На 18-ти юни, неделя, жителите на Стара Загора ще имат възможност да се включат в референдум за спасяването на парк „Бедечка“, като отговорят с „Да“ или „Не“ на въпрос: „Да бъде ли извършено отчуждаване на частните незастроени имоти в квартал „Бедечка“, по реда на Закона за общинската собственост и Закона за устройство на територията, при граници: от изток – бул. „Хан Тервел“, от запад – ул. „Иван Вазов“, от север алеята към предприятие Труд и от юг – ул. „Христина Морфова“? На територията на отчуждените имоти да се изгради парк, за сметка на бюджета или активи на Община Стара Загора.“
„Проблемът е, че е направена абсурдна реституция и сега започват да застрояват зелената площ, в която има хиляди дървета и няколко алеи. На референдума ние, жителите на община Стара Загора, ще решим дали да се запази съществуващият парк, или да се налеят пари в инфраструктура за нов квартал на мястото на парка“, започва информационната брошура, създадена от призоваващите да се гласува с „Да“ на референдума в неделя.
„Парк „Бедечка“ има над три хиляди дървена, заедно с храсти, свободни пространства, паркови алеи и се разполага на близо 400 декара площ. Той е създаден още в далечната 1960 година. Лесопаркът прелива естествено към влажните зони около река Бедечка. Там е уникалният чинар на над 600 години. В района живеят близо 200 вида животни, сред които и такива, които се срещат само там“, посочват още загрижените за бъдещето на парка старозагорци.
Те настояват, че заради съмнително и непрозрачно възстановяване на земеделски имоти в зелените площи, се е стигнало до план за пълно застрояване на мястото на парка. „Парк „Бедечка“ трябва да бъде запазен и почистен, а за поредицата съмнителни, погрешни и порочни решения назад в годините в общината, трябва да се направи пълна ревизия“, подчертават те, като са категорични, че за добросъвестните собственици на терени там може да се намери адекватно решение чрез преговори за постигане на равностойни замени или обезщетение.
В края на миналата година се наложи граждани буквално с телата си да спасяват парка от опити за застрояване. Малцината собственици обаче не са доволни и така се стигна до насрочването на референдум, който трябва окончателно да реши бъдещето на парка.
Официалната позиция на кмета на града Живко Тодоров е „за“ спасяването на парка, тоест за гласуване с „Да“ на референдума, на който той се води инициатор. Мнозина обаче се притесняват, че местната власт не действа достатъчно категорично и цели референдумът да не бъде успешен, като се разчита на обичайния способ за бойкот на референдумите – ниска избирателна активност, която да направи референдума незадължителен. Преди дни Тодоров заяви пред БНР, че той лично ще гласува с „Да“.
В края на миналата година след възникналото напрежение между собственици на имоти и граждани, които се противопоставят на застрояването, общинският съвет взе решение да изготви нов устройствен план, който да забрани строителните дейности в „Бедечка“. Собствениците обаче заплашиха да атакуват това решение в съда. „В зависимост от това какво ще гласуват хората на 18-и юни, ние ще предприемем действия. Първият вариант е по завършване промяната на общия устройствен план, която сме предвидили. Втори вариант е нещата да останат, както са до момента. Това означава да има изграждане на квартал. Това са двете възможни опции“, призна в същото интервю кметът Живко Тодоров.
Още през миналото лято е отстранен главният архитект на Стара Загора Иван Кирчев. Причината кметът да поиска неговата оставка е фактът, че жената на Кирчев е… проектант в жилищен комплекс в парк „Бедечка“.
За да бъде валиден референдума е необходима активност от поне 40% или около 60 000 души. По всяка вероятност участниците в референдума ще отговорят категорично с „Да“ с голямо мнозинство, но големият въпрос е каква ще бъде активността.