агенцията за защита на околната среда е намалила налагането на глоби и наказания, а министрите ясно декларират симпатиите си към дървосекачите, които идват за сметка на коренното население, живеещо в горите.
?Just a little alert to the world: the sky randomly turned dark today in São Paulo, and meteorologists believe it’s smoke from the fires burning *thousands* of kilometers away, in Rondônia or Paraguay. Imagine how much has to be burning to create that much smoke(!). SOS? pic.twitter.com/P1DrCzQO6x
— Shannon Sims (@shannongsims) August 20, 2019
Според първоначалните оценки на INPE обезлесяването в Амазония се е ускорило с 67% през месец юли. Болсонаро, който още при стъпването си в длъжност през януари се зарече да развива икономически региона на Амазония, уволни ръководителя на държавната агенция, защото по думите му данните за обезлесяването са „лъжи“, които накърняват образа на Бразилия.
Тази седмица бразилският президент заяви, че според него неправителствени организации подпалват пожарите, за да могат да ги снимат. Попитан дали има доказателства и може ли да посочи конкретни НПО-та, замесени в подобна дейност, той заяви, че няма доказателства черно на бяло, но усеща, че е така.