Според нови правила чужденците трябва да уведомят израелското министерство на отбраната, ако се влюбят в палестинец на окупирания Западен бряг, съобщава Би Би Си.
Ако сключат брак, те ще трябва да напуснат след 27 месеца и да преминат през „период за размисъл“ от поне половин година.
Това е част от затягането на правилата за чужденците, които живеят или искат да посетят Западния бряг.
Палестинците и израелските неправителствени организации обвиниха Израел, че „издига рестрикциите на ново ниво“. Новите правила трябва да влязат в сила в понеделник.
Разпоредбите, изложени в дълъг документ, включват изискване към чужденците да информират израелските власти в рамките на 30 дни от започването на връзка с притежател на палестински документ за самоличност.
Новите ограничения за палестинските университети включват квота от 150 студентски визи и 100 чуждестранни лектори, докато в израелските университети няма такива ограничения.
Бизнесмени и хуманитарни организации твърдят, че те също ще бъдат сериозно засегнати. Правилата въвеждат строги ограничения за продължителността на визите и удължаването им, като в много случаи не позволяват на хората да работят или да извършват доброволческа дейност на Западния бряг за повече от няколко месеца.
„Става дума за демографско инженерство на палестинското общество и изолиране на палестинското общество от външния свят“, казва Джесика Монтел, изпълнителен директор на израелската неправителствена организация HaMoked, която е подала петиция до израелския Върховен съд срещу разпоредбите. „Те значително затрудняват хората да идват и да работят в палестински институции, да бъдат доброволци, да инвестират, да преподават и да учат.“
„Една държава, две системи”
Израел завладява Западния бряг от Йордания по време на войната през 1967 г. Днес “Когат”, подразделение на израелското министерство на отбраната, отговаря за управлението на окупацията на палестинската територия.
Новата заповед от 97 страници е озаглавена „Процедура за влизане и пребиваване на чужденци в района на Юдея и Самария“ – библейското име, което Израел използва за Западния бряг. Тя беше публикувана за първи път през февруари, но въвеждането ѝ беше отложено.
В документа се казва, че той има за цел да „определи нивата на правомощията и начина на обработване на заявленията на чужденци, които желаят да влязат в района на Юдея и Самария“.
В него се цитират временните мирни споразумения, постигнати през 90-те години на миналия век, които изискват израелско одобрение за предоставяне на право на пребиваване на съпрузи и деца на палестински жители на Западния бряг и Газа, както и за одобряване на разрешителни за посещения.
Новите правила не се прилагат за тези, които посещават Израел, както и контролираните от палестинците части на Западния бряг и еврейските селища. В такива случаи влизането се контролира от израелските имиграционни власти.
Организацията за освобождение на Палестина (ООП), която представлява палестинския народ, заяви, че така се въвеждат „правила на апартейда, които налагат реалност с една държава и две различни системи“.
От Би Би Си са се свързали с „Когат“ за отговор, но не са получили такъв. Израелските власти твърдят, че ограниченията за пътуване в територията са необходими от съображения за сигурност.
Законова безпътица
Дългогодишната израелска забрана за предоставяне на статут на пребиваване на чуждестранни съпрузи на палестинци в Западния бряг означава, че хиляди хора продължават да живеят с несигурен правен статут.
Кампанийната група „Право на влизане“ се оплаква от „дискриминационни, жестоки и произволни практики на израелските власти“, които причиняват „огромни хуманитарни трудности“ на чуждестранните съпрузи и водят до принудителното им отделяне от семействата им на Западния бряг.
В него се казва, че новите процедури само ще „формализират и утежнят много от съществуващите ограничения“ и „ще принудят много семейства да се преместят или да останат в чужбина, за да запазят целостта на семейството си“.
Някои категории посещения на роднини изобщо не са изброени в новите правила, включително посещения на братя и сестри, баби и дядовци и внуци.
Междувременно Европейската комисия заяви, че е изразила загриженост относно ограниченията за чуждестранни студенти и преподаватели в палестински университети пред „най-високите нива“ на израелските власти.
В рамките на програмата „Еразъм+“ през 2020 г. 366 студенти и служители от европейските висши училища са посетили Западния бряг. В същото време 1 671 европейци са били в израелски институции.
„Тъй като самият Израел извлича големи ползи от програмата „Еразъм+“, Комисията смята, че тя трябва да улеснява, а не да възпрепятства достъпа на студентите до палестинските университети“, заявява европейският комисар Мария Габриел.
Страхове и за бизнеса
Към петицията на HaMoked до Върховния съд са се присъединили 19 лица.
Басим Хури, главен изпълнителен директор на палестинска фармацевтична фирма в Западния бряг, заявява, че ще бъде силно ограничен във възможностите си да привлича служители, инвеститори, доставчици и експерти по контрол на качеството от чужбина поради визовите ограничения и пътните разходи.
В новите правила се уточнява, че чуждестранните посетители, които идват с разрешително само за Западния бряг, са длъжни да пътуват през сухопътните пунктове с Йордания и могат да използват израелското летище „Бен Гурион“ само в изключителни случаи.
Един от големите инвеститори на Хури е йордански, а новите правила напълно изключват гражданите на Йордания, Египет, Мароко, Бахрейн и Южен Судан, въпреки че тези страни имат дипломатически връзки с Израел.
Притежателите на паспорти от тези държави – включително с двойно гражданство – могат да влизат в Западния бряг само в изключителни и хуманитарни случаи за ограничен период от време.
Друг вносител на петицията е д-р Бенджамин Томсън, ръководител на канадската благотворителна организация „Ключове към здравето“, която изпраща професори по медицина от Северна Америка и Обединеното кралство, за да обучават палестински лекари.
„Всеки, който се занимава с работа в окупираните територии на Палестина, вече е запознат с многобройните административни забавяния при получаването на разрешение“, казва той.
„Тези нови разпоредби влошават закъсненията, увеличават разходите и намаляват предвидимостта на пътуванията във и извън Западния бряг. Тази предвидимост е от съществено значение, за да може да се извършва благотворителна дейност на Западния бряг, като същевременно може да се продължи да се извършва платена работа извън него“, продължава той, като предполага, че новите правила могат да попречат на лекари, работещи на други места, да могат да извършват доброволческа дейност.
През юли Върховният съд отхвърли петицията относно правилата като „преждевременна“, като посочи, че “Когат” все още не е взела „окончателно решение“ по тях. Въпреки това не бяха обявени промени в официално публикуваните онлайн процедури или в планираното им въвеждане.