Навръх националния си празник 7 септември – Деня на независимостта, чието честване с паради и веселби бе отменено заради Ковид-19 – бразилците все пак масово заливат улиците с демонстрации и контра-демонстрации.
Вече станалите традиционни от месеци насам протестни шествия под надслова „Вън Болсонаро”, настояващи за оставката на ултрадесния президент Жаир Болсонаро, се провеждат днес – при изрично обявено спазване на санитарните мерки – в над 160 града из цяла Бразилия, както и из други страни като Австрия, Германия, Испания, Португалия.
Все по-радикализиращите се фенове на Болсонаро също вече традиционно отговарят със свои контра-митинги. Но този път те са особено агресивно насъскани от самия президент, който преди няколко дни ги призова директно да поставят „ултиматум” на двама магистрати от Върховния съд, които го дразнят. Макар той и да не ги спомена поименно, всички са наясно кого има предвид. Става дума, първо, за председателя на Висшия електорален съд Луис Роберто Барозо, който отхвърли искането на държавния глава за забрана на използваното в страната от 25 г. електронното гласуване – форма на вот, действаща на Болсонаро като червено платнище на бик. Той заплаши, че направо ще отмени президентските избори, предвидени догодина, ако Конгресът и Сенатът продължават да се инатят и не придвижат исканите от него реформи в изборния закон. Другият му „враг” е върховният съдия Александре де Мораеш, който в началото на август даде старт на разследване срещу самия Болсонаро. То е за „клевета и подбуждане към престъпление” – по повод деструктивната политика на държавния глава в условията на пандемия от Ковид-19, дълго определян от него като „нищо и никакво грипче”, както и по повод на изпълнените с дезинформация и агресия кампании на феновете му в социалните мрежи. По тази линия са извършени вече и арести.
Гневът на Болсонаро срещу Барозо и Мораеш изригна още по време на негова публична проява в щата Баия на 3 септември, когато, без да назовава двамата съдии по имена, той апелира към симпатизантите си: „Те трябва да си знаят мястото. И вашето послание – на бразилския народ – идния вторник (7 септември – б. р.) ще бъде ултиматум към тези две лица… Животът е предизвикателство. Без предизвикателства животът няма смисъл. Появяват се възможности. Никога за бразилския народ не е бил и няма да бъде толкова важен 7 септември, колкото е предстоящият”.
Тези думи и тон еднозначно бяха възприети и отляво и отдясно като нахъсване на болсонаристите към екстремални действия. Бразилски и международни наблюдатели и медии съзряха преки аналогии с лексиката и действията на американския президент Доналд Тръмп, провокирал шокиращия щурм на Капитолия във Вашингтон на 6 януари 2021 г. Заваляха прогнози, че Болсонаро тласка поддръжниците си също към щурм или най-малкото агресивна обсада на парламента и на Върховния съд. И феновете му не закъсняха да подсилят опасенията, като започнаха да окупират с палатки и да нощуват още от предходната нощ на терените, предвидени за двата заявени за 7 септември големи митинга в столицата Бразилия и в мегаполиса Сао Пауло, на които се знаеше, че ще говори и лично Болсонаро. На разсъмване на 7 септември част от тази масова агитка разбута загражденията на полицията и проникна в уж забранения за достъп правителствен център в столицата, където са сградите на парламента, президентството и Върховния съд.
Впрочем, съвсем близо до невралгичната зона се намира и отдавна разположен там лагер на представители на коренните народи, отстояващи правата си. А те са постоянен обект на агресивни нападки от болсонаристите. Така че това съседство също предизвиква опасения от изблици на насилие.
Междувременно в социалните мрежи „подгряването” на болсонаристите не спира. От там вече звучат заплахи със смърт към Мораеш и семейството му, дори се обявява парична награда „за главата” на магистрата. Успоредно се множат и зловещи подхвърляния за „изгаряне на индианците” и за „деиндианизация”.
В речта си, която държа днес пред своите фенове в столицата Бразилия, Болсонаро открито се закани на Върховния съд: „Може да го сполети нещо, което не искаме да му се случва”. Коментаторите разчетоха в тези думи заплаха за орязване на пълномощията на Върховния съд.
Острието на нападките на Болсонаро беше най-вече срещу съдиите Мораеш и Барозо, макар и отново имената да не бяха произнесени. „Страната ни не може да продължава да е заложник на една или две личности. Или ще се върнат в оста си, или ще бъдат изхвърлени от политическия живот,” каза Болсонаро. Той бе бурно аплодиран от събралите се, като мнозина от тях са искрено убедени, че „продажните“ съдии и депутати са врагове на народа, и президентът е прав да ги атакува. Без да осъзнават, че чрез тези мантри ги използват като бухалки срещу демокрацията.
