В понеделник, 28 август, Върховният съд на Чили потвърди окончателните присъди от общо по 25 години затвор за шестима бивши офицери, уличени като извършители на изтезанията и убийствата на две емблематични жертви на репресиите на чилийската военна хунта през септември 1973 г. – известният поет, певец, композитор, режисьор и комунист Виктор Хара и директорът на чилийските затвори Литре Кирога.
Заедно с още хиляди затворници, двамата са хвърлени в закрития стадион „Чили” в Сантяго след извършения от хунтата на 11 септември 1973 г. преврат срещу законното правителство на лявта коалиция Народно единство начело с президента социалист Салвадор Алиенде.
След като са подложени на мъчения на стадиона, Хара и Кирога са убити там от група офицери вечерта на 15 септември, а труповете им са изхвърлени на улицата в квартал, разположен до Централното гробище на Сантяго. Там са открити от случайни хора и откарани на гробището, където в онези дни в общи гробове са погребвани много убити, повечето без да бъдат идентифицирани.
Виктор Хара е разпознат от служител в гробищната морга, който известява жената на певеца – и така тя успява да го идентифицира официално и да го погребе. Случаят нашумява много по света и става един от най-показателните за масовите нарушения на човешките права, извършвани в Чили от хунтата.
Въпреки че страната се връща към демократичното управление още през 1990 г., за всичките изминали от тогава години все още не е въздадена справедливост за всички жертви и престъпления на хунтата.
След дълги съдебни битки и след като решаващи показания дава войник наборник, оказал се пряк свидетел на убийствата на Хара и Кирога, чилийски съд осъди през юли 2018 г. осем пенсионирани чилийски офицери за извършването на тези убийства. Сега, пет години по-късно, Върховният съд потвърди 25-годишните присъди на шестима от тях. Това са Раул Хофре, Едуин Димтер, Нелсон Ааасе, Ернесто Бетке, Хуан Хара, Ерман Чакон.
Във вторник, на 29 август, чилийските медии съобщиха, че последният от този схисък – Ерман Чакон, се е самоубил предишния ден, когато полицията пристигнала в жилището му, за да изпълни присъдата като го отведе в затвора. 86-годишният Чакон заявил, че трябва да отиде в другата стая, за да си вземе лични вещи. Докато се намирал там, се самоубил с личния си пистолет.
Това става броени дни преди на 11 септември да се навършат 50 години от преврата на хунтата начело с установилия 17-годишна диктатура генерал Аугусто Пиночет. По време на бомбардировката на военните над президентския дворец „Ла Монеда” в същия ден – 11 септември 1973 г., там загива президентът Салвадор Алиенде, както и други защитници на двореца. А на 15 септември ще се навършат и 50 години от жестоките убийства на Виктор Хара и Литре Кирога.
Трябва да се припомни, че според събраните от съда доказателства прекият убиец на Виктор Хара е бившият офицер Педро Бариентос, днес 76-годишен. На 15 септември 1973 г. той бил част от офицерската група, изтезавала Хара и Кирога. Част от гаврата с певеца била играта на офицерите на „руска рулетка” – те се целели в главата му с пистолети, заредени само с един патрон. Пистолетът на Бариентос гръмнл – и Виктор Хара бил убит на място. После в него са стреляли и всички останали – тялото му е било пълно с 44 куршума, установи съдебната експертиза, направена след есхумацията на трупа през 2009 г.
Още от възстановяването на демокрацията в Чили през 1990 г. Педро Бариентос се изнася да живее във Флорида, САЩ, където се сдобива и с американско гражданство. Именно това гражданство години наред е пречката да се постигне екстрадирането на Бариентос в Чили, въпреки че има заповед на чилийски съдия за международното му издирване.
През 2016 г. обаче семейството на Виктор Хара – съпругата му Джоан Хара и двете им дъщери Аманда и Мануела, които бяха подали иск срещу Бариентос в съд във Флорида, успяха да осъдят убиеца на внушителна парична компенсация. Обжалванията още бавят влизането в сила на тази присъда. Но на 19 юли т. г. дойде вестта, че правосъдието в САЩ е решило да отнеме американското гражданство на Бариентос. Така основното препятствие за екстрадирането му в Чили отпада и се появява шанс той също да бъде съден от чилийски съд за разправата с Виктор Хара.
Възмездието не бърза, но все пак напредва, макар и 50 години по-късно…
На Виктор Хара, който продължава да е най-обичаният певец в Чили, ще бъдат посветени много събития в широката програма, подготвена от сегашното левоцентристко чилийско правителство за почитане на паметта на жертвите на преврата от 11 септември 1973 г.
Цялата 2023-та преминава в Чили под знака на този тъжен половинвековен юбилей. През март т. г. в Сантяго бе представена и новата биография на Виктор Хара „Животът е вечен” с автор Марио Аморос. В нея са включени множество слабо проучени досега факти около живота и гибелта на певеца. Най-известната досега книга за него е на съпругата му – английската балерина Джоан Хара. Нейната книга излезе през 1983 г. под заглавието „Виктор, недовършената песен”.