През 2020 г. е регистрирано най-рязкото увеличение на богатството на милиардерите, като същевременно 100 млн. души са изпаднали в крайна бедност, се посочва в нов доклад на базираната в Париж Лаборатория за световно неравенство.
Според доклада, озаглавен World Inequality Report, заграбването на все по-голяма част от световния доход от страна на свръхбогатите е задълбочило неравенството до нивата от началото на 20 век, когато западният империализъм достига своя връх.
Авторите на изследването, сред които са икономистите Тома Пикети и Емнюел Саез, посочват като двигател зад разширяването на пропастта между бедни и богати 30-годишната глобализация на търговията и финансите.
Макар докладът да отчита, че неравенството между държавите е намаляло след края на Студената война, в него се посочва, че вътрешното неравенството в повечето държави се е увеличило и е станало по-ясно изразено в резултат на глобалната пандемия през последните две години.
Разликата в богатството на богатите и бедните е още по-голяма от разликата в доходите, като бумът на цените на активите през миналата година е довел до най-рязкото увеличение на богатството на милиардерите в историята.
Изследването показва, че най-богатите 10 % от световното население в момента получават 52 % от световните доходи, докато най-бедната половина има 8 % дял. Един човек от горните 10 % печели средно 122 100 долара годишно, докато един човек от най-бедната половина на световното разпределение на доходите получава 3 920 долара годишно.
„Глобалното неравенство днес изглежда е толкова голямо, колкото е било в пика на западния империализъм в началото на 20-ти век“, се казва в доклада. „Всъщност делът на доходите, който понастоящем се улавя от най-бедната половина от хората по света, е около половината от този през 1820 г., преди голямото разминаване между западните страни и техните колонии.“
Докладът – дело на повече от 100 изследователи от цял свят – установява, че неравенството в доходите варира в различните региони, като най-неравностойно е в Близкия изток и Северна Африка, а най-малко – в Европа. В Европа делът от общите доходи на 10% най-богати е около 36%, докато в Близкия изток и Северна Африка той достига 58%.
Докато в някои страни, сред които САЩ, Русия и Индия, неравенството се е увеличило „грандиозно“, в други части на света, като европейските страни и Китай, се наблюдава сравнително скромно нарастване.
Неравенството в доходите на мъжете и жените остава високо, въпреки че през последните 30 години разликата между мъжете и жените е намаляла незначително. През 1990 г. делът на жените е бил 30 % от доходите, а до 2020 г. е нараснал до почти 35 %. В доклада се посочва, че напредъкът в борбата с неравенството между половете е „много бавен“ на световно равнище.
Богатството на 50-те най-богати хора на земята се е увеличавало с 9 % годишно в периода 1995-2001 г., а богатството на 500-те най-богати – със 7 % годишно. Средното богатство е нараснало с 3,2 % през същия период. От 1995 г. насам 1 % от най-богатите са придобили 38 % от цялото допълнително богатство, докато 50 % от най-богатите са придобили само 2 % от него.
Лукас Чансел, водещ автор на доклада, заявява: „Кризата в Ковид задълбочи неравенството между най-богатите и останалата част от населението. Въпреки това в богатите страни държавната намеса предотврати огромното нарастване на бедността, но не и в бедните страни. „Ако има някакъв урок, който да се извлече от изследването, то той е, че неравенството винаги е политически избор“, добавя той.