Анди Робинсън, Рио де Жанейро, „Ла Вангуардия”
„Строеж във фаза на легализация”. Зад надписа, закачен на стена край задръстеното шосе между фавелите Рио дас Педрас („Рио на камъните”) и Музема, един младеж се надвесва от прозореца на недостроена сграда. Една от стотиците незаконно изградени в западната зона на Рио де Жанейро, сред хаотично струпаните бедняшки квартали, без съобразяване със закона или градоустройствените норми.
От другата страна на залива, в лъскавия Бара да Тижука, се открояват белите слонове на Олимпиадата от 2016-та и луксозните имоти, като онзи на фамилията Болсонаро, на първа линия до плажа.
Преди 20 г. тук нямаше сгради. Сега са и от двете страни на шосето – между местните вариации на „Бира-скара” и фитнес-салоните. Строежите са толкова нефелни, че две от сградите вече се срутиха само през последната година – със салдо от 24 трупа. Други се кичат с гръмки етикети като например „Кондоминиум Европа” – в тях дори купувачите им не вярват.
Блоковете във фаза на легализация играят важна роля в икономиката на западната зона. Служат за пране на пари чрез сектора на недвижимите имоти от страна на военизираните групировки от бивши полицаи и пожарникари, тясно свързани с болсонаристката крайна десница.
Тази групировки пряко контролират почти всичко, което става във въпросните квартали. Само чрез тях става разпределението на газ, вода и нерегламентирано включване към кабелни телевизии. Което обикновен не минава без рекет.
Все пак най-доходоносен за тях е строителният бизнес. Според изчисления на всекидневника „О Глобо” всяка сграда генерира приходи за групировките от Рио дас Педрас, Музема и от съседната община Гардения Азул („Синя гардения”) от около четири милиона реала, което е почти един милион евро.
Едно водно такси – друг бизнес на групировките – пори тюркоазените води на залива Жакарепагуа. Скоро, когато свърши приливът, изгледът ще стане отново мрачен – с изплуването на отпадъците, които се изхвърлят от сградите директно в залива. А отзад зрелищно се диплят хълмовете, покрити с тропическа джунгла – още едно доказателство, че в Рио раят е на един хвърлей от ада.
Тези квартали, балансиращи на ръба на спекулацията, организираната престъпност и корумпираната политическа система, са задължителен пункт за посещения на прокурорите и експертите в несвършващото разследване на убийството на съветничката и активистката Мариеле Франко. Тук действат членовете на групировката, наречена „Бюро по престъпността”, за които се предполага, че са замесени в престъплението.
Двамата платени убийци, обвинени, че са натиснали спусъка на 14 март 2018 г., са нейни членове и са тръгнали в онази нощ от Рио дас Педрас. Най-новият от заподозрените като интелектуални автори на убийството е Кристиано Жирао, бивш съветник от Гардения Азул. Арастуван е преди две седмици. Алибито на Жирао, който твърди, че във вечерта на нападението е прекарал около десет часа в „Бира-скара” в Бара де Тижука, изглежда не е убедило прокурорите.
Друг член на групировката от Гардения Азул току-що е задържан в щата Баия – в същия щат, в който през февруари т. г. в престрелка с полицията беше убит шефът на „Бюрото на престъпността” Адриано Магаляеш де Нобрега. След като бяха разпространени снимките на трупа му, мнозина забелязаха, че следите сочат за изстрели от упор, а това подсказва, че май става дума за екзекуция, която да запуши устата на бандита.
Свидетелствата на вдовицата му – която си договаря снизхождение срещу сътрудничество с прокурорите – засилват подозренията към Жиаро, вече прекарал осем години зад решетките заради принадлежност към групировки.
Застреляна заедно със свой приятел, който е карал кората им през центъра на Рио, Мариеле Франко вече се превърна в световен символ. Но също като водите в залива, всеки път, когато в това дело сякаш се появява проясняване, то отново и отново помътнява. Всеки пореден заподозрян като интелектуален автор на убийството, е изместван от следващия. А разследващият екип е подменен вече четири пъти.
Сега проблемът пред прокуратурата при повдигането на обвинение срещу Жиаро е неяснотата какъв може да мотивът му да иска смъртта на Мариеле Франко. Бившият съветник е бил един от разследваните от парламентарна комисия за мафиите, в която е влизала и Мариеле. Но това е било през 2008 г. Защо е чакал 10 години?
Същинският мотив може би се крие в тези незаконно построени сгради, издигнати от „Бюрото по престъпността”. След като я избират за представителка в щатския парламент, Мариеле внася предложение за закон, който да регламентира използването на терени във фавелите на Рио. Проектът е от 2017 г. и предлага да се „формализира процесът по издигане на сгради, преобразуването или разширяването и регулациите на жилищата”, също както и „да се предотврати завземането на терени в риск или свързани с опазването на околната среда”.
Законопроектът е отхвърлен в пленарната зала, но в началото на 2018 г. Мариеле отново го внася. Броени дни по-късно я настига куршумът. „Всичко сочи, че Мариеле е била убита от консорциум, включващ групировки и политици, решили да ѝ отмъстят – от една страна, защото са били вече нарочени от разследващата парламентарна комисия, но преди всичко заради бизнес-интересите си,” обяснява в едно свое интервю Сержио Рамальо, журналист от разследващото издание The Intercept, което най-подробно следи случая. „Групировките печелят много пари от строежа на сгради в контролираните от тях територии. Ако законопроектът беше одобрен, това щеше да ощети бизнеса им,” сочи Рамальо.
Друго лице с интереси в кварталите на западната зона на Рио е Флавио Болсонаро, първородният син на президента Жаир Болсонаро и бивш щатски депутат. Флавио винаги е бил близък с групировките. Бил е и разследван за корупция и пране на пари, по-специално за прилагане на практиката „пропукване” – наемане на служители призраци в офисите на депутатите, като заплатите за тези несъществуващи лица за несъществуваща работа се присвояват от самите депутати или от техни приближени. В случая с Флавио като фалшиво наети в неговия офис са били майката и тъщата на същия онзи бече убит мафиотски бос Адриано Магаляеш да Нобрега. Миналата година прокуратурата огласи доклад, според който Болсонаро-младши е прал пари през недвижими имоти във фавелите.
Семейство Болснаро успя да спре разследването. Но тази седмица то се рестартира. Засега може само да се спекулира около тайните, които може би тепърва ще се открият в недостроените блокове и в мръсните води на западния район на Рио.