Заплатите в туристическия сектор остават най-ниски и нарастват по-бавно от средните за страната, оставайки с 41% под тях. Работниците в този сектор, както и в селското стопанство, рядко са заети целогодишно, което допълнително подкопава доходите им.

Двуцифрен ръст на заплатите на годишна база отчитат от НСИ през последното тримесечие на 2017 г. Средните брутни заплати достигат 1095 лв., като за частния сектор са 1081 лв., а в обществения – 1138 лв.
В сектор “Образование” увеличението е най-внушително – 18,5% спрямо края на предходната година, следван от „Административни и спомагателни дейности“ с 14.4%. Най-зле платения сектор продължава да бъде “Хотелиерство и ресторантьорство” със средни брутни заплати от едва 647 лв., които са нараснали с 7.8% за една година. Това обаче се дължи основно на увеличението на минималната заплата с 9.5% в началото на 2017 г., което е изтикало най-ниските заплати в сектора нагоре.
Покрай протестите против разширяването на ски зоната в Национален парк “Пирин” правителството защитава решението си с тезата, че се грижи за поминъка на местните, но заплатите на работещите в туристическия бранш са с 200 лв. по-ниски от следващия най-зле платен – сектор “Строителство” с 847 лв. Най-високи остават заплатите в медийната и комуникационна сфера (2448 лв.), производство и разпределение на енергия (1808 лв.) и финанси и застраховане (1783 лв.)
Интересното е, че за първите девет месеца от 2017 г. доходите от труд нарастват с едва 4.7%, което се дължи основно на увеличението на минималната заплата. В образователния сектор те дори намаляват минимално за този период. През последното тримесечие обаче ръстът на доходите се удвоява и достига 10.6% за годината.
Голяма част от това увеличение е отбелязано през декември, когато част от фирмите изплащат бонуси и предизвикват сезонно изкривяване. В резултат статистиката обикновено отчита спад в доходите през януари и февруари, както се вижда и от долната графика:
Броят на наетите на трудов договор се увеличава минимално на годишна база с 0,2% (5400 души), но спада спрямо третото тримесечие. Отливът се дължи главно на туристическия сектор и селското стопанство, което значи че част от сезонно наетите работници така и не намират позиция през зимата. Заплатите за този вид труд и без това са сред най-ниските, но по този начин годишните доходи на сезонните работници спадат допълнително. Заетите в сектор “Хотелиерство и ресторантьорство” са били около 144 хил. през летните месеци, но спадат до 106 хил. през декември.
Оставете коментар