„Не знам какво бих могъл да правя на този пост, след като убиват журналисти.” Това заяви на пресконференция в Братислава подалият днес оставка досегашен министър на културата на Словакия Марек Мадярич, член на управляващата партия Smer-SD. В сферата на отговорностите на министерството на културата влизат медиите и журналистите.
Поводът за емоционалното оттегляне на Мадярич е убийството на 27-годишния разследващ репортер Ян Кучяк от информационния сайт aktuality.sk (собственост на две медийни групи – германската „Шпрингер” и швейцарската „Ринжие”). Журналистът, който редовно публикувал статии за съмнителни връзки между бизнесмени и политици, бе открит застрелян заедно с приятелката си в неделя, 25 февруари, в техния дом край Братислава.
Драмата дълбоко разтърси и Словакия, и цяла Европа, която само преди броени месеци преживя и убийството на малтийската разследваща журналистка Дафне Каруана Галиция.
Много словашки медии, включително и сайтът aktuality.com, публикуваха последната статия, върху която Ян Кучяк е работил преди да го убият. Той я е подготвял в сътрудничество с друг свой колега – Том Никълсън, който е от англо-словашки произход. Статията разнищва възможни връзки на калабрийската мафия Ндрангета със словашки политици с цел източване на еврофондове от Словакия.
„Двама приближени на едно лице, пристигнало в Словакия, след като е било обвинено за свързан с мафията случай в Италия, имат всекидневен достъп до министър-председателя,” пише Кучяк в статията, озаглавена „Италианската мафия в Словакия. Нейните босове се протягат към политиката”. Всъщност в текста му са посочени и конкретни имена, стигащи до най-високо ниво. Обрисувана е и ролята на красива млада жена. Но разказващите за статията други медии се въздържат да цитират каквито и да е имена, защото засега „черновата“ на Кучяк не е потвърдена от факти и доказателства.
„Италианците, свързани с мафията, са намерили свой втори дом в Словакия – вече са започнали да въртят бизнес, да получават дарения, да ползват европейски фондове и преди всичко да установяват тесни връзки с влиятелни политически личности, включително от словашкото правителство,” сочи още журналистът. „Имали са или продължават да имат десетки фирми на стойност десетки милиони евро,” твърди Кучяк. Журналистът е обрисувал и
Водещият словашки вестник SME вече беше споменал тези детайли в своя вчерашна публикация по повод убийството на Кучяк. Пак във вторник словашкият премиер Роберт Фицо обеща един милион евро за всякаква информация, която би помогнала за установяването и залавянето на извършителите на престъплението. Същевременно той настоя медиите да не прибързват с обвиненията, докато няма доказани факти в лансираните версии.
Фицо заяви: „Ако се докаже, че двойното убийство е свързано с работата на журналиста, значи ще го разглеждаме като атентат срещу демокрацията. Но да се свързват без никакви доказателства невинни хора с едно двойно убийство, това преминава границите, това не е редно”.
На своя среща с главните редактори на най-големите словашки медии премиерът ги увери, че свободата на словото в страната е „гарантирана”, а сигурността на журналистите е „приоритет”.
Вътрешният министър Роберт Калинак предложи някой журналист или дори главният редактор на сайта aktuality.sk да се включи в екипа криминалисти, които разследват престъплението. Калинак съобщи също, че разследващите са установили връзка и с италианските следствени органи.
Шефът на словашката полиция Тибор Гаспар, който пръв изказа мнението, че убийството на Кучяк и приятелката му е свързана с работата на разследващия репортер, сега вече настоява медиите да бъдат по-внимателни в отразяването на случая, докато следствието още продължава. „Как да вършим нашата работа ефикасно, ако вие с въпросите си и публикациите си предупреждавате лицата, които биха могли да бъдат обвинени в убийството?” – риторично запита Гаспар.
Словашки медии съобщиха, че около труповете на Кучяк и приятелката му имало много разпилени гилзи и това било знак, че убийството е вид мафиотско „предупреждение”.