Над един милион французи по официални данни на МВР и над два милионна по съобщения на синдикатите с участвали в протестните шествия из цяла Франция днес, когато страната бе обхваната от мащабни стачни действия срещу представения миналата седмица от правителството на президента Еманюел Макрон проект за пенсионна реформа.
Предложението на управляващите е за увеличаване на възрастта за пенсиониране от 62 на 64 години, както и за повишаване на пенсионните вноски. Аргументът на министъра на труда Оливие Дюсоп е, че само така ще могат да се осигурят допълнителни 17,7 млрд. евро годишни пенсионни вноски, за да може системата да постигне необходимия ѝ баланс към 2027 г.
Само че мнозинството от французите са против, също както и осемте водещи синдиката в страната, организирали днешната стачка, начело с Всеобщата конфедерация на труда (CGT) и Френската демократична конфедерация на труда (CFDT). Преобладаващото мнение е, че балансът в пенсионната система може да се постигне по-справедливо, като се обложат с допълнителен данък супербогатите или се увеличи частта на пенсионните вноски от страна на работодателите.
„Днешната стачка е само първата, тепърва предстоят и други,” заяви генералният секретар на CGT Филип Мартинес, цитиран от Le Monde. Разбра се вече, че следващият стачен ден е обявен за 31 януари. Мартинес изтъкна още, че е рядкост синдикатите да излизат с такова единство, каквото е демонстрирано днес – и това според него е ясен индикатор колко е сериозно положението.
Лидерът на CGT бе категоричен, че в протестните шествия из над 200 града в страната днес са се включили общо над два милиона души, докато МВР посочва 1,2 милиона участници. В Париж според синдикатите в шествията са участвали около 400 000 души, а в Марсилия – 140 000. Според МВР – съответно 80 000 и 26 000 протестиращи. Неоспорима е все пак масовостта на шествията, каквито са прeминали и през Лион, Тулуза, Монпелие, Авиньон, Тур и др.
Като част от стачните протести днес бяха разредени междуградските влакове из цялата страна. 46,3% от работниците в държавната национална железопътна компания SNCF стачкуваха. Една от линиите на парижкото метро спря напълно, а останалите 12 функционираха с големи интервали. Според министерството на образованието работа са прекъснали 42,35% от учителите в основното образование и 34,66% в средното образование, макар че учителските синдикати оповестиха съответно данни за 65% и 70%. Учениците от средните училища като цяло са подкрепили преподавателите си.
Стачкуващите от държавния енергиен доставчик EDF обявиха, че са намалили производството на електроенергия със 7000 мегавата, докато мрежовият оператор RTE посочи 5000 MW – достатъчно, за да захранва два града с размера на Париж. Намалението няма да има „никакво въздействие върху потребителите”, увери разклонението на CGT за сектора.
Обществените радиостанции Franceinfo и France Inter изпълваха днес ефира си с музика, а не с обичайните си текущи новини ии предавания, а телевизионният канал France 2 показваше повторения.
Участието на хората в стачката днес е било по-високо, отколкото в стачката н 5 декември 2019 г., проведена срещу първия вариант на пенсионната реформа на Макрон. В нея тогава по данни на CGT са се включили 1,5 милиона души из цяла Франция, а според МВР – над 800 000 души. Онова предложение бе поставено от френското правителство „на трупчета” не толкова заради острата обществена съпротива, колкото заради разразилата се скоро след това пандемия от Ковид-19. Ето, че сега проектът е съживен – обаче отхвърлянето му изглежда още по-решително.
Не е имало особени инциденти с насилие при днешните протести, с изключение на на хвърляни от млади радикали димни гранати и бутилки около Площада на Бастилията в Париж, където полицията е арестувала около 30 души.
В днешния протестен ден президентът Макрон изобщо не беше във Франция, а в Барселона, където заведе и деветима свои министри. Там френският държавен глава заедно домакина си – испанския премиер Педро Санчес, подписа Договор за приятелство и сътрудничество между Франция и Испания. Двете съседни страни се ангажират с него да засилят координацията си в рамките на ЕС най-вече по енергийните въпроси и за изграждане на европейска отбрана. Впрочем, събитието беше удобно спасение и за двамата от вътрешните им проблеми – Макрон избяга от стачката у дома си, а Санчес засенчи с френския гост проведена същия ден пак в Барселона голяма демонстрация на привърженици на независимостта на Каталуня.
По време на пресконференция след подписването на френско-испанския договор на Макрон бяха зададени и въпроси за стачката във Франция срещу пенсионната реформа, на които той отговори така: „Трябва да направим тази реформа. Ще я направим с уважение, в дух на диалог, но също и на решителност и отговорност”. Той разчита да прокара проекта си през Националното събрание, в което партията му изгуби предишното си влиятелно мнозинство, с помощта на гласовете на консервативната десница. Но няма да му е лесно. Новото голямо ляво обединение и крайната десница на Марин Льо Пен, макар и антиподи по много други въпроси, в случая са еднакво категорично против пенсионната реформа.