С многобройни прояви из цял Виетнам народът на тази героична страна отбелязва днес своя национален празник – 77-годишнината, откак на 2 септември 1945 г. „виетнамецът на всички времена” Хо Ши Мин провъзгласява на площад „Ба Дин” в Ханой виетнамската независимост.
Една от най-впечатляващите инициативи по повод празника е издигането с балони в небето над град Хо Ши Мин (бившия Сайгон) на гигантско виетнамско знаме с площ 1800 квадратни метра.
Разбира се, в столицата Ханой, на същия площад „Ба Дин”, където днес е мавзолеят на Хо Ши Мин, се състоя и традиционният военен парад.
Впрочем, точно на 2 септември 1969 г., навръх националния празник, на 79-годишна възраст умира и бащата на виетнамската независимост Хо Ши Мин, превърнал се не само в символ на стоицизма и себеотрицанието на виетнамския народ в борбата му срещу чуждите колониалисти и агресори, но и във вдъхновение за всички борци за свобода в т. нар. Трети свят.
Емблематични и до днес са думите, изречени от друг символен политик, също оставил дълбока следа в световната история – чилийския президент социалист Салвадор Алиенде, паднал жертва на кървавия военен преврат срещу правителството му на 11 септември 1973 г. Когато през 1970 г. в едно интервю питат току-що избрания за държавен глава Алиенде кои качества на уважавани световни личности би желал да притежава, той отговаря: „Целеустремеността, човечността и величествената скромност на Хо Ши Мин”.
Тези качества са образец за подражание за виетнамците, които днес неслучайно изумяват света с постигнатите с трудолюбие и отдаденост впечатляващи икономически успехи на своята родина, отдавна възродена от пепелта на разрухата след войната с американците. Благодарение на стартираната през 1986 г. от управляващата ВКП политика „Дой Мой” („Обновление”), Виетнам може да се гордее с една от най-бързоразвиващите се икономики в Югоизточна Азия.
Ето какво подчертава в свое днешно интервю за сайта на СБЖ по повод виетнамския национален празник посланикът на Виетнам у нас Н. Пр. До Хоанг Лонг: „Отбелязването на 77-ия национален празник на Социалистическа република Виетнам е възможност за целия виетнамски народ да си припомни по-дълбоко историческите ценности, напълно да осъзнае отговорността на всеки индивид в прилагането на важните исторически уроци към иновационния процес, ускоряващ индустриализацията и модернизацията на родината, за да се постигне целта ни – богат народ, силна държава, демокрация, справедливост и цивилизация.” А говорейки за двустранните българо-виетнамски отношения, посланикът отбелязва: „Фирмите от двете ни страни могат да се възползват от Двустранното търговско споразумение между ЕС и Виетнам (EVFTA), за да си предоставят преференциално третиране при отваряне на пазарите.”
Навремето в някогашна социалистическа България образование или трудова специализация са получили около 30 000 виетнамци, които и досега си остават силно „българско лоби” във Виетнам. Днес несъмнено е ред на България да се поучи от виетнамския опит как се гради успешна, просперираща и с висок международен авторитет държава…