След затишието около коледно-новогодишните празници, тази седмица Перу кипна отново в бурни протести срещу свалянето от власт на президента Педро Кастийо. Превратът бе извършен на 7 декември от опозиционния Конгрес, който гласува за отстраняване на държавния глава. Кастийо се намира в затвора по специално съдебно решение за 18-месечен предварителен арест, докато бъде разгледано обвинението срещу него. Конгресът твърди, че държавният глава е този, който е опитал да направи преврат чрез указ за разпускане на саботиралия го година и половина парламент.
В свалянето на бившия селски учител Кастийо участва и неговата вицепрезидентка Дина Болуарте, която след това сама се закле като държавен глава. Многобройните привърженици на Кастийо из цяло Перу я винят като узурпаторка и диктаторка, дошла на власт в заговор с парламентарния председател, бившия военен Хосе Уилямс Сапата. Протестиращите не спират да настояват за възстановяване на законната президентска власт, а действията им, включващи и пътни блокади, особено в „крепостта” на Кастийо – Южно Перу, вече се определят от мнозина като народно въстание. В сблъсъците с изпратените срещу демонстрантите полицейски и армейски части за последния месец са загинали вече 28 души, а Болуарте е клеймена и като отговорна за репресиите и жертвите.
На 4 януари бе обявена и безсрочна обща стачка, докато не се постигне връщане на президентския пост на Педро Кастийо. Проявите около стачката започнаха с мирни шествия из градовете, а Болуарте призова в обръщение по телевизията да се избягва ненужното никому насилие. По принцип в страната е в сила извънредно положение.
Като част от стачката спря и обслужването и движението на жп транспорта около старата столица на инките Куско, включително и на единствения влак, стигащ до главната туристическа дестинация на страната – легендарния Мачу Пикчу. Общо около 40 пътища и шосета са блокирани в Южно Перу, включително основната пътна артерия, минаваща през всички страни покрай Тихоокеанското крайбрежие – Панамериканската магистрала.
Освен освобождаване и връщане на власт на Кастийо, протестиращите искат и разпускане на Конгреса, и свикване на извънредни избори, и изработване на нова конституция. Дългата отстъпчивост на Кастийо пред натиска на доминирания от десницата Конгрес по време на продължилото му година и половина управление подкопа подкрепата за него дори сред привържениците му. Но след свалянето му те решително застанаха в негова защита, тъй като казусът олицетворява отстояването на конституционния ред и спазването на народния вот. Все пак общите нагласи са за нови избори, включително и за Учредително събрание, което да изработи нов основен закон на страната, за да се избегне в бъдеще подобна деструктивна конфронтация между Конгрес и президент. Общата конфедерация на трудещите се в Перу (CGTP) води стачната кампания под апела: „Разпускане на Конгреса! Нова конституция! Перу е на бойна нога.”