Малко след полунощ на 12 януари американски и британски бойни самолети, както и изстреляни от военни корби ракети „Томахоук”, удариха сухоземни цели в най-малко шест провинции на Йемен, контролирани от бунтовниците хути, включително и столицата Сана, съобщиха световни медии.
Ударите са в отговор на продължаващите седмици наред атаки на хутите в Червено море срещу чуждестранни кораби, считани от тях за свързани с Израел – заради водената от него война в Газа. САЩ и техни съюзници също от седмици патрулират с бойни съдове в зоната с мотива да не позволяват застрашаване на търговския корабен трафик. Напрежението постоянно ескалираше, докато се стигна до сегашната масирана въздушна атака по цели на територията на Йемен.
Първоначалните медийни съобщения посочваха, че тя е дело на САЩ и Обединеното кралство. Но според последвало официално изявление на американския президент Джо Байдън, публикувано на сайта на Белия дом, осъществяваните от Вашингтон и Лондон бойни действия се ползват и от подкрепата на Австралия, Бахрейн, Канада и Нидерландия.
За конкретен повод, отприщил този военен удар, се смята изстреляната от хутите противокорабна балистична ракета по преминаващ през Аденския залив кораб, който не бил достигнат от нея – ракетата е паднала във водата. Няколко часа по-късно последва обстрелът по йеменската територия, контролирана от хутите. За това, че предстои такъв отговор, пръв съобщи английският вестник „Таймс”, позовавайки се на военния министър на Обединеното кралство Грант Шапс, предупредил, че реакцията ще дойде „до часове”. Което се и случи.
На свой ред и хутите отвърнаха с дъжд от крилати и балистични ракети, изстреляни по американски и британски кораби в Червено море.
Саудитска Арабия призова за сдържаност всички замесени страни. Китай също излезе с балансирана позиция. Говорителката на китайското МВнР Мао Нин каза: „Китай изразява загриженост относно ескалиращото напрежение в Червено море и призовава всички заинтересовани страни да запазят спокойствие и да проявяват сдържаност, за да избегнат по-нататъшна ескалация на конфликтите“. Припомняйки, че зоната е „важен международен търговски път за стоки и енергия“ Мао Нин посочи още: „Надяваме се, че всички участващи страни могат да играят конструктивна и отговорна роля в поддържането на сигурността и стабилността на Червено море, което е в съответствие с общи интереси на международната общност.“
Иран категорично осъди като „произволни действия“ и „нарушение на международното право“ военните атаки на САЩ и Великобритания по територията на Йемен. Говорителят на иранското МВнР Насър Канаани призова „международната общност да предприеме отговорни действия за предотвратяване на разпространението на война, нестабилност и несигурност в региона.“ Говорителката на руското МВнР Мария Захарова също заклейми военните удари на Вашингтон и Лондон със следния коментар в „Телеграм:“ „Въздушните удари на САЩ срещу Йемен са още един пример за изопачаването от страна на англосаксонците на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН и пълното незачитане на международното право в името на ескалирането на ситуацията в региона за собствените им разрушителни цели“.
Изказаха се и хутите. Мохамед Абдулсалам, говорител на тяхното съпротивителното движение „Ансарула“ , заяви, че нападенията над кораби, свързани с Израел, ще продължат, въпреки военните атаки на САЩ и Великобритания срещу Йемен.
Новата война може да се смята вече за факт.
Ето и пълният текст на изявлението на Джо Байдън, с което тя фактически бе обявена:
„Днес по мое указание военните сили на САЩ заедно с Обединеното кралство и с подкрепата на Австралия, Бахрейн, Канада и Холандия успешно нанесоха удари срещу редица обекти в Йемен, използвани от бунтовниците хути с цел да застрашават свободата на корабоплаването в един от най-важните водни пътища в света.
Тези удари са пряк отговор на безпрецедентни атаки на хутите срещу международни морски кораби в Червено море – включително използването на противокорабни балистични ракети за първи път в историята. Тези атаки застрашиха служители на САЩ, цивилни моряци и наши партньори, застрашиха търговията и свободата на корабоплаването. Над 50 държави са били засегнати от извършените 27 атаки срещу международни търговски кораби. Екипажи от над 20 държави са били заплашвани или взети за заложници при пиратски действия. Над 2000 кораба са били принудени да обикалят хиляди мили, за да избегнат Червено море. Това причинява седмици забавяне в доставките на продукти. А на 9 януари хутите предприеха най-голямата си атака до момента – директно насочена срещу американски кораби.
Отговорът на международната общност на тези безразсъдни атаки е единен и решителен. Миналия месец Съединените щати стартираха операция „Prosperity Guardian” („Пазител на просперитета”) – коалиция от повече от 20 нации, ангажирани да защитават международното корабоплаване и да възпират атаките на хутите в Червено море. Също така ние се присъединихме към над 40 държави в осъждането на заплахите на хутите. Миналата седмица заедно с 13 съюзници и партньори излязохме с недвусмислено предупреждение, че бунтовниците хути ще понесат последствията, ако атаките им не спрат. А вчера Съветът за сигурност на ООН прие резолюция, изискваща от хутите да прекратят атаките срещу търговски кораби.
Днешните отбранителни действия са следствие от тази обширна дипломатическа кампания и от ескалиращите атаки на бунтовниците хути срещу търговски кораби. Тези целенасочени удари са ясно послание, че Съединените щати и нашите партньори няма да толерираме атаки срещу наши служители, нито ще позволим на враждебни сили да застрашат свободата на корабоплаването в един от най-критичните търговски маршрути в света. Няма да се поколебая да насоча допълнителни мерки за защита на нашите хора и на свободния поток на международната търговия, ако е необходимо.”
Следва да се обърне внимание, че резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, на която се позовава Байдън, съдържа само изискване към хутите да не пречат на корабоплаването. Но тя не оторизира никоя държава за употреба на военна сила. Така че за предприетите от САЩ и Великобритания военни атаки срещу територията на Йемен НЯМА никакво решение на Съвета за сигурност на ООН.
Също така президентът Байдън не е уведомил Конгреса на САЩ за своето решение да се атакуват обекти на територията на чужда държава, въпреки че според американската конституция е длъжен да го направи.
В изявлението си Байдън представя предприемането на ударите по Йемен като наложителни отбранителни действия в отговор на застрашаващи атаки на хутите. Подчертаването, че тези действия са подкрепени от още пет държави подсказва, че ръководството на САЩ държи случващото се да върви под шапката на международна коалиция и очевидно е заинтересовано да я разширява.
Както е известно, на 27 декември българският военен министър Тодор Тагарев съобщи, че се обмисля дали и евентуално по какъв начин и България да съдейства на съюзниците си в Червено море. Вероятно при новото развитие на обстановката там тези обмисляния могат да придобият по-конкретна форма.
В момента Тагарев се намира на посещение в САЩ. Това негово гостуване, започнало преди ескалацията от тази нощ, е с поглед най-вече към другата, по-близката до границите ни драматична война – в Украйна, и към военното сътрудничество със САЩ в този контекст. Ето част от онова, което каза Тагарев пред БНР в интервю от Вашингтон рано тази сутрин (интервюиращият не зададе нито един въпрос, свързан със случващото се в Йемен и Червено море):