В деня на траур, обявен в Русия на 24 март в памет на жертвите от въоръжената атака в концертната зала в Красногорск в Подмосковието, извършена на 22 март, предлагаме разказ на вестник „Новая газета Европа” за част от убитите, които са били свързани помежду си и семейно.
Най-малко 133-ма души са загинали при терористичния акт в концертната зала „Крокус Сити Хол” в московското предградие Красногорск. Сред жертвите, чиито имена бяха публикувани от подмосковното отделение на министерството на здравеопазването, има най-малко шест семейства. Повечето са двойки, дошли за концерта на групата „Пикник”, специално пристигнали заради това в Москва.
Михаил и Анна Волкови
55-годишният Михаил и 45-годишната Анна, както е писала жената, са женени „от половин живот”. Имат две деца – Анастасия и Лука. Момчето е едва на 13 години. Анна е работила като детско-юношески клиничен психолог, водела е Телеграм-канал за отношенията между деца и родители. С какво се е занимавал мъжът ѝ Михаил не е известно. На страницата му в социалната мрежа „ВКонтакте” е посочено, че е завършил Московския институт по радиотехника, електроника и автоматика (РТУ МИРЕА, бивш МИХТ) със специалност „Физика, химия и технология на преработката на полимери”. Харесвал е изпълненията на Борис Гребеншчиков. Във Фейсбук-профила си през 2020 г. слага аватар с бяло-червено-бяло знаме, символа на беларуските протести.
Александър и Светлана Гайкович
67-годишнта Светлана Гайкович е професионален гид и преводач. Името ѝ фигурира в сйта на Асоциацията на гидовете-преводачи, екскурзоводи и туроператори. Светлана е родена в Узбекистан. Мъжът ѝ Александър е неин връстник, роден е в Русия. Имат две дъщери – Елена (в социалните мрежи се представя като Альона) и Мария. Александър е навършил 67 години два дни преди концерта – на 20 март. Семейството им обичало да се събира заедно с дъщерите и внуците, да участват в онлайн викторини. Дъщерята Альона не отговори н запитванията на „Новая газета Европа”.
Павел и Екатерина Дорофееви
Екатерина и Павел Дорофееви са били почти пълни връстници. Родени са в една и съща година с разлика от само 11 дни. И двамата са родом от подмосковния Сергиев Посад. Павел е работил в този град като електромонтьор. Неизвестно е какво е работила Екатерина, нито дали са имали деца.
Ирина и Павел Окишеви
Павел и Ирина Окишеви от град Киров са били заедно най-малко от 13 години. Оженили са се през 2013 г. след предходна дълга връзка. Тогава тя била на 22 години, а той на 24. В Киров Ирина се занимавала професионално с фотография. Свои творби е публикувала на страницата си във „ВКонтакте”. Най-вероятно двойката специално е пристигнала за концерта на „Пикник”. Денис, братът на Павел, не бе в състояние да разговаря с „Новая газета Европа” и написа в отговор на запитването на вестника: „Извинете, не ми е до интервюта”.
Наталия и Светлана Бондар
В списъка със загиналите има две жени с еднакви фамилии и бащини имена. Най-вероятно са сестри – Светлана и Наталия Бондар. В същия списък е посочено, че 41-годишната Наталия е родена в Украйна. Най-вероятно е от село Рубежное в Луганска област. Всичките ѝ профили в социалните мрежи са затворени, а за вероятната ѝ сестра Светлана още нищо не е известно, дори годината на раждане.
Игор и Анна Фигурини и безследно изчезналата им дъщеря Злата
На концерта на „Пикник” семейната двойка Фигурини отишла с единствената си дъщеря, 16-годишната Злата. С тях имало и роднини на жената, които успели да се спасят.Анна и Игор Фигурини са загинали. За дъщеря им нищо не е известно. Игор е роден в град Покров, „в обикновено работническо семейство”, разказва брат му Николай пред медията „Берег”. „Майка ни имаше много тежко раждане с него, той тежеше над пет килограма. Тогавашната ни медицина не можа да помогне и в резултат едната му ръка остана недоразвита,” посочва Николай. Игор е работил като юрист в град Владимир, после се прехвърлил в Москва. „Мама много го обичаше, усещаше, че ще стане умен мъж,” добавя братът.
Николай се включва във войната (в Украйна – б. пр.) като доброволец, а Игор я подкрепя в социалните мрежи. Какво е работила Анна не е известно, но Николай казва, че имали здраво семейство: „Обичаха се, разбираха се”. Анна оставя сега сами своите боледуващи майка и баща. Николай разказва, че нейният баща я обожавал, а също и внучката Злата, която била отличничка, участвала в олимпиади и искала да стане лекарка. Мечтаела да излекува чичо си след завръщането му от „специалната военна операция” в Украйна. От публикацията на „Новая газета Европа” не става ясно какъв проблем е имал Николай със здравето. Цитирани са само думите му, очевидно описващи как се е чувствал, когато е бил уведомен за гибелта на брат си и жена му и за изчезването на племенничката си. С тези думи завършва и публикацията на спряната в Русия медия, която вече се издава в чужбина: „Когато следователят разговаряше с мен, ми извадиха сърцето от гърдите, без да сложат нищо друго вътре. Скубях си косите на главата. Аз съм човек на 55 години, участвал съм в специалната военна операция, видял съм много през живота си и, както ми се струваше, нищо не ме е пречупвало. Но в тази нощ аз се пречупих. Просто се пречупих”.