В петък най-висшият съд на Организацията на обединените нации постанови решение, в което се повтаря това, което защитниците на палестинците казват от десетилетия: Израелската окупация на палестински земи, включително изградените селища на Западния бряг, е незаконна и трябва да бъде прекратена.
Консултативното становище на Международния съд също така призовава за изплащане на обезщетения на палестинците, които са живели под израелска окупация от началото ѝ през 1967 г., което е безпрецедентна стъпка за съда. Съдът също така обяви, че лошото третиране на палестинците от страна на Израел е форма на сегрегация и апартейд. Освен това той постанови, че държавите не могат да предлагат помощ в подкрепа на незаконната окупация, без да нарушават международното право, и потвърди правото на палестинците на самоопределение.
Консултативните становища на Международния съд не са правно обвързващи и сами по себе си не могат да принудят дадена държава да предприеме действия. Но тяхната правна и морална тежест може да окаже значително влияние върху решенията и външната политика на държавите.
Джесика Пийк, професор по международно право в Калифорнийския университет, казва, че решението има потенциала да измени способността на международната общност да настоява за палестинска държавност. Тя допълва, че решението е надхвърлило очакванията ѝ, особено по въпроса за системните злоупотреби на израелското правителство спрямо палестинците. „Това, което беше особено изненадващо, беше, че те по същество направиха констатация, че Израел създава ситуация на апартейд срещу палестинците в рамките на Израел поради съществуващите расово дискриминационни закони и политики, които по същество третират палестинците като граждани от втора класа“, казва тя.
Но някои защитници на палестинците, живеещи в окупираните територии, не са толкова ентусиазирани от решението.
Ейтай Мак, израелски адвокат и защитник на палестинците на Западния бряг, заявява, че решението не променя веднага реалността, в която живеят палестинците. Докато служителите на Международния съд четяха решението си в петък от Двореца на мира в Хага, Нидерландия, Мак е получил нови съобщения за нападения на израелски заселници над палестинци в Западния бряг. „Съдът просто посочи очевидното“, казва Мак пред The Intercept. „На Западния бряг всичко е както обикновено, освен ако правителствата нямат политическата воля да принудят и израелците, и палестинците да приложат решение за две държави, което да даде на Палестина суверенитет”.
По време на Арабско-израелската война от 1967 г. Израел започва окупацията на Западния бряг и Газа и анексира Източен Йерусалим. Скоро след това Израел започва да създава селища в окупираните територии, като подкрепя израелски цивилни граждани, които изграждат общности върху земя, отнета от палестинците. Въпреки че през 2005 г. Израел изтегля войските и селищата си от Газа, той продължава да насърчава и разширява селищата си на Западния бряг. А през последните месеци крайнодясното правителство на министър-председателя Бенямин Нетаняху използва войната в Газа като прикритие, за да разширява своите селища с темпове, по-бързи от тези през предходните десетилетия.
Израелското правителство незабавно отхвърли решението на МС, като предизвикателно настроеният Нетаняху нарече Йерусалим „нашата вечна столица“ и нарече Западния бряг „земята на нашите предци“, използвайки библейските имена „Юдея и Самария“. „Никакво фалшиво решение в Хага няма да изопачи тази историческа истина”и “по същия начин законността на израелското заселване във всички територии на нашата родина не може да бъде оспорена“, каза той в изявление.
Базираната в Израел група за защита на правата на човека B’Tselem беше сред множеството организации, които приветстваха решението от петък, след като десетилетия наред те сами призоваваха за прекратяване на израелската окупация. Те заявиха, че международната общност избягва този въпрос, като се доверява на твърденията на Израел, че окупацията му е временна и че използва преговори и дипломация за намиране на решение.
„Публикуването на консултативното становище на Международния съд слага край на тези оправдания и сега международната общност трябва да използва всички инструменти – наказателни, дипломатически и икономически – за да принуди израелските ръководители да прекратят окупацията“, заяви групата в петък.През последните месеци все повече държави официално признаха Палестина като държава. Норвегия, Испания и Ирландия се присъединиха към 143 други държави вече признали Палестина. Решението на МС, което обявява, че израелската окупация е пречка за палестинската държавност, може да окуражи още държави да последват примера им. През април САЩ наложиха вето на мярка в Съвета за сигурност на ООН, която щеше да признае Палестина за член на ООН. по това време САЩ заявиха, че палестинската държавност може да дойде само чрез преки преговори между Палестина и Израел. Съединените щати изпращат милиарди долари военна помощ на Израел всяка година.
Израел изтъкна подобни аргументи в навечерието на решението на Международния съд, като заяви, че решението ще попречи на текущите преговори. Същевременно обаче тази седмица израелският парламент прие резолюция, с която отхвърля палестинската държавност, наричайки я „екзистенциална опасност за държавата Израел и нейните граждани“. Решението на МС от петък, отбелязва Пике, оборва това схващане и подкрепя правото на Палестина на самоопределение.
„Решението на Международния съд, според мен, наистина ще даде на държавите правната подкрепа или правното покритие, от което се нуждаят, за да признаят Палестина“, казва Пике, „и ще ги предпази малко от политическия натиск, който ще дойде от САЩ и Израел.“
Пике признава, че в миналото ООН е правила декларации, осъждащи израелската окупация. Но повечето от тях са били издадени от органи на ООН, които са били организирани специално за Палестина. Отделно консултативно становище на Международния съд, издадено през 2004 г., обяви 400-километровата стена на Израел на Западния бряг за незаконна. Но върховният съд на ООН никога досега не се е произнасял толкова остро по отношение на окупацията с подкрепата на мнозинството от членовете на ООН.
„Не мисля, че това ще промени всичко утре“, каза Пике. „Надявам се, че това ще даде още по-силен набор от инструменти на държавите и на международната общност, за да се опитат да се справят с някои от нещата, които се случват в окупирана Палестина.“
Постановления на Международния съд:
– Продължаващото присъствие на държавата Израел в окупираната палестинска територия е незаконно
– Държавата Израел е длъжна да прекрати незаконното си присъствие в окупираната палестинска територия възможно най-бързо.
– Държавата Израел е длъжна незабавно да прекрати всички нови дейности по заселване и да евакуира всички заселници от окупираната палестинска територия.
– Държавата Израел е длъжна да възстанови щетите, причинени на всички засегнати физически или юридически лица в окупираната палестинска територия.
– Всички държави са длъжни да не признават за законно положението, произтичащо от незаконното присъствие на Държавата Израел в окупираната палестинска територия и да не оказват помощ или съдействие за поддържане на положението, създадено от продължаващото присъствие на държавата Израел в окупираната палестинска територия
– Международните организации, включително Организацията на обединените нации, са задължени да не признават за законно положението, възникнало в резултат на незаконното присъствие на държавата Израел в окупираната палестинска територия
– Организацията на обединените нации и особено Общото събрание, което поиска това становище, и Съветът за сигурност следва да обмислят точните условия и по-нататъшните действия, необходими за възможно най-бързото прекратяване на незаконното присъствие на държавата Израел в окупираната палестинска територия.