76-годишният Мишел Темер, който през август миналата година пое президентския пост в Бразилия, след като Сенатът отстрани от власт дотогавашната държавна ръководителка Дилма Русеф, гастролира напоследък из доста световни медии с разказа си за тормозещи го в президентската резиденция тъмни сили и призраци. Многобройни влиятелни издания от различни страни преразказаха споделеното от него в интервю за новия брой на авторитетното бразилско списание „Вежа”.
Разбира се, целта на интервюто бе да представи Темер като голям реформатор. Но чуждите медии си харесаха за цитиране и тиражиране именно онзи абзац, в който бившият вице на Дилма обяснява, че се върнал да живее със своята 43 години по-млада съпруга Марсела и 10-годишния им син Мишелиньо в старата си вицепрезидентска резиденция „Жабуру”. Защото президентската – дворецът „Алворада”, му действал зле: „Чувствах нещо странно там. От първата нощ не можех да спя. Енергията на беше добра. Марсела изпитваше същото. Хареса му само на Мишелиньо, който тичаше от единия край до другия. Стигнахме до мисълта – дали няма призраци там?”
Докато светът се забавлява с поредната бразилска смешка, на самите бразилци никак не им е весело, а все по-често ги хваща срам от Темер. Така стана и навръх Международния женски ден 8 март, когато в уж поздравителна реч за приноса на бразилската жена в обществото президентът всъщност внуши, че мястото на нежния пол е в кухнята или най-много в супермаркета. Той каза, че бразилките имали важна роля в националната икономика, защото „никой не умее по-добре от тях да преценява кои са неизгодните цени в супермаркетите”. В държава, в която доскоро тъкмо жена е била на държавния връх, това прозвуча като подигравка.
Срещу Темер и откровено неолибералните реформи, които се опитва да прокарва неговото правителство, постоянно се надигат протести. Сред последните такива прояви бяха големите демонстрации от тази седмица срещу пенсионната реформа, която вдига възрастта за пенсиониране до 65 години, изравнява критериите за мъже и за жени, премахва пенсионните бонуси за хора, работили на минимална заплата, намалява пенсиите при смърт на роднина и т.н.
Шествията на протестиращите срещу реформата заляха улиците на Сао Пауло, Рио де Жанейро, Порто Алегре и много други бразилски градове. В редиците на демонстрантите в Сао Пауло крачеше и бившият президент Инасио Лула да Силва, който си припомни годините на своята борческа синдикална младост и държа възпламеняваща реч.
Лула, който се смяташе сигурен фаворит в следващите избори пред 2018 г., миналата година бе подложен на зрелищен арест в рамките на шумно разследване на големия корупционен скандал около държавната нефтена компания „Петробраз”. До този момент никое от обвиненията срещу него не е доказано, но медийният отзвук се отрази негативно на популярността му, а неговата жена Мариза, чието име също беше забъркано в твърденията за злоупотреби, през февруари т.г. почина от инфаркт.
Разследванията около „Петробраз” досега са установили, че в скандала са замесени политици и висши държавни служители от всички партии. Заради доказаната му роля в тези злоупотреби и наличието на неоправдани 5 милиона долара в швейцарски сметки от поста си се лиши включително председателят на Камарата на депутатите Едуардо Куня – инициатор на процеса по импийчмънт срещу президентката Дилма Русеф, започнат от Куня като форма на изнудване, с която е искал да принуди президентката да спре разследването срещу него. Но въпреки че користните мотиви на Куня излязоха наяве, все пак започнатият от него процес завърши с отстраняването на Русеф от власт под предлог за неособено убедителни административни нарушения от нейна страна.
Никакви корупционни действия на президентката не бяха установени. Привържениците ѝ не спират да напомнят, че всъщност именно заради нейната безкомпромисност към корупционните практики и безпощадните ѝ уволнения на заподозрени в злоупотреби министри и висши чиновници, след това политическата класа ѝ е отмъстила с импийчмънта. Самата Дилма е категорична, че срещу нея е извършен на практика държавен преврат, в който тя сочи за главни конспиратори приятелите Едуардо Куня и Мишел Темер.
Междувременно по-голямата тежест в мащабния корупционен скандал се прехвърли от „Петробраз” към „Одебрехт” – също гигантска фирма, но в строителството. „Одебрехт” е била изпълнител на инфраструктурните проекти за „Петробраз”. Смята се, че тя е подкупвала висши държавни служители, като им е осигурявала луксозни апаратаменти и вили, в замяна на благосклонни отстъпки и бонуси за строителния ѝ бизнес.
Оказа се също, че „Одебрехт” е действала не само в Бразилия, а и в още 11 държави, като навсякъде по същата схема са били подкупвани важни държавни фактори. През февруари бе оповестено, че в Бразилия компанията е раздала рушвети под най-различни форми на стойност около 350 милиона долара, а в останалте 11 страни – около 440 милиона долара.
На 14 март генералният прокурор на Бразилия Родриго Жано поиска от Федералния върховен съд да разреши стартирането на антикорупционно разследване срещу 83-ма политици с имунитет от различни политически партии, а освен това извести, че започва да разследва и други 211 души на висши постове, но неподлежащи на имунитет. Общо под лупата на следователите са над 350 големци.
Сред разследваните в тази нова спирала отново са включени Лула да Силва и Дилма Русеф, но освен тях също и двама техни видни опоненти – Жозе Сера и Аесио Невес, които са били кандидат-президенти на Бразилската социалдемократическа партия. В „списъка на Жано” (по името на главния прокурор) са и най-малко петима министри от действащото сега правителство на президента Мишел Темер, включително външнят министър Алойсио Нунес. Впрочем, споменатият Жозе Сера също беше външен министър в първия екип на Темер, сформиран през септември м.г. Но оттогава насам правителството непрестанно се обновява, защото всеки следващ месец от него отпадат по няколко министри, срещу които също започват разследвания за корупция…
Както коментира испанският в. „Ел Паис” тази седмица, за наблюдателите в чужбина става все по-трудно да се ориентират във все по-усуканите бразилски съдебни и политически лабиринти, та затова какво друго им остава, освен да тиражират приказките на Темер за призраци и тъмни сили…