Британският министър-председател Тереза Мей може и да изгуби контрол над парламента след предсрочните избори на 8 юни, показват нови прогнози на социологическата агенция YouGov. Това развитие идва като шок за управляващите консерватори, които имаха преднина от над 20% в социологическите проучвания, когато Мей обяви решението за свикване на извънредни избори преди малко повече от месец. Това създава перспективата за политическа безизходица точно когато ще започнат официалните преговори за излизането на страната от Европейския съюз.
Последните проучвания на общественото мнение рязко контрастират с тези само отпреди няколко седмици, които сочеха към голяма победа за консерваторите. Според новите оценки на YouGov обаче е възможно те да имат 20 депутати по-малко в следващия парламент, което означава, че Тереза Мей ще загуби работното си мнозинство от 17 места в 650 местният британски парламент.
Моделът на YouGov за прогнозните резултати в отделните избирателни райони е базиран на 50 000 анкетирани души в рамките на измината седмица. Според него консерваторите на Мей ще спечелят 310 места, спрямо 331 при предишните избори през 2015 г., когато бяха предвождани от Дейвид Камерън.
Опозиционната Лейбъристка партия има потенциал да спечели 257 места, спрямо 232 през 2015 г. Според прогнозата на YouGov по-малките партии, включително шотландските и ирландски формации, могат са завоюват общо 83 места в следващия парламент. Ако прогнозите на YouGov се сбъднат, това ще означава, че на Мей няма да ѝ достигнат нужните за съставяне на правителство 326 места през юни, когато трябва да започнат и преговорите за „Брекзит”.
Засега тези прогнози трябва да бъдат приемани с доза скептицизъм – дори YouGov признава, че използваната от тях методология е нестабилна и дори малки промени в необработените данни могат да доведат до радикално различни резултати. Това проучване обаче със сигурност ще нажежи допълнително страстите в последната седмица от кампанията и ще постави под въпрос очакванията за убедителна победа на консерваторите.
Мей свика предсрочните избори в опит да засили вътрешно и външно политическите си позиции при преговорите за Брекзит, да спечели повече време, за да справи с ефектите от развода с ЕС и да затегне контрола си над Консервативната партия, отбелязва Reuters. Но ако тя не успее да надмине значително резултата на консерваторите от предходните избори, този неин изборен хазарт ще се окаже губещ и авторитетът ѝ ще бъде подкопан, точно когато тя ще се опитва да осъществи обещания на избирателите „успешен” Брекзит.
На 18 април Мей изненада политиците и финансовите пазари, като предизвика предсрочни избори – нещо, което преди това многократно бе заявявала, че няма да направи. По това време социологическите проучвания сочеха, че тя може да повтори успеха на Маргарет Тачър от 1983 г., когато консерваторите спечелиха мнозинство от 144 депутата, или дори да надмине рекорда на Тони Блеър от 1997 г., когато лейбъристите получиха мнозинство от 179 места.
Рейтингът на Мей обаче отбелязва постоянен спад през последния месец, особено след 18 май, когато тя представи планове да увеличи социалните осигуровки за някои възрастни хора – предложение, което бе наречено то опонентите ѝ „данък деменция”. Социологическите проучвания, изготвени след терористичната атака в Манчестър на 22 май също показват свиване на преднината на Мей. Това опровергава очакванията консерваторите да бъдат подпомогнати от ислямисткото насилие в навечерието на изборите и показва как непопулярните социални политики на правителството водят до отдръпване на гласоподаватели.
Сред неприятно изненаданите от развитието на предизборната кампания са и спекулантите на финансовите пазари – след публикуване на прогнозите на YouGov курсът на британския паунд спадна с 0.5% до 1.28 долара. Очакванията за солидна победа на торите бе повишила курса на британската валута до над 1.30 долара, спрямо нивата от около 1.24 долара в средата на април.
