На посещение в България пристигна председателят на Народното събрание на Виетнам Въонг Дин Хюе, който ще гостува у нас по покана на председателя на българския парламент Росен Желязков до 26 септември.
Заедно с него дойде и представителна виетнамска делегация, в която влизат генералният секретар на виетнамския парламент Буи Ван Къонг, председателят на Комисията по външна политика Ву Хай Ха, председателят на Комисия по наука, технология и околна среда Ле Куан Хюи, главният секретар и председател на общинския съвет на провинция Нге Ан, зам.-министри на външните работи, индустрията, планирането и инвестициите, културата и туризма и др.
Въонг Дин Хюе бе посрещнат на правителствения терминал на летище София от зам.-председателя на Народното събрание Росица Кирова, от посланика на Виетнам у нас До Хоанг Лонг и други представители на виетнамското посолство и виетнамската общност в България.
Още на летището се състоя и кратък разговор между Въонг Дин Хюе и Росица Кирова, която го приветства в приятелска България и му пожела ползотворна визита.
Посещението на Въонг Дин Хюе и широкият обхват на делегацията, която той води със себе си, онагледяват значението, което Виетнам отдава на развитието и активизирането на традиционно добрите българо-виетнамски отношения. Да не забравяме, че те са скрепени с дълга и плодотворна история, част от която са и около 30-те хиляди виетнамски граждани, учили или работили през годините в нашата страна и намерили своите престижни позиции в гръбнака на виетнамското общество.
Въонг Дин Хюе трябваше да гостува в България още през юни-юли миналата година, но тогава заради нестабилната политическа обстановка у нас, довела до поредно разпускане на българския парламент и насрочване на нови избори, се наложи отлагане на визитата на виетнамския висок гост.
Сега вече тя ще се състои съгласно предварително подготвената програма. Това ще е второто посещение на председател на виетнамския парламент у нас след гостуването на Нгуен Фу Чонг през 2008 г., когато той заемаше този пост. В момента Нгуен Фу Чонг оглавява управляващата Виетнамска комунистическа партия.
Във Виетнам в различни години досега са гостували трима председатели на българското Народно събрание – Благовест Сендов, Огнян Герджиков и Цецка Цачева.
Въонг Дин Хюе е избран за председател на Народното събрание на Виетнам през юни 2021 г. Той е професор по икономика. Бил е докторант в Университета в Братислава. Има дълга академична и политическа кариера. Бил е зам.-ректор на Виетнамската академия по финанси, министър на финансите, вицепремиер, главен секретар на ВКП в Ханой и др.
Официалната част от програмата на Въонг Дин Хюе в България ще започне с церемония по посрещането му в София край Паметника на Незнайния воин, където гостът ще поднесе венец. След това в парламентарната сграда на площад „Народно събрание” ще се състои разговор с председателя на българския законодателен орган Росен Желязков, а също и пленарни разговори между представителите на двете законодателни институции. Росен Желязков и Въонг Дин Хюе ще подпишат Меморандум за разбирателство между Народното събрание на България и Народното събрание на Виетнам.
В рамките на визитата се предвижда да бъдат подписани и Меморандум за разбирателство между администрациите на Народното събрание на Република България и на Народното събрание на Социалистическа република Виетнам, Програма за сътрудничество в областта на културата между Министерството на културата на България и Министерството на културата, спорта и туризма на Виетнам за 2024 -2026 г., План за сътрудничество в областта на туризма между Министерството на туризма на България и Министерството на културата, спорта и туризма на Виетнам за 2024 -2026 г., както и Меморандум за разбирателство за създаване на връзки на приятелство и сътрудничество между област Перник и провинция Вин Фук.
Високият виетнамски гост също така ще има срещи с президента Румен Радев и с министър-председателя Николай Денков. Ще участва и във форум за българо-виетнамско делово сътрудничество под надслов „Политика и законодателство за развитие на двустранните отношения между СР Виетнам и Република България“. Също така Въонг Дин Хюе ще изнесе публична лекция за виетнамската външна политика и българо-виетнамските отношения в УНСС. Всички тези събития ще се състоят на 25 септември. А на 26 септември е планирано виетнамската делегация, водена от Въонг Дин Хюе, да посети Бургас, където ще се срещне с кмета Димитър Николов и ще посети бургаското пристанище и Етнографския музей.
За днес, 24 септември, е предвидена среща на Въонг Дин Хюе с членове на българското Дружество за приятелство с Виетнам, председателствано от Симеон Димчев. Виетнам винаги отделя специално внимание на т. нар. народна дипломация, наред с официалната, упражнявана по линия на държавните институции. Трябва да се отбележи, че във Виетнам активно действат и няколко влиятелни асоциации за приятелство с България – една на национално ниво, както и още три локални – в столицата Ханой, в най-големия мегаполис град Хо Ши Мин и в пристанището Хайфонг. Всички те са оглавявани от някогашни български възпитаници – безценен човешки капитал, всеотдайни хора, съхранили искрена обич към страната ни, които съдействат всячески за стимулиране и развитие на българо-виетнамското сътрудничество. А в него има още много неизползван потенциал, особено в сферата на икономиката.
Допълнителни възможности за разгръщане на деловите ни връзки във взаимен интерес предоставя подписаното през 2020 г. споразумение за свободна търговия между Виетнам и Европейски съюз, известно със съкращението EVFTA.
Виетнам отдавна се утвърди като желан и търсен международен партньор благодарение на впечатляващите си икономически успехи, високите темпове на растеж и оживения инвестиционен интерес, белязали десетилетията след 1986 г., когато ВКП стартира програмата „Обновление”, насочена към разгръщане на социалистически ориентирана пазарна икономика.
Глобалната пандемия от Ковид-19 и последвалите я кризи засегнаха негативно цялата международна търговско-икономическа система, което неизбежно се отразява и на виетнамската икономика. Въпреки това тя съумява успешно да преодолява трудностите. През 2022 г. беше отбелязан 8-процентов растеж на БВП, което, разбира се, е свързано с факта, че предишната година пандемията предизвика забележим спад. И съответно икономическото съживяване след това рязко вдигна показателя за растеж. През настоящата 2023-та той е по-умерен – очаква се за цялата година да бъдат отчетени около 4%. Но и стратегическата цел на Виетнам вече не е само растеж на всяка цена, а постигане на устойчив напредък. Като ключови належащи задачи са очертани, първо, укрепването на институционалните основи за развитието на социалистически ориентирана пазарна икономика; второ, разгръщането и разрастването на работната сила, особено високо квалифицираната; трето, развитието на обществено-икономическа инфраструктура, особено транспортна и телекомуникационна. А в производството и в търговския обмен се залага главно върху продукция с висока добавена стойност.
Тези приоритети ясно показват и посоките, в които може да се разгърне все още неоползотворения потенциал в българо-виетнамското сътрудничество. Визитата в България на председателя на Народното събрание на Виетнам Въонг Дин Хюе дава възможност за изпълването на този потенциал с конкретни и взаимоизгодни инициативи.