Прокурорите от полския град Щчечин, които наскоро наредиха полицейска проверка на научно събитие, посветено на Карл Маркс, не само станаха за смях, но и се наложи министъра на вътрешните работи да поднася официални публични извинения за „неловкия инцидент“ и „възникналите недоразумения“. Това обаче явно не смути техните колеги от други райони, и полицията изглежда продължава да дебне „комунистическа пропаганда“. Този път в южна Полша.
Градът е Сосновиец, намира се в т.нар. Домбровски въглен басейн, който представлява нещо като вход към Горна Силезия – регион с голяма индустриална история и вековни миньорски традиции. Точно оттам дойде и един от най-уважаваните и най-популярните Първи секретари – Едвард Гиерек (Edward Gierek). По време на неговия мандат през 70-те години на 20 в. Полша интензивно се модернизира благодарение на масови държавни инвестиции в инфраструктурата и промишлеността. Също така Гиерек допуска повече западно влияние в Полша същевременно предлагайки истински и откровени критика на властващата там капиталистическа система. Преди да стане политик и да направи партийна кариера е бил гастарбайтер във Франция. Всичко това и много други нюанси за които няма място в една кратка дописка, допринесоха към неговата обща популярност, която не е изкоренена до ден днешен, въпреки усилията на полската антикомунистическа истерия и историческата полиция, известна като Институт на националната памет.
Какво общо има Сосновиец с всичко това? Допреди няколко месеца в този град имаше едно кръгово кръстовище, носещо името на въпросния секретар. В началото на тази година обаче наименованието трябваше да бъде сменено поради новата вълна „сериозна декомунизация“ обявена още през 2016 г. от сегашните полски управляващи. Същността на този процес е от публичното пространство да бъдат премахвани всякакви символи, емблеми или имена които могат да бъдат асоциирани не само с Полската Народна Република, а и с комунизма по принцип. Така че въпросното кръстовище нямаше как рано или късно да не попадне в полезрението на докомунизаториските органи. Още през януари кметът на Сосновиец получи специално писмо от Института на националната памет, че наименованието на кръговото кръстовище в града му трябва да бъде заменено с „Домбровски басейн“.
Това породи известно вълнение сред гражданите, във връзка с което кметът на Сосновиец, Аркадиуиш Хенчински (Arkadiusz Chęciński), предложи паметта на Гиерек да бъде все пак почетена и излезе с идея за постоянна изложба. За всеки случай, предвид общата политическа атмосфера в Полша, той реши да свика местен референдум по въпроса. 12400 гласували бяха за организирането ѝ, против бяха само 357. Освен подкрепата на гражданите, управителя на Сосновиец потърси и съгласието на силезаянският войвода (войводства са областни структури в полската държавна администрация, техните ръководители официално се наричат войводи). След като получи и това одобрение той пристъпи към организацията на мероприятието.
Изложбата е със заглавие „Едвард Гиерек – между изтока и запада“‘ отвори врати на 8 април. Тя не е възхваляваща, но и далеч не е антикомунистическа. Организаторите са действали с видимо усещане за мярка – от една страна Гиерек е представен като прогресивен на фона на партийния консерватизъм, смел модернизатор, отворен към Запада, но и като формалист и открит привърженик на квазидиктаторската роля на Полската Обединена Работническа Партия. Показва еволюцията му от откровен представител на работническата класа към смутен апаратчик, брутално потушаващ работнически бунтове.
niedziela w Altreichu #sosnowiec #pałacschoena wystawa Edward #Gierek „Miedzy wschodem a zachodem“ #warto pic.twitter.com/qj8nQx9X0S
— joanna marczok (@JMarczok) April 22, 2018
„Направихме всичко възможно да покажем и положителните, и негативните акценти от миналата епоха“ – коментира Павел Душа, директор на сосновския музей – Дворецът „Шоен“. където е поместена изложбата. „Освен това повечето от артефактите сме получили от Института за националната памет, така че не съм сигурен как точно прокуратурата е успяла да стигне до такива заключения“ допълни той в разговор с журналисти.
За какви заключения говори г-н Душа? Оказва се прокуратурата от Катовице, по сигнал на възмутен гражданин, надуши в инициативата на сосновските общински власти комунистическа пропаганда. В следствие на възникнало подозрение за такова грубо престъпление, веднага без задействана местната полиция, която пристигна в музея да направи внимателен оглед на изложбата и да състави съответните доклади. По думите на служителите на музея униформените са разгледали изложбата, направили са снимки и са си водели записки. Говорителят на полицейското поделение в Сосоновиец заяви пред медиите, че полицейската проверка продължава, и че засега е приключила само началната ѝ фаза. След встъпителен анализ материалите щели да бъдат предадени на прокуратурата, която ще реши дали да образува досъдебно производство. Всичко това се случи преди два дни.
Вчера на специална пресконференция по повод възникналия проблем Аркадиуш Хенчински заяви следното пред журналистите:
„Да, истина е, че полицията се е заинтересувала от изложбата за Едвард Гиерек. Приех тази новина с огромно разочарование и отчаяние. Не ми е ясно как тази ценна гражданска инициатива може да бъде разтълкувана като проява на пропагандиране на комунизъм или въобще каквото и да било налагане на наративи или интерпретации. Това е историческа изложба посветена на важна историческа личност, към която особено хората в нашия регион изпитват видим сантимент и ясно изразиха своето мнение по време на референдума преди няколко месеца. Ако в един музей вече не може да се говори свободно за история и да се напомня за нея, то къде трябва да се изнесем с подобни инициативи? Според мен действията на прокуратурата и полицията са свидетелство за опасност за сериозно ограничаване на свободата на словото в Полша“.