Бившият анализатор от американските спецслужби Едуард Сноудън, който през 2013 г. разкри, че ЦРУ и Агенцията за национална сигурност в САЩ са разгърнали мащабни програми за масово електронно следене, обхващащи и чужди държавни лидери, реагира с остър коментар в Туитър на новите данни по актуалния шпионски скандал за подслушвания със специализирания софтуер „Пегас” на израелската фирма NSO Group. Сноудън публикува линк към статия на в. „Гардиан”, в която се цитира френската Национална агенция за сигурност на информационните системи (ANSSI) – първата официална държавна институция, потвърждаваща, че с помощта на „Пегас” са били „преслушвани” трима френски журналисти и сезирала прокуратурата за това. По-рано същите данни разпространи и френският в. „Монд”.
„Много важно: официално потвърждение на информациите за участиео на израелската компания за хакерство под наем NSO Group в целеви атаки срещу журналисти от ЕС. Щом го правят във Франция, правят го навсякъде. Спрете ги – забранете търговиятаа с тези средства,” написа Сноудън към линка.
ANSSI е установила и потвърдила наличието на „Пегас” в електронните устройства на Едуи Пленел, съосновател и ръководител на френското дигитално издание „Mediapart”, на Лене Бреду, разследваща журналистка от същата медия, както и на висш кадър от телевизионния канал „France 24”. Тази телевизия вече се възмути от разкритията: „Ние сме смаяни и ядосани, че журналистите могат да бъдат обект на шпионаж. Няма да приемаме това с наведена глава. Ще предприемем правни действия.” По същия начин се кани да реагира и „Mediapart”.
Скандалът с „Пегас” за първи път бе разгласен от международното разследване, предприето от 17 медии. Организацията с нестопанска цел „Forbidden Stories” („Забранени истории”), базирана в Париж, и „Amnesty International” първоначално получиха достъп до изтекъл списък от 50 000 телефонни номера, за които се смята, че са били подслушвани от клиенти на NSO Group от 2016 г. насам. Според „Forbidden Stories” най-малко 180 души от този списък са журналисти от различни страни, а сред клиентите на израелската фирма фигурират правителствата на 10 държави.
Особено нашумя разкритието, че сред подслушваните телефони е бил и един от номерата, които от 2017 г. ползва президентът на Франция Еманюел Макрон. Раазследването на „Forbidden Stories” и „Amnesty International” сочи, че Макрон е бил „поръчан” за хакване чрез „Пегас” от службата за сигурност на Мароко.