Бразилският президент Инасио Лула да Силва замина днес, навръх закръглянето на 100 дни от своето управление, на официално посещение в Китай, където ще разговаря с домакина си – държавния глава Си Дзинпин, за разширяване на двустранното сътрудничество в търговията, в политическите отношения и в технологиите.
Посещението, за чиято подготовка Лула спомена с апломб още при встъпването си в длъжност на 1 януари т. г., трябваше да се състои през март, но бе отложено, защото бразилският лидер се разболя от пневмония. Затова пък сега това гостуване ще носи допълнителни и особено тържествени и радостни за Бразилия преживявания – междувременно за директорка на основаната през 2015 г. Нова банка за развитие (NDB), известна като банката на групата БРИКС и със седалище в Шанхай, бе избрана бразилската експрезидентка и близка съратничка на Лула, Дилма Русеф. Тя чака сега своя президент в Шанхай, където вече тържествено я посрещнаха на 28 март. Първата спирка на Лула ще бъде тъкмо в Шанхай, където ще присъства на церемонията по официалното встъпване в длъжност на Дилма като ръководителка на NDB.
Чак после ще отиде в Пекин за официалните разговори със Си Дзинпин. Това е третото посещение на Лула в Китай в качеството му на президент. Предишните две са от времето на предшестващите му два мандата начело на Бразилия.
Преди да поеме на това пътуване, Лула заяви в свое телевизионно интервю: „Ще консолидираме нашите отношения с Китай. Ще поканя Си Дзинпин да дойде в Бразилия за двустранна среща, за да му покажа проектите ни, които могат да предизвикат китайски инвестиционен интерес”.
Делегацията, която сега Лула взима със себе си в Китай, е внушителна и се състои от парламентаристи, министри, съветници. Подготвилите се за посещение още през март към 200 бразилски бизнесмени, половината отт селскостопанския сектор, не останаха да чакат, а заминаха още тогава на делова визита в азиатския гигант заедно със селскостопанския министър Карлос Фаваро.
Китай доста отдавна се е утвърдил като водещ външноикономически партньор на Бразилия, а и на редица други латиноамерикански държави. Китайско-бразилският търговски обмен за 2022 г. възлиза на рекордните 150 милиарда долара, като положителното салдо е за Китай с близо 90 милиарда.
При сегашното посещение на Лула е предвидено Китай и Бразилия да подпишат около 20 споразумения в сфери като здравеопазването, селското стопанство, образованието, финансите, индустрията, науката и технологиите. Предвижда се включително изграждането и изстрелването на общ бразилско-китайски космически спътник, който да може да наблюдава положението с екологичните нарушения в Амазония, дори когато има повишена облачност.
Бразилските медии тиражираха предварителни анонси от външния министър Мауро Виейра, според когото Лул ще предложи на Си Дзинпин двамата да учредят „Клуб на мира” за посредничество във войната в Украйна. Когато в края на януари Лула посрещна в Бразилия германския канцлер Олаф Шолц, той спомена и пред него, че иска да посредничи за мир в украинския конфликт и че натам няма да се изпраща бразилско оръжие.
Както е известно, Китай също издигна своя мирна инициатива от 12 пункта за спиране на война между Русия и Украйна чрез стартиране на преговорен процес.
След края на гостуването си в Китай и на връщане към Бразилия, Лула ще спре тази събота и в Абу Даби за официално посещение в ОАЕ. Очаква се там бразилският гост да лансира кандидатурата на своята страна като домакин на климатична среща на върха на ООН през 2025 г.