С плакати и информационни материали бяха посрещнати депутатите и другите участници в заседанието на Комисията по бюджет и финанси от представители на гражданската инициатива „Да спрем машината на неравенството“. Те припомниха на членовете на комисията, че кампанията за връщане на необлагаемия минимум и за въвеждане на диференцирано ДДС за стоки от първа необходимост събра над 30 хиляди подписа за няколко седмици преди началото на обсъжданията на Бюджет 2018 г.
С посланието „30,00о > 100“ гражданите припомниха на депутатите, начело с председателя на комисията Менда Стоянова и доскорошния председател на НС Димитър Главчев, че настоящата данъчна система бе въведена след кампания, водена основно от „Институт за пазарна икономика“ и започнала през 2004 г. с писмо до тогавашния финансов министър Милен Велчев, подписано от едва стотина души. Тогава Велчев отговори, че в общи линии е съгласен с тезите на пропазарните икономисти и за 2005 г. подготвя намаление на корпоративния данък от 19.5% на 15%, но няма как да финансира функционирането на държавата и социалните системи при още по-големи намаления. Този проблем бе решен от Пламен Орешарски по време на Тройната коалиция, като недостигът на средства бе компенсиран с увеличение на данъка за най-нискодоходните групи чрез премахването на необлагаемия минимум.
По време на заседанието на комисията предложенията на инициативата бяха представени от икономиста от КТ „Подкрепа“ Ваня Григорова, но те бяха посрещнати с мълчание от депутатите, никой от които не ги коментира, нито предложи те да бъдат подложени на гласуване, въпреки че някои от партиите в парламента са се обявявали през годините и за необлагаем минимум, и за диференцирано ДДС. В единствен коментар по темата Менда Стоянова предложи на синдикатите да си направят партия и така да се опитат да променят данъчната система в страната.
С експедитивно темпо комисията отхвърли и всички предложения по бюджетите на здравната каса и общественото осигуряване от страна на опозицията без никакви дебати. При обсъждането на държавния бюджет единствената тема, която сближи позициите на управляващи и опозиция, се оказаха представителните разходи на председателите на общински съвети, чието увеличаване бе предложено от ДПС.