Полската политика се е превърнала в сфера на невежи и долни хора, които неумело прикриват дълбоката си липса на компетентност с жестокост, претенциозност и позьорска войнственост под управлението на католическите фундаменталисти от партията „Право и справедливост” (ПиС).
Ето един пример за типичен политически ден в Полша.
Разбира се, няма място за дискусии за интересите на различни социални групи, нито за дебати за стратегии, перспективи, посоки на развитие или идеи за реформи. Вместо това наблюдаваме постоянното производство на горещ въздух от страна на полските власти по различни теми, насаждане на изкуствени конфликти в обществото, предизвикване на разпалени спорове и безсмислени кавги за символи. Единственият начин „Право и справедливост” да продължи да е на власт е да поддържа обществото в постоянно състояние на емоционален дисбаланс. ПиС ще управлява само и единствено, докато електоратът е убеден в съществуването на заплахи-призраци: Русия, Германия, ЕС, мюсюлмани, евреи, ЛГБТ и други. Поне така си го представят председателят на партията Ярослав Качински и неговите съратници.
Тъй като обаче всяването на страх се използва ежедневно, както и апологетиката на Полша като държава и нация, износването на материала често предизвиква дори кабаретни спънки в прилагането на тази стратегия.
Ето един неотдавнашен пример. По повод посещението си в Полша на 18 ноември европейският комисар по въпросите на правосъдието Дидие Рейндерс коментира разрухата в полската правна система и обясни, че Полша е длъжна да се съобразява с решенията на Съда на Европейския съюз. В противен случай властите във Варшава ще трябва да платят сериозни финансови санкции, които вече са наложени на Полша. Той обсъди подробно и ударите на правителството на ПиС върху независимостта на съдиите.
Приемайки комисаря, полският министър на правосъдието Збигнев Жьобро му подари две снимки на разрушената през 1944 г. Варшава. Шегичка, която вероятно разбира само Жьобро. А онези, които са съхранили нещичко от разума си, може да изпитат само неловкост.
„Позволих си да се позова на символиката на тези снимки и на това място по време на един добър разговор, който се проведе в много приятна атмосфера. Исках да демонстрирам, че поляците са и винаги ще бъдат изключително чувствителни към принципа на равнопоставеност и уважение спрямо отделните европейски държави”, обясни Жьобро на по време на специална пресконференция.
Ясне е, че само полския правосъден министър разполага с изключителни познания за това как снимките от Втората световна война на опустошената Варшава изразяват чувствителността на полското министерство на правосъдието към принципа на равно третиране на страните от ЕС! Това обаче се оказа само началото. Малко по-късно заместникът на Жьобро придаде истински колорит на полската реакция на забележките на Рейндерс.
Михал Вуйчик, заместник-министър на правосъдието на Полша, реши да се изкаже публично. В стил, типичен най-вече на Тръмп, той се зае с поучаване на еврокомисаря в Туитър. Тъй като Рейндерс „е от Белгия -, страна, чиято държавност е на по-малко от 200 години”, той няма право да обсъжда 1000-годишна Полша, смята Вуйчик.
Всичко това е очевидна липса на елементарна култура, която би могла да бъде пренебрегната, ако се упражнява от случаен гражданин, впуснал се в поредно приключение в интернет. Но от един министър, както и от заместника му, би трябвало да очакваме известна сериозност. В края на краищата това е държавата, министерството, правителството. Редно е да се излъчва поне някакво достойнство. Особено когато става дума за представители на политическия лагер, който се смята за притежател на монопола върху полския патриотизъм. В същото време заместник-министърът на правосъдието на Полша създава впечатлението, че полското правителство е плевня, в която всеки случаен шут може да вършее.
„Комисар Рейндерс е от Белгия, държава, основана преди по-малко от 200 години. Той е посетител на Полша, която има история от 1000 години. Не е уместно да ни учи на върховенство на закона най-малкото поради тази причина„ заяви буквално Вуйчик.
Полската десница е направо влюбена в историческите манипулации, но също така обича и демонстрирането на примитивна глупост. Нейните светила си падат по невероятни анекдоти, афоризми и измислени истории, които имат за цел да докажат предполагаемото цивилизационно превъзходство на Полша над западните страни.
В този контекст си струва да си припомним една смущаваща случка от 2016 г., когато ПиС е на власт по-малко от година и вече е решила да шашне публиката с невежество и шутовщина. По онова време Полша предизвика сериозен международен инцидент, като внезапно прекрати договор за закупуване на военни хеликоптери френско производство.
През октомври 2016 г. тогавашният заместник-министър на отбраната Бартош Ковнацки коментира френските дипломатически ответни мерки за действията на полските власти. Французите променят статута на полските делегации, поканени на международното оръжейно изложение Euronaval 2016, от официален на неофициален. Полската делегация вече няма право на безплатно настаняване и на автомобил с офицер, който да я придружава. Поляците не могат да участват в официалната програма на срещата.
„[Французите – бел. ред.] са хора, които са се научили да ядат с вилица от нас преди няколко века, така че може би затова сега се държат по този начин“, изригна Ковнацки в интервю за полската телевизия TVN.
Освен арогантността и инфантилността, проявени от полския министър по този начин, трябва да се отбележи, че вилиците са пристигнали в Западна Европа и Полша по почти едно и също време. Всъщност историческите данни подкрепят по-скоро обратната теза, а именно, че те са се появили на Запад малко преди да влязат в употреба и на терена на сегашна Полша.
В резултат на това обидата на Ковнацки се провали, а фразата „да научиш французите да ядат с вилици” се превърна в символ на полска арогантност и грандоманщина.
А сега малко истинска история, без измишльотините на ПиС.
Макар че Белгия като държава със сегашното си име и структура наистина е създадена през 1830 г., историята на държавността в тези области датира много по-отдавна – още от времето на Римската империя.
На територията на днешна Белгия са съществували различни държави или тя е била част от по-големи държавни структури. От ранното Средновековие насам ареалът, в която сега е Белгия, е една от най-развитите в икономическо отношение части на Европа, ако не и на целия свят, с обширна цивилизация, включваща възхитителни произведения на архитектурата и изкуството.
Адам Лешчински, полски историк, прави следното наблюдение:
„Фландрия и Валония, двата основни компонента на днешна Белгия, са имали добре развити държавни структури много преди създаването на държавата на Пястите [първата полска кралска династия – бел. ред.]. Преди това териториите на днешна Белгия са били част от развити държавни структури като Римската империя (до V в. сл. Хр.) и Франкското кралство, което по-късно е наследено от Каролингската монархия. Например графовете на Фландрия са причислени към първоначалните дванадесет пера на Франция – най-важните феодали на кралството – от 862 г., което доказва тяхното богатство и власт.”
Славянската държавност в района на днешна Полша, ако изобщо може да се каже, че е съществувала, по това време, е била в зародиш.