Над 14 хил. жени от Саудитска Арабия са подписали петиция, призоваваща за отмяна на системата за мъжко настойничество в страната, съобщава Би Би Си. Жените в кралството имат нужда от съгласие от мъжки настойник, за да пътуват в чужбина, да започнат работа или да се образоват.
Това е първата подобна мащабна кампания, подкрепата за която се набира основно благодарение на хаштаговете #StopEnslavingSaudiWomen, #IAmMyOwnGuardian и #TogetherToEndMaleGuardianship в социалната мрежа Twitter. Активистката Азиза Ал-Юсеф коментира пред Би Би Си, че е много горда от кампанията, но сега е нужно да се получи отговор от властите. Тя изтъква, че основното искане на кампанията е да бъде определена възраст между 18 и 21 години, над която жената да бъде „третирана като възрастен”.
В крайно консервативното ислямско кралство жените трябва да имат разрешение от баща, брат или друг мъжки роднина – в случаи на вдовици, понякога това е техния син – за да получат паспорт, да пътуват или да сключат брак. Много работни места и университети също изискват съгласие на настойник от страна на жените служители или студенти, макар да няма подобно изискване по закон.
Наемането на жилище, лечението в болница или завеждането на съдебен иск също често изискват разрешение на мъжкия настойник, а жените разполагат с много малко възможности да се защитават, ако настойниците им злоупотребяват с тях или ограничават жестоко свободата им.
Кампанията в Twitter започна през юли, когато хуманитарната организация Human Rights Watch публикува доклад по въпроса. През следващите месеци саудитски жени започнаха да разпространяват в интернет текстове, видеа, картини и други материали, призоваващи за промяна. Появиха се и щампи, гривни и произведения на изкуството с надписи „Аз сама съм си настойник”. Стотици жени също така са пратили писма в подкрепа на кампанията до администрацията на краля.
I Am Still My Own Guardian #Iammyownguardian #سعوديات_نطالب_باسقاط_الولايه #madeatsca #politicalart pic.twitter.com/jLKJk4halb
— Ms Saffaa (@MsSaffaa) August 2, 2016
Изследователят от Human Rights Watch Кристин Бекерле, която е работила върху доклада, описва реакцията като „невероятна и безпрецедентна”. „Бях поразена – не само заради мащаба, но и от креативността. Те показаха безспорно, че няма да търпят повече да бъдат третирани като второ качество граждани, и че е крайно време тяхното правителство да ги чуе”, заявява тя.
Кампанията обаче среща опозиция и от страна на някои консервативни жени в страната, които разпространяват алтернативни хаштагове под наслов „настойничество за нея, а не против нея”. В големи саудитски медии се появиха коментарни статии, според които системата на настойничество не трябва да бъде отменяна, а да бъде реформирана и да се прилага по-добре.
Азиза Ал-Юсеф заявява, че не очаква негативни последствия от петицията, макар много жени да са я подкрепили публично с имената си. „Не съм притеснена, защото не правя нищо нередно”, заявява тя. През 2013 г. активистката бе спряна от саудитската полиция, защото нарушаваше забраната за жени да шофират. В началото на тази седмица тя и други активисти са се опитали да внесат подписката в Кралския съд лично, но са били посъветвани да го направят по пощата.
„Никога не сме имали проблем с воденето на кампании – проблемът е в липсата на отговор. Ние обаче не губим надежда, защото без нея няма да можем да свършим нищо”, заявява тя.