Една от водещите световни новини днес е за оставката на президента на Виетнам Нгуен Суан Фук, тъй като това е първото за страната такова оттегляне на лице, заемащо този висок пост. В много от съобщенията се обобщава, че причината е корупция, но в малко медии се предлагат подробности.
Виетнамските медии, както е обичайно, са пестеливи в своите публикации по темата и повечето предлагат официалното съобщение на Централния комитет на управляващата Виетнамска комунистическа партия. В него се посочва, че Фук е подал оставка и като член на ЦК и на Политбюро на ВКП. Отбелязва се, че и двете оставки са по негова лична инициатива. Става ясно, че той се почувствал виновен задето по времето на мандата му като премиер на Виетнам (2016-2021 г.) негови заместници вицепремиери и други министри извършвали злоупотреби, а той не реагирал.
Посочен е и конкретният период, в който са установени нарушенията – това е времето на борбата за овладяване на пандемията от Ковид-19. Следва да се припомни, че Виетнам постигна удивили света резултати в първия период на пандемията, когато със строги ограничения не допусна тя да се разрасне в страната.
В съобщението на ЦК на ВКП се признават заслугите на Нгуен Суан Фук в качеството му на премиер при донеслата важни успехи анти-Ковид кампания. Но е отбелязано също: „Като лидер обаче той носи отговорност за това, че няколко висши служители, включително двама вицепремиери и трима министри, допуснаха нарушения, довели до тежки последици. Двамата вицепремиери се оттеглиха от постовете си, а двама министри и няколко други служители са изправени пред наказателни обвинения. Тъй като осъзнава добре отговорностите си към партията и народа, Фук подаде молба да напусне възложените му длъжности и да се пенсионира“.
Чуждестранни медии припомнят още подробности около обвиненията в корупция, отправени този месец от виетнамските власти срещу замесените големци. Изтъква се, че тези обвинения са свързани най-вече със сделки и действия, предприети в отговор на Ковид-кризата.
Подалите на свой ред оставки пред Народното събрание на Виетнам двама вицепремиери са Фам Бин Мин и Ву Дук Дам.
Фам Бин Мин беше и министър на външните работи. През 2018 г. той бе и на официално посещение в България.
Ву Дук Дам заемаше вицепремиерски пост от 2013 г., отговаряйки през годините за икономическите реформи във Виетнам. А след разразяването на Ковид-пандемията, бе натоварен пряко да се занимава с мерките по справянето с нея.
Най-малко 100 длъжностни лица и бизнесмени, включително асистентът на Дам, са арестувани заради злоупотреби около разпространението на комплекти за тестване за Ковид, пише в. „Гардиан”. 37 души, много от които висши дипломати и полицаи, също са арестувани при разследване на репатрирането на виетнамци по време на пандемията. След като затвори границите си, за да забави разпространението на вируса, Виетнам организира почти 800 чартърни полета, за да върне свои граждани у дома от 60 държави и територии, допълва „Гардиан”. Но пътниците са били изправени пред сложни процедури и са плащали прекомерно скъпи самолетни билети и такси за карантината си, за да могат да се върнат в родината си, пише още британският вестник.
Всичко това излиза наяве едва сега. А през 2021 г. овладяването на Ковид-пандемията бе признато за важен успех на Виетнам и лично на премиера Нгуен Суан Фук, което до голяма степен предопредели и избирането му за президент през април с. г.
Сега, след оставката му, президенсктите функции временно ще се изпълняват от вицепрезидентката Во Тхи Ан Суан, докато бъде избран нов титуляр. Во Тхи Ан Суан бе на официално посещение в България през октомври 2021 г. Това бе първата ѝ визита в чужбина, след като зае поста си.
Разказвайки за оставката на Нгуен Суан Фук, в. „Гардиан” цитира и сингапурски анализатор, който допуска, че свалянето на виетнамския държавен глава може да е и интрига на негови противници в сложната схема от съперничещи си за контрол над властта вътрешни групи във върхушката на ВКП. Нгуен Суан Фук успя да натрупа с дейността си като премиер „прекалено” много успехи (не само около пандемията), които го правеха силен претендент със сериозни шансове за най-висшия пост в държавата – на генералния секретар на ВКП, който през 2026 г. ще бъде освободен от сегашния титуляр Нгуен Фу Чонг, заемащ го вече три мандата. Впрочем, Нгуен Фу Чонг също е идвал в България – през 2008 г., в качеството си на тогавашен председател на виетнамското Народно събрание. Та сингапурският анализатор, цитиран от „Гардиан”, смята за възможно Нгуен Суан Фук сега да е пожертван в предварително загряващата остра конкуренция за лидерската позиция във ВКП, за да се освободи място за някой друг от претендентите.
68-годишнят Нгуен Суан Фук има и вълнуваща лична история от ранното си детство. По време на войната, когато той още е дете, а родното му място Куанг Нам е част от Южен Виетнам, майка му и сестра му са убити заради участието си в Националния фронт за освобождение на Южен Виетнам. След гибелта им момчето е прехвърлено тайно при баща си, който работи в Северен Виетнам – в Ханой. Там Нгуен Суан Фук завършва първо училище, после Ханойския национален икономически университет, а след това Виетнамската национална академия по административно управление, продължавайки нататък с успешна кариера на различни нива, извела го и до постовете на премиер и президент.