Призракът на шистовия газ отново надвисна над България. В ход е инвестиционен проект за района на Добруджа на дружеството „Русгеоком – БГ”. Идеята не предвижда използване на фракинг, а добив на т.нар. въглищен газ. Но местните хора се страхуват. Единият вид притеснения е, че зад маската на официалното предложение ще се ползва шистова технология. Другият – че и въглищният газ крие огромни рискове. Проектът е в твърде напреднала фаза, не иде реч за голи намерения. Във варненската Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) е изготвен
доклад по ОВОС с положителна оценка
относно въздействието върху екомрежата „Натура 2000”. На 11 август община Генерал Тошево, където се предвижда сондирането, е уведомена за становището на РИОСВ – Варна. Днес от село Рогозина стартират серия обществени обсъждания, които ще завършат другата седмица в залата на общинската администрация в Генерал Тошево. Името на проекта е: „Разработване и усвояване на находище „Спасово” в блок „Добрич”, включващо четири участъка: „Рогозина”, „Чернооково”, „Калина” и „Рогозина изток” за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич” .
Проектът всъщност е стар. Проучвателните дейности на „Русгеоком – БГ” приключиха през 2014 г. Напрежение около инвестиционните намерения избухваше няколко пъти през годините, после настана тишина. Сега очевидно се пристъпва към същинските дейности. Още през лятото „газовото раздвижване” предизвика огромно вълнение в Генерал Тошево. Срещу проекта бе сформиран инициативен комитет, стотици граждани се подписаха против добива, заплашиха с протести. Долетяха притеснения от румънски фермери и еколози. Шумно недоволство изразиха българските земеделски браншови организации. Официални притеснения показа и община Генерал Тошево. Всичко това не бе повод президент, парламент, правителство или опозицията да вземат отношение. По някаква причина централните български медии също не забелязаха какво се случва край румънската граница.
При липсата на широк отзвук съвсем нормално е страховете да растат, както и да не е ясно каква точно е истината. В протестна декларация до премиера Бойко Борисов Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) написа тези дни, че става дума точно за шистов газ. „След задълбочено запознаване с въпросния доклад, установяваме, че водоносният хоризонт, познат като Малм-Валанж, разпростиращ се почти по цялата територия на Североизточна България, ще бъде изложен на
риск, вследствие на предвидените за изграждане сондажи за добив на шистов газ!
Негативните последствия от извличането на шистов газ представляват реална заплаха за околната среда, общественото здраве и земеделието в Добруджанския регион, която не може да бъде пренебрегната, както и преодоляна с мерки за обезопасяване на сондажите. За жителите на област Добрич този риск е неприемлив и няма как да бъде „сведен до минимум“, тъй като самата технология на добив не е надеждна и безопасна”, декларира НАЗ.
През 2012 г. в България бе въведен мораториум върху добива на шистов газ. Официално такъв не може да се извлича. Има експерти, които считат, че технологията при настоящия проект също е в обхвата на дефинираните от мораториума забрани, макар да не е фракинг.
Още през 2014 г. партия „Зелените” и специалисти предупредиха, че добивът т.нар. въглищен газ също е опасен, тъй като в Добруджа има контакт между въглищните пластове и водоносните слоеве. Известно е, че районът, макар да е изключително плодороден, е
най-беден в България откъм вода.
Сондиране под водоносния хоризонт крие непоправими щети. Отделно от това Вранча е в опасна земетръсна близост.
Реално в момента сондиране не се извършва. Площадката в село Рогозина, където се извърши преди няколко години проучването, стои временно замразена.
Засега похвала относно информирането на обществеността заслужава единствено община Генерал Тошево. На сайта си тя редовно известява за кореспонденцията с инвеститора, както и за предстоящите обществени обсъждания. „Община Генерал Тошево декларира, че ще води политика, съобразена с обществения интерес, в синхрон с местното и националното законодателство. Няма да допуснем нарушаване на екологичното равновесие в региона и застрашаване на основния поминък в Добруджа – земеделието. Ще настояваме за
пълна прозрачност както от страна на държавата
чрез отговорните ведомства, така и от страна на фирмата – инвеститор. Ще информираме гражданите за хода на дейностите, с цел да се предотвратят опитите за преекспониране на случващото се в блок „Добрич” и извличането на партийни, икономически или други дивиденти”, се казва в становище на местната власт.
Казусът очевидно ще търпи развитие. Преди време Добруджа бе изплашена от американски шистов газ, а сега от руски, който официално не е шистов.