Тазгодишният Световен икономически форум в Давос отбеляза рекорден брой високопоставени участници от женски пол – от шефа на IBM Джини Ромети до директора на Международния валутен фонд Кристин Лагард. В обсъжданията по време на събитието обаче отекваше отрезвяващата истина, че крехките достижения на жените в световната икономика са поставени под риск за следващите поколения, пише Bloomberg. Това е особено вярно за работните места на бъдещето.
Според експертите от икономическия форум, т. нар. Четвърта индустриална революция, навлизането на автоматизациятa и изкуствения интелект, се очаква да бъде много по-разрушителна за професиите, които в момента са предпочитани от жените. Някои от най-бързо растящите професионални области – мениджмънта, компютърните науки, математиката, както и архитектурата и инженерните специалности – са с ниско участие на жени и няма очаквания това да се промени значително в бъдеще. При професии с високо участие на жени като офис и административни служби пък се очаква спад на търсенето до края на това десетилетие.
„Това, което изпълнителните директори на компании наистина трябва да обсъждат, е как да подсигурят, че жените ще минат средното ниво в кариерата. Има много жени на висши позиции, но не мисля, че се опитваме да решим проблема заедно“, коментира Пат Милиган от консултантската фирма Mercer.
Саадиа Захиди, която отговаря за образованието и половото равенство в икономическия форум заявява, че институцията започва да обръща сериозно внимание на проблема с диспропорциите по отношение на технологичните професии и подготвя специални инициативи по темата.
Според оценките на Mercer, цялостното представителство на жените на професионално и ръководно ниво в технологичните компании се очаква в близко бъдеще да спадне до 31%, спрямо 34% в момента. Със сегашните темпове изравняването на представителството на половете ще отнеме 170 години. Това е с 52 г. повече, отколкото показваха прогнозите през 2015 г.
Според оценки на консултантската фирма Accenture и застъпническата група Girls Who Code, ако не се предприемат специални мерки, през следващото десетилетие делът на жените в компютъризираните професии в САЩ ще спадне от 24 до 22 на сто. В момента само 18% от завършващите магистратури по компютърни науки са жени, спрямо 37% през 1984 г.
„Много е трудно да се поправи този низходящ цикъл“, отбелязва Ерик Робъртс, професор по компютърни науки в университета Станфорд. Той следи прогреса, или липсата на такъв, на жените в технологичния сектор през последните три десетилетия. Професорът отбелязва, че делът на жените, изучаващи компютърни науки е продължил да спада дори при последните два бума на наемането на такива специалисти. Прогнозите са, че тази тенденция ще се задържи.
„Не обучаваме жените за работните места на бъдещето“, отбелязва Майкъл Рот, главен изпълнителен директор на Interpublic Group. „Има огромни възможности в програмирането – дори осемгодишният ми внук вече се учи как да пише код. Правим грешка, като не приспособяваме учебните си програми“, добавя той.
Все пак не всички са убедени, че революцията на роботизирането задължително трябва да да има негативен ефкет. Според Джини Ромети от IBM изкуствения интелект, като например разработваният от нейната компания Watson, ще създаде повече работни места, отколкото ще унищожи. Тя подчертава, че компаниите трябва да се фокусират върху новите технологични професии като окуражават обучението.
„Отчасти системата е насочена срещу жените от самото начало, защото те не получават правилните роли. В някои случаи навлизането на жени в определени сфери среща съпротива, за което като аргумент се използва вече постигнатия напредък в ръководствата на компаниите“, коментира Вирджин Моргон, зам.-директор на френската инвестиционна компания Eurazeo. „В добрите стари демокрации, континентална Европа и донякъде САЩ, жените не учат за инженери. Съществува една стара нагласа, че това не е за тях. Така че жените донякъде сами си пречат“, добавя тя.
На някои места все пак се постига напредък. В Училището по инженерни и приложни науки към Колумбийския университет жените съставляват 47% от първокурсниците през миналата година. Преди десет години делът им е бил само 32%. „Присъствието на жени привлича други жени“, отбелязва деканът на учебната институция Мери Бойс. Друга положителна гледна точка идва от изследването на Mercer, според което през следващото десетилетие делът на жените в във висшите ръководства на технологични компании ще нарасне до 40%, спрямо 18% в момента.
Саадиа Захиди изтъква, че организаторите на форума в Давос полагат специални усилия за увеличаване на представителството на жените. В последното издание на форума 21% от делегатите с бели баджове са били жени. Тези пропуски позволяват достъп до панелите от най-високо ниво, които често са затворени за медиите, както и до частни събития.
Този стремеж за балансиране на половете обаче не се разпространи до групата на „Технологичните пионери“ – ръководители на стартиращи компании, които получават отстъпки, за да могат да си позволят да присъстват на форума. През тази година те бяха 33-ма, като сред тях имаше само една жена. Организаторите на Давос дават като оправдание това, че те нямат директно влияние върху селекцията на тази група, тъй като изборът се прави от комитет от директори в технологичната индустрия.
„Ситуацията е сложна и има нужда да ѝ се обърне повече внимание. Показва го малкият брой жени както в залите, така и в кулоарите на срещата в Давос“, отбелязва Бари Рафети, президент на комуникационната фирма Ketchum. „Не забелязвам дискусията за равенството на половете да еволюира толкова, колкото би трябвало. Разговорите остават до голяма степен вътрешни. През последното десетилетие сме в застой, не постигаме прогрес. Предразсъдъците продължават да съществуват и мисля, че е време да помислим за по-мащабни мерки за поправяне на това“, заявява тя.