Бивш британски дипломат, който сега работи за WikiLeaks, твърди, че публикуваните от организацията електронни писма на Хилари Клинтън са им били предадени от източници от самата Демократическа партия, съобщава британското издание Daily mail. Това противоречи на твърденията на официален Вашингтон и ЦРУ, че имейлите са били откраднати от руски хакери.
Крейг Мъри, бивш британския посланик в Узбекистан и близък сътрудник на основателя на Wikileaks Джулиан Асанж, е заявил пред медията, че през септември лично е отишъл до Вашингтон, за да се срещне с един от източниците на изтеклите имейли.
„Никаква част от изтеклите документи не са дошли от руснаците. Източникът е имал законен достъп до информацията. Документите дойдоха при нас благодарение на вътрешни изтичания, а не на хакерски атаки“, заявява Мъри в интервю за Daily mail.
Неговите твърдения противоречат на позицията на щатските разузнавателни агенции и президента Барак Обама, който обвини директно руския си колега Владимир Путин за атаките. Daily mail отбелязва, че Мъри е противоречива фигура. Докато бе посланик в Узбекистан в периода 2002-2004 г., Мъри бе отявлен критик на нарушенията на човешките права в страната. Тези му позиции доведоха до противопоставяне с Външното министерство на Великобритания. Той е бил отстранен като британски посланик заради обвинения в служебни нарушения, които обаче после са били изчистени. Въпреки това той е напуснал огорчен британската дипломатическа служба.
Макар че неговите свидетелства вероятно ще бъдат възприети като недоказуеми и предубедени, това е първият коментар от страна на Wikileaks, след като наскоро ЦРУ излезе с доклад, според който Русия е хакнала мейлите на Клинтън, за да помогне на опонента ѝ Доналд Тръмп да спечели изборите.
Част от щатската разузнавателна общност изразява увереност, че руски хакери стоят зад изтичането на вътрешна кореспонденция на Националния комитет на Демократическата партия, както и зад публикуването на имейлите на ръководителят на кампанията на Клинтън Джон Подеста. Според информация на New York Times, паролите на Подеста вероятно са били компрометирани чрез обикновена измамническа схема с фалшиви имейли.
Крейг Мъри настоява, че както документите на Националния комитет, така и писмата на Подеста са предадени на Wikileaks от американски граждани, които са имали официален достъп до информацията. По думите му източниците са били мотивирани от „отвращението си заради корупцията на Фондация „Клинтън“ и манипулирането на вътрешните избори в ущърб на Бърни Сандърс“.
Мъри заявява, че е получил пакет по време на тайна среща в гориста местност в близост до Американския университет във Вашингтон. Бившият дипломат заявява, че човекът, с когото се е срещнал, не е бил оригиналният източник на информацията, а посредник. Тези заявления не могат да бъдат потвърдени, но те са в съответствие с предишни твърдения на Wikileaks.
Организацията на Асанж публикува имейлите на Националния комитет през юли, а документите на Подеста – през октомври. Кореспонденцията разкри как хора от ръководството на Демократическата партия са работили за подкопаване на кампанията на Бърни Сандърс. В писмата има свидетелства и за това, че помощниците на Клинтън са били притеснени относно потенциални конфликти на интереси и нарушения на семейната фондация.
Мъри е отказал да коментира къде работят източниците на Wikileaks и как точно са получили достъп до информацията, за да защити самоличността им. Той отбелязва, че имейлите на Подеста би трябвало да предизвикат интереса на службите за сигурност, тъй като изваждат наяве комуникация с лобисти от Саудитска Арабия и представители на други държави.
„Не разбирам защо ЦРУ заявява, че информацията идва от руски хакери, като те би трябвало да знаят, че това не е истина. Независимо от това дали руснаците са хакнали Демократическата партия, документите, които Wikileaks публикува, не са дошли от тях“, заявява Мъри.
Основателят на Wikileaks Джулиан Асанж също отрича твърденията, че е получил документите от Русия. „Екипът на Клинтън успя да внуши една нео-маккартистка истерия, според която Русия е виновна за всичко. Твърденията им, че Русия е източникът за нашите публикации не отговарят на истината“, заяви той в интервю за журналиста Джон Пилджър през ноември.
Междувременно в Германия бе хвърлено съмнение върху източниците на друго изтичане на информация, за което бяха обвинявани руски хакери. В началото на месеца Wikileaks публикува секретни документи на Бундестага. Според информация в германските медии властите подозират, че тези документи са стигнали до Wikileaks благодарение на руска хакерска атака от есента на миналата година. На 17 декември обаче Der Spiegel публикува материал, според който документите са били предадени на Wikileaks от човек, работещ в германския парламент. Официални представители на Бундестага са потвърдили пред Der Spiegel, че се води разследване за „нарушаване на служебната тайна и ангажиментите за конфиденциалност“.