Очакваното нажежаване в Бразилия след победата на експрезидента Инасио Лула да Силва в балотажа на 30 ноември само с около 1% разлика от настоящия държавен глава – ултрадесния Жаир Болсонаро, вече е факт. Болсонаро го нагнети допълнително, след като мълча цели два дни след вота без да се произнася признава или не признава резултатите. Докато го чакаха, негови привърженици започнаха да блокират с товарни камиони шосета из различни части на страната, следвайки нееднократни по-раншни изявления на своя кумир, че ще смята изборите за фалшифицирани, ако не победи той.
В крайна сметка на 1 ноември Болсонаро все пак изкоментира с половин уста следизборната ситуация, позволявайки да се създаде впечатление, че признава резултатите. Но не го потвърди в прав текст и дори не спомена поименно Лула. Само заяви пред медиите, отивайки на среща със свои министри, че ще спази конституцията. Малко по-късно един от тези министри увери журналистите, че на срещата се разбрали да предадат властта по законов ред. След което Върховният съд излезе с де факто тълкувателно становище, че изборите са признати от настоящата президентска власт. Така формалността бе спазена.
Болсонаро обаче каза още нещо в същото си лаконично изявление. Той подложи отново на съмнение изборния процес и изрично насърчи вече протестиращите си фенове, като обяви „всеки мирен протест” за легитимен. Подчерта: „Народните движения са плод на възмущението и чувството за несправедливост заради начина, по който бе осъществен изборния процес”.
Доста спорно е обаче доколко може да се смятат за мирни проявите на болсонаристите, които веднага се възбудиха още повече от насърчаването. На 2 ноември блокадите им станаха още по-масови, провокирайки хаос и безредици, а буйни тълпи заприиждаха към казармите в най-големите градове на страната, включително в столицата Бразилия, Сао Пауло и Рио де Жанейро, скандирайки искания за „военна интервенция” и „федерална интервенция”. Пред репортери участниците настояват, че „изборите не бяха чисти” и затова „военните трябва да излязат от казармите и да ни защитят от комунизма”.
Демонстрациите, които са регистрирани в поне 15 от 27-те щата на страната, се координират чрез социалните мрежи, в които още при изборите през 2018 г. Болсонаро и екипът му показаха изключителна настъпателност и манипулативност.