Президентът обеща също така пред публиката си, която размахваше любимите си плакати с надписи „Време е за военна намеса”, да извика министрите, шефовете на двете парламентарни камари и на съдебната власт, за да им покаже панорамна снимка от въпросния митинг – дали за да се хвали с неговата многочисленост, дали за да фокусира вниманието върху призивите…
Малко по-късно Болсонаро държа и втора реч в същия дух пред около 145 000 свои поддръжници изпълнили централната „Аведина Паулиста“ в Сао Пауло. Там той беше още по-нападателен и вече поименно се закани на единия от омразните му върховни съдии, по чието решение са извършени арести на болсонаристи и от напредъка на чието разследване се чувства застрашен самият Болсонаро: „Казвам на негодниците, че никога няма да бъда затворник!… Трябва да изискаме всички политически затворници да бъдат пуснати на свобода! Александре де Мораеш, този президент повече няма да ви се подчинява. Търпението на нашия народ се изчерпа“. Държавният глава повтори и заплахата си към Върховния съд: „Или шефът на тази власт ще научи своите на възпитание, или на тази власт ще ѝ се случи нещо, което не бихме искали“.
Същевременно стана ясно, че Болсонаро ще свика и Съвета на републиката – една структура за специални решения, която може да въвежда извънредно положение, например. Тя е сформирана през 1990 г. от тогавашния президент Фернандо Колор ди Мело, който днес е сред съюзниците на Болсонаро. Съветът на републиката досега е свикван само веднъж – през 2018 г., от тогавашния президент Мишел Темер, който така въведе извънредно положение в щата Рио де Жанейро заради повишената престъпност. Много са сигналите, че сега Болсонаро може да употреби тази структура за антидемократични мерки.
В свое интервю за влиятелното аржентинско издание „Contexto”, дадено на 5 септември, бившият външен министър на Бразилия от правителствата на левите президенти Инасио Лула да Силва и Дилма Русеф, авторитетният дипломат Селсо Аморим заяви, че „в Бразилия се създава климат за гражданска война”. Той добавя, че не вярва да се стигне чак дотам, но все пак подчертава, че страната му „никога не е била толкова близо до призрака на гражданската война”, а „онзи, който го вика, е президентът”.
Аморим споменава и риска от военен преврат, който също оживено се обсъжда. Според дипломата войската е разединена и едва ли ще се реши на класически преврат. Но нагнетяваната атмосфера на озлобление и хаос може да подтикне част от важната и податлива на влияние структура като военната полиция да предприеме създаването на въоръжени милиции сред болсонаристите. А това може да прерасне в конфронтационен сценарий като довелия до преврата в Боливия през ноември 2019 г.
Всичко това според Аморим е подклаждано съзнателно от Болсонаро с цел да попречи на провеждането на президентските избори догодина, в които той едва ли ще стигне и до балотаж, както сочат прогнозите. Дават му едва 15-20% подкрепа. А за фаворит с около 50% е сочен Лула да Силва, преживял брутална съдебна разправа с недоказани обвинения, само и само да не бъде допуснат до изборите през 2018-та, спечелени от Болсонаро. За да предотврати неминуемото си поражение на вота през 2022-ра, Болсонаро е готов на всичко, смята Аморим, посочвайки, че действащият президент е вдъхновен от „сценария на Тръмп”, но „това трябва да се осуети”.
Ден след интервюто на дипломата – на 6 септември, 156 изявени световни политици, сред които и редица бивши президенти и премиери от 26 страни, излязоха с тревожно обръщение, предупреждаващо за рисковете от превратаджийските щения на Болснаро и адептите му, които могат да доведат до пуч и да „поставят под заплаха демокрацията в Бразилия”. Припомнят се не само насъскванията на президента за 7 септември, но и цяла поредица негови предходни изявления и действия, цялата му ултрадясна политика, атаките му срещу „комунистическата” конституция на Бразилия, сблъсъците му с Конгреса, Сената, Върховния съд, целенасочените му удари по носещите колони на демократичната държавна структура.
„Бразилският народ се е борил в продължение на десетилетия, за да издейства гаранции за демокрацията си срещу военния диктат. Не бива да позволяваме на Болсонаро да я съсипе сега,” пише в обръщението.
Сред подписалите го са бившите президенти на Еквдор, Колумбия, Панама, Парагвай – Рафаел Кореа, Ернесто Сампер, Мартин Торихос, Фернандо Луго; бившият премиер на Испания – Хосе Луис Родригес Сапатеро; аржентинският нобелист за мир Адолфо Перес Ескивел; американският интелектуалец Ноам Чомски; френският ляв депутат Жан-Люк Меланшон и много други, включително и цитираният тук Селсо Аморим.