САЩ, Китай, Япония, Германия, Франция и Великобритания са приели общо по-малко жертви на тероризъм и войни, отколкото само Йордания, която не е особено просперираща държава и има почти три пъти по-малка територия от Полша.
Британската неправителствена организация за борба с бедността Oxfam изготви Доклад относно дела на отделните страни за подпомагане жертвите на въоръжени конфликти в глобален мащаб. Данните показват, че шест от най-богатите държави, които създават общо 60% от световния БВП, са приели като цяло 2 от общо 24 милиона хора, които под смъртна заплаха са били принудени да напуснат родните си страни.
Най-щедра откъм подслон е Германия – там са намерили убежище над 700 хиляди бежанци. Докато другите 5 най-богати държави в света са приели общо 1.4 милиона принудителни емигранти. Във Великобритания са намерили убежище по-малко от 170 хиляди души, което Марк Голдринг, шеф на Oxfam, нарече “позорно”. Контрастът е шокиращ – общо в Йордания, Турция, Палестина, Пакистан, Ливан и Южна Африка се намират понастоящем 12 милиона бежанци. В същото време сумарно тези страни създават по-малко от 2% от глобалния БВП.
Според Върховния комисариат за бежанците на ООН близо 65 милиона души по света са били принудени да напуснат домовете си поради насилие, военни действия и нарушения на основните човешки права. Това е най-голямото число, откакто изобщо съществува статистика за бежанците.
Повечето от тези бежанци – 41 милиона души, са сменили местоживеенето си в границите на собствените си държави. Но останалите 20 милиона са избягали зад граница.
Най-голяма роля в бежанската драма играе продължаващата четвърта година кървава гражданска война в Сирия, както и конфликтите в Ирак и Йемен, а също така и политическата криза в Бурунди, войните в Централноафриканската република, Южен Судан и Нигерия.
„Изправени сме пред едно от най-големите предизвикателства на нашето време, което прехвърляме върху плещите на най-бедните,” заяви Голдринг. Той подчерта: „Налице е сериозна криза, която изисква глобални, координирани действия. Най-богатите страни трябва да вземат активно участие в ответните действия, пропорционално на техните възможности. Те трябва да приемат повече бежанци и да бъдат реално ангажирани и в подпомагането на бежанците в другите държави по света!”