Земетресението с магнитуд 7,8 степен по Рихтер, ударило в понеделник сутринта Турция и Сирия, порази тежко и двете страни. Повечето информации се съсредоточават най-вече върху положението в Турция, а за Сирия данните са по-малко, тъй като вследствие на вътрешния конфликт част от поразените територии в северозападната част на страната са под контрола на бунтовнически сили и функциите на централизираната държавна система там не действат. Големите световни медии разпространяват предимно кадри, изпратени от т. нар. „Бели каски”, чиито представители обясняват, че се опитват да спасяват затрупаните хора, но че спешно се нуждаят от международна помощ и от гориво, описвайки положението като „катастрофално”.
Хуманитарната обстановка е отчайваща, тъй като в зоната има много прогонени от гражданската война хора, подслонени в паянтови постройки, доста от които сега са се срутили, пише в. „Вашингтон пост“. Паднали са и сгради, вече напукани от бомбардировките. А в навечерието на труса е имало и силни снеговалежи, които продължават и след това. Силният студ също е огромно изпитание за хората.
В пострадалите региони на Сирия, контролирани от правителството на президента Башар Асад, което заседава извънредно заради бедствието и изготви план за спешни действия, най-големи поражения има в Латакия, Хама, Алепо и Тартус. Русия, която е съюзник на Дамаск, обяви, че изпраща 10 екипа с общо 300 военни спасители и със специализирано оборудване. Сирийските спасителни екипи, които се опитват да търсят оцелели сред развалините, не разполагат с техника и всичко правят на ръка, тоест много бавно.
Правителството предупреди, че най-голямата в страната нефтена рафинерия Баниас близо до средиземноморския бряг е претърпяла щети от земетресението и няма да работи за 48 часа, докато проблемите бъдат отстранени. Министерството на петрола и минералните ресурси на Сирия съобщи, че трусът е причинил пукнатина в комина на енергоблок в рафинерията и че тухлената облицовка на пещите се е срутила. Имало е и изтичане на някои петролни производни от тръбите.
Сирия преживява сериозен недостиг на петрол, тъй като заради войната правителството загуби контрола над голяма част от богатата на нефт североизточна част на страната. Тя е контролирана от кюрдските сили, подкрепяни от САЩ.
Интервюираният от в. „Известия” експерт от Центъра по близкоизточни изследвания към Руската академия на науките Николай Сурков обяснява, че и преди труса в Сирия заради войната и наложените от САЩ и ЕС санкции хронично не достигат горива, храни, лекарства. Той казва: „В Алепо заради проблеми с водопровода имаше епидемия от холера. Тока го пускаха по един-два часа на ден. Срутеното ще бъде разчистено, ще се опънат палатки, но средства за възстановяване практически няма. А санкциите правят невъзможна появата там на чуждестранни донори и инвеститори.”
Сирийското външно министерство отправи апел към всички държави членки на ООН, към генералния секретар на световната организация, към специализираните ѝ агенции и фондации, към Международния комитет на Червения кръст и други хуманитарни организации, както и към международни НПО да протегнат ръка за помощ на сирийското правителство „пред лицето на катастрофата”. В посланието се уточнява, че страната има нужда да бъде подпомогната за „търсенето на оцелели, за спасяването на затиснати под развалините, за подслоняване и издръжка на пострадалите от това природно бедствие”.