Консервативният министър-председател на Норвегия Ерна Солберг призна поражението си от лявоцентристката опозиция след предизборна кампания, доминирана от въпроси за бъдещето на ключовата петролна индустрия в най-големия производител на нефт в Западна Европа, съобщава Guardian.
„Работата на консервативното правителство е приключила засега. Искам да поздравя Йонас Гахр Стрьоре, който сега изглежда има ясно мнозинство за смяна на правителството”, заяви Солберг пред свои поддръжници в понеделник вечерта.
Лидерът на норвежката Работническа партия Йонас Гахр Стрьоре от своя страна заяви пред ликуващата тълпа: „Чакахме, надявахме се и работихме толкова упорито, а сега най-накрая можем да го кажем: Направихме го!“
Точната форма на коалицията, която ще управлява скандинавската страна, обаче далеч не е ясна. Според предварителните резултати лявоцентристката партия на Стрьоре ще има поне 48 места в 169-местния парламент на Норвегия.
На теория Стрьоре ще може да сформира мнозинство, съставено от неговата партия, Центристката партия и Социалистическата левица, които са на път да получат общо 89 места, при 85 необходими за парламентарно мнозинство. Така той ще може да избегне необходимостта да работи с марксистката Червена партия или Зелените, които са против петролната индустрия.
Привличането на базираната в селските райони Центристка партия и предимно градските социалисти за съвместно управление обаче може да се окаже трудно, тъй като двете партии имат различни възгледи по различни въпроси – от петрола до данъците, отбелязва Reuters. Дори трипартийна лява коалиция ще изисква от бъдещия министър-председател да убеди потенциалните си партньори да направят компромис по редица политики – от бъдещето на петролната индустрия и частната собственост до отношенията на Норвегия с ЕС.
„Ще отделим достатъчно време, за да разговаряме с другите партии, и уважаваме факта, че нищо не е решено, докато не бъде решено“, заяви 61-годишният Стрьоре, който е бивш външен министър.
Но Одун Лисбакен, лидер на Социалистическата левица, която подкрепя по-широк петпартиен алианс, прогнозира, че коалиционните преговори ще бъдат трудни. „Всичко показва, че няма път към властта и мнозинството в новия парламент, който да не минава през нас – и ние ще използваме тази власт“, каза той пред поддръжници.
Преговорите могат да окажат голямо влияние върху добива на изкопаеми горива в най-големия производител на нефт и газ в Западна Европа, тъй като Социалистическата левица се противопоставя на по-нататъшните проучвания, а Зелените, които имат седем депутати, настояват за спиране на добива до 2035 г.
Темите за изменението на климата и икономическото неравенство доминираха в предизборната кампания, след като миналия месец Междуправителствената експертна група по изменението на климата към ООН публикува стряскащо предупреждение, че глобалното затопляне е опасно близо до това да излезе извън контрол.
Стрьоре отхвърли ултиматума на Зелената партия и изрази нежелание да влезе в правителство с Червената партия, която се очаква да има осем депутати. Центристката партия също не желае официална коалиция със Социалистическата левица.
Според прогнозните резултати консерваторите на Солберг печелят 37 места, което е с осем по-малко в сравнение с изборите през 2017 г. Коалиционните им партньори, християндемократите, и антиимигрантската партия „Прогрес“, която напусна правителството през 2019 г., също загубиха депутати.
Както Консервативната партия, чиято дясноцентристка коалиция управлява Норвегия от осем години, така и Работническата партия се застъпва за постепенно оттегляне от добива на нефт и газ, които представляват 14 % от БВП на Норвегия и 40 % от износа, осигуряват 160 000 преки работни места и са помогнали на страната да изгради суверенен фонд на стойност 1,2 милиарда евро.
Те обаче настояват, че петролните компании се нуждаят от време, за да приспособят инженерните си възможности към екологичните технологии. „Смятам, че да се пришпорват сроковете за петролната и газовата промишленост е погрешна индустриална политика и погрешна политика за климата“, каза Стрьоре след гласуването.
„Търсенето на петрол се понижава. Не е необходимо да разпореждаме спиране на добива, а вместо това да използваме приходите, за да изградим мостове към бъдещи дейности“, заяви говорителят на Работническата партия по въпросите на енергетиката Еспен Барт Ейде пред агенция Франс прес.
Наблюдателите отбелязват, че потенциалните разногласия в коалицията по този въпрос биха могли да доведат до компромис за изключване на някои морски територии за бъдещи проучвания за нефт, особено в Арктика.
Друга възможна ябълка на раздора в потенциалната лява коалиция е Европа, тъй като членството на Норвегия в Европейското икономическо пространство (ЕИП) е силно подкрепяно от Работническата партия, но евроскептичната Центристка партия, Социалистическата левица и Червената партия му се противопоставят.