„Този спад на валутния курс е поредният пример, че пазарите не са подготвени за избори с близък резултат, камо ли за парламент без мнозинство”, отбелязва пред Bloomberg Шон Кауол, старши валутен стратег в Westpac Banking. „Спекулативните къси позиции (залози за спад) бяха реализирани, което остави търговците на валута без ясна посока. Спекулантите вероятно пак ще заложат на поевтиняване, ако резултатите от изборите наистина се окажат по-близки, отколкото се смяташе при обявяването на изборите, когато паундът рязко поскъпна”, добавя той. Освен от перспективата за вътрешна политическа нестабилност по време на преговорите за Брекзит, финансовият сектор вероятно се притеснява и от нарастващата популярност на Лейбъристите, които заемат значително по-леви и социални позиции под ръководството на Джереми Корбин.
Прогнозите на YouGov обаче се различават значително от някои други проучвания. Сайтът electoralcalculus.co.uk, който прави прогноза на база социологически проучвания и електоралната география, предвижда, че консерваторите ще спечелят 371 места срещу 205 за лейбъристите. Сайтовете за залагания дават над 80% вероятност Мей да получи мнозинство, но техните прогнози не се оказаха верни при референдума за излизане на Великобритания от ЕС миналия юни.
Последното проучване на вестник Guardian и агенция ICM сочи, че преднината на Консерваторите наистина продължава да се свива, но не в степента, прогнозирана от YouGov. Според тяхната прогноза консерваторите ще спечелят 45% от гласовете, което е с 2% по-малко, отколкото в проведеното седмица по-рано проучване. За лейбъристите резултатът остава непроменен – 33%. YouGov дава само 5% преднина на консерваторите.
„Нервите в централата на Консервативната партия със сигурност са опънати, след като според някои проучвания преднината им се е свила до 5%”, коментира пред Guardian директорът на ICM Мартин Буун. „Ние също виждаме продължаващ спад при торите в последните ни проучвания, но те показват все още комфортна преднина от 12%. Същевременно лейбъристите остават стабилни или дори напредват според базата на сравнение”, заявява той и изтъква, че последните проучвания са правени преди индиректния телевизионен дебат между Корбин и Мей.
„На много места драматичната промяна в социологическите проучвания се отдава на изненадващия брой млади хора, регистрирали се да гласуват, след като са били мотивирани от популистката платформа на Джереми Корбин, която включва премахване на таксите за обучение. Някои проучвания от тази седмица показват, че 82% от избирателите между 18 и 24 години имат намерение да гласуват, което надминава активността при повечето други възрастови групи и дори се доближава до тази при традиционно най-активната група от хората над 55 години. Тези данни обаче трябва да се гледат изключително предпазливо. Нашето проучване например сочи, че само около 44% от най-младите със сигурност ще гласуват”, заявява Буун. Той отдава разликите в отделнитее проучвания на методологията, която се променя заради особеностите на поколенията – най-младите избиратели например трудно биват достигани от проучванията, извършвани по телефона.
YouGov и партньорите им от вестник Times признават, че методологията позволява широк диапазон на грешка. Главният изпълнителен директор на YouGov Стивън Шекспир коментира пред Times, че моделът е бил тестван по време на кампанията за референдума за ЕС през миналата година и последователно е показвал превес на гласовете за напускане.
Изследването на YouGov позволява големи вариации за резултатите от изборите, вариращи от 274 до 345 места за консерваторите. Моделът позволява на YouGov да оценява намеренията на всеки тип гласоподавател, като показателите обхващат от това къде живеят до това как са гласували на референдума, също така възрастта, социалния профил и други фактори, които могат да повлияят на резултатите.
Шекспир изтъква, че числата могат да се променят драстично преди деня на изборите. „Данните показват, че има натиск по всички фронтове. Консерваторите, Лейбъристите и Либерал-демократите могат както да спечелят, така и да загубят места в парламента”, изтъква той, цитиран от Times.