Кандидатът на левицата Ленин Морено спечели изборите за президент на Еквадор, съобщава AP. Опозиционният му съперник обаче отказва да признае резултатите и призовава поддръжниците си да излязат на улицата в протест срещу „измамата”.
Проведеният в неделя втори тур на изборите в Еквадор бе следен внимателно като сигнал дали левицата, която доминираше политиката в региона през последните 15 години, може да спре поредицата победи на десни политици в Южна Америка.
При преброени над 97% от бюлетините, Морено печели 51%, докато опонентът му – консервативният банкер Гийермо Ласо, събира малко под 49 на сто. Разликата между двамата кандидати за президент на 16-милионната държава е едва около 224 хил. гласа.
Ласо заявява, че ще оспори резултатите във всички 24 провинции, тъй като екзит-половете са показвали, че той печели. Опозиционерът поставя под въпрос резултатите и с аргумента, че след първия тур през февруари броенето им е отнело три дни, докато след балотажа са ги обявили почти веднага. „Това е отвратително. Няма да го позволим”, заяви Ласо на поддръжниците си, като също така изтъкна, че е споделил опасенията си в телефонен разговор с ръководителя на Организацията на американските държави, чието седалище е във Вашингтон. Засега няма коментар от организацията, която прати свои наблюдатели на изборите.
¡Viva el Ecuador! ¡Bienvenidos luchadores de la paz y de la vida! pic.twitter.com/8gG5COUa1V
— Lenín Moreno (@Lenin) April 3, 2017
Той обвини сегашния президент Рафаел Кореа, че се опитва да инсталира „нелегитимно” правителство и призова подкрепящите го да протестират мирно, но решително. Хиляди възмутени привърженици на Ласо, крещящи „измама”, се опитаха да пробият металните заграждения, за да стигнат централата на избирателната комисия в столицата Кито. В родния град на Ласо – пристанището Гуаякил, се стигна до сблъсъци между демонстрантите и полицията.
Кореа от своя страна обвини привържениците на Ласо, че се опитват да провокират насилие, а ръководителят на избирателната комисия Хуан Пабло Посо призова за спокойствие. „Еквадор заслужава политическите актьори да покажат етика и отговорност като признаят демократичната воля, изразена от хората в кабините за гласуване”, заяви той.
Засега единственото доказателство за възможна фалшификация, представено от Ласо, са резултатите от малка провинциална избирателна секция, които са били обърнати при отчитането им към избирателната комисия в столицата.
Este es solo un ejemplo de actas que demuestran inconsistencias. Han cambiado sus votos por los nuestros. pic.twitter.com/soFgCgc3y7
— Guillermo Lasso (@LassoGuillermo) April 3, 2017
Междувременно Ленин Морено обяви, че незабавно ще започне работа по поемането на властта. Двамата с Кореа присъстваха заедно на голям митинг на привържениците на левицата след изборите.
Изборите в Еквадор са следени внимателно и от поддръжниците на основателя на Wikileaks Джулиан Асанж, който живее в посолството на Еквадор в Лондон от 2012 г. насам. Преди изборите убеденият в победата си Ласо се закани, че до 30 дни, когато трябва да встъпи в длъжност новият президент, ще изхвърли Асанж, който е заплашен от екстрадиция в Швеция и вероятно в САЩ. Морено от своя страна обещава, че ще позволи на Асанж да остане на територията на еквадорската дипломатическа мисия.
След като резултатите станаха известни, Асанж пусна шеговито послание към Ласо в своя Twitter акаунт: „Сърдечно приканвам Ласо да напусне Еквадор в рамките на 30 дни (със или без неговите милиони от данъчни убежища)”.
I cordially invite Lasso to leave Ecuador within 30 days (with or without his tax haven millions) #AssangeSILassoNO https://t.co/mU3HwPfP44
— Julian Assange (@JulianAssange) April 3, 2017
Екзит-половете на три агенции показаха победа на Ласо, включително агенцията, която най-точно предвиди резултатите от първия тур. Според предварително преброяване на избирателните протоколи от страна на уважавана местна правозащитна организация между двамата кандидата има разлика от едва 0.6%.
Според Кореа екзит-половете на социологическите агенции са били лъжливи. „Моралната измама на десницата не остана ненаказана”, заяви той в Twitter.
На фона на свиването на еквадорската икономика заради ниските цени на петрола доста анализатори очакваха Ласо да събере подкрепата на онези около 60% от избирателите, които на първия тур подкрепиха опозиционни кандидати. Те допускаха, че Еквадор ще стане поредната страна в региона след Аржентина и Бразилия, в която политическото махало ще тръгне надясно. Правителството на Кореа, наред с президентите на Перу и Колумбия, също така е обвинявано в съмнителни сделки с бразилския строителен гигант „Одебрехт“, който е част от големия бразилски корупционен скандал в държавната компания „Петробраз“. „Одерехт“ е изпълнявал големи поръчки за еквадорския държавен енергиен гигант PetroEcuador.
В последните седмици на надпреварата Морено успя да постигне малко предимство в социологическите проучвания. Кампанията му представяше опонента Ласо като откъснат от реалността богаташ, който е използвал банковата криза в страната през 1999 г., за да трупа богатство. Морено спечели и от опасенията, че „про-бизнес” кандидатът Ласо ще премахне социалните програми, които „гражданската революция” на Кореа осигури за бедните избиратели. Ласо, чието име фигурира в прословутите Панамски досиета, също така се заканваше да отмени наложената от Кореа забрана политици да държат парите си в офшорки.
Морено, който е прикован в инвалидна количка, след като е бил прострелян при опит за грабеж преди две десетилетия, поддържа по-умерен имидж от експанзивния Кореа. „Време е за мир и обединение. Всеки ще получи нови възможности и ще търсим диалог и хармония. Нашата ръка е протегната”, заяви той пред поддръжниците си след изборите.