Помпаното от дни напрежение около Паметника на Съветската армия, което можеше да избие на 24 август вечерта чрез надъхани ултраси след мача „Левски”-„Айнтрахт” на съседния Национален стадион, се размина. Засиленото полицейско присъствие си свърши работата, като остави на безопасна дистанция мераклиите да се сбият с участниците в палатковия лагер, противопоставящи се на плановете на СОС и областната управа за демонтиране на паметника. Впрочем, самата агитка с въпросните около 50 мераклии беше рехава и не особено настоятелна. Което е добър знак за преобладаващия здрав разум сред мнозинството футболни фенове, както и сред гражданството като цяло, очевидно нежелаещо насилие.
Това обаче не може да се каже за обсебените от идеята да бутнат паметника овластени персонажи. Те последователно си изпълняват замисленото. Напълно очаквано, след вечерната игра на нерви на 24 август, на следващата сутрин – на 25 август, от рано край паметника бяха стоварени елементите за оградата, с която още преди дни кметът на район „Средец” Трайчо Трайков беше обявил, че ще се огражда монументът, защото бил „опасен”. На 22 август той за пореден път описа на фейсбук-профила си как напредва тази инициатива, не оставяйки и капка съмнение, че целта е чрез издигането на оградата да бъде разтурен и палатковият лагер:
„Днес главният инженер на район Средец подписа План за безопасност и здраве на областната управа за поставяне на ограда около компрометирания и опасен т. нар монумент в Княжеската градина. Вчера планът беше съгласуван и от дирекция Зелена система, а преди това и от дирекция Управление и анализ на трафика на СО.
От друга страна, от полицията съобщиха, че все още не са получили искане от СО за премахване на незаконно поставените около съоръжението преместваеми обекти, въпреки информацията от кмета на СО, че това е направено. Както изрично посочих в писмо до дирекция Сигурност на СО, това противоречи на условията на съгласувателното писмо и създава предпоставки за инциденти.
Фактът, че г-жа Мая Манолова ме кълне в почти всеки свой пост във ФБ, сам по себе си не намалява необходимостта от реални институционални действия.”
Мая Манолова, чиято коалиция „Левицата!” е една от политическите сили с най-активно присъствие в палатковия лагер, от сутринта на 25 август публикува две видеообръщения на своя фейсбук-профил, алармирайки за стоварването на оградата и призовавайки привърженици да отиват край паметника, за да се противопоставят на подготовката за демонтажа му. Според нея охраняващата полиция е предупредила хората от палатковия лагер, че трябва да се махнат от терена, който започва да се загражда. Но те нямат намерения да отстъпват.
На свой ред Костадин Костадинов, лидерът на парламентарно представената партия „Възраждане”, също дейна участничка в палатковия лагер, призова и нейните поддръжници да отиват към паметника. Предишната вечер там бяха десетима депутати от „Възраждане”. Депутатският имунитет може да е пречка, ако полицията реши силово да разгонва палатковия лагер.
До силова конфронтация обаче не се стигна. Макар хората от палатките да бяха възмутени от полицейския и властови натиск, те се подчиниха на униформените, които им показаха заповед от областната управителка на София, че трябва да напуснат лагера си и да оставят полицаите да го претърсят „за взривни вещества“. Тази мотивировка предизвика взрив от смях, след което протестиращите в крайна сметка изнесоха палатките си извън опасалата паметника ограда. Първоначално те бяха останали вътре в периметъра на оградата, поради което в нея имаше и процеп. Щом хората излязоха, процепът бе затворен.
Скоро след това Мая Манолова публикува и ново видео, в което показа копие от заповедта на областната управителка и изрази възмущение, че с разпореждането да се претърсва лагера „за взривни вещества“ тя фактически обявява мирно протестиращите хора за „терористи“. Манолова заяви още, че ще бъде отправено искане за закриване на областната управа, защото „е вредна и действа единствено срещу хората“. Ще се настоява и за оставката на вътрешния министър. Тя разкритикува остро и правителството, задето чрез действията на областната управа и на МВР срещу защитниците на паметника то нарушава гражданското право на протест – нещо, което не си е позволявал дори Бойко Борисов като премиер. Манолова увери, че тепърва протестиращите ще предприемат серия ответни мерки, а палатковият лагер ще остане да брани паметника, макар той и да е ограден.
Страстите очевидно тепърва ще се нажежават, особено с оглед наближаващите местни избори, чийто фокус в София се измества към противопоставянето около паметника, вместо да се насочва към същинските проблеми на града и живеещите в него хора.