Шефът на полицията в Хаити Леон Шарл обяви на пресконференция в Порт-о-Пренс, че убийството на президента на страната Жовенел Моиз, ликвидиран в резиденцията си от колумбийски наемници на 7 юли, е било планирано още преди месеци по време на сбирка в хотел в столицата на съседната Доминиканска република – Санто Доминго.
Шарл показа и снимка от срещата. В нея са участвали 6 души, включително обвинения и вече арестуван като главен организатор на заговора Кристиан Еманюел Санон, живущ в САЩ лекар, който според следствието е искал да премахне Моиз, за да седне сам в президентското кресло.
На снимката се вижда и Антонио Емануел Интраиго Валера, венесуелският шеф на регистрираната в САЩ фирма за сигурност CTU Security със седалище в Маями, за който се смята, че е осигурил колумбийските наемници, извършили убийството на Моиз. На кадъра е излязъл и Валтер Вентемийя, собственик на консултантска фирма също от Маями, който пък е отговарял за финансирането на цялата операция.
В сбирката са участвали още известният хаитянски политик и бивш сенатор Джон Жоел Жозеф, който в момента се издирва от полицията, кметът на община Жакмел в Южно Хаити – Марки Кеса, както и Джеймс Солаж, един от двамата хаитяни с американско гражданство, арестувани заедно с колумбийските наемници, смятан също за свързан с фирмата на венесуелеца CTU Security.
Като замесени в убийството на Моиз досега са арестувани 23-ма души. 18 от тях са колумбийски наемници, повечето бивши военнослужещи от колумбийската армия, а петима са хаитяни с американско гражданство, един от които е бил информатор на ДЕА – агенцията за борба с наркотрафика на САЩ. Освен това са разследвани и 24-ма хаитянски агенти, отговаряли за сигурността на президента.
По молба на хаитянските власти от САЩ в Порт-о-Пренс са изпратени служители на ФБР, които да съдействат в разследването.
Междувременно от Каракас дойдоха важни подробности и разкрития около фирмата CTU Security и нейния венесуелски шеф Антонио Емануел Интраиго Валера, който е противник на настоящото правителство на Венесуела, но пък е близък с президента на Колумбия Иван Дуке.
Председателят на Националното събрание на Венесуела Хорхе Родригес разказа на пресконференция за установени данни, сочещи, че същата фирма е замесена и „във всички логистични действия” около атентата срещу венеуселския президент Николас Мадуро, извършен с дронове на 4 август 2018 г.
Родригес акцентира върху връзката между Интраиго Валера и Иван Дуке, които съвместно допринесли да организирането на също нашумелия концерт Venezuela Aid Live в град Кукута на колумбийско-венесуелската граница през 2019 г. Както е известно, той бе последван от опит за насилствено вкарване на камиони с уж хуманитарна помощ на венесуелска територия, завършил със сблъсъци и подпалване на един от камионите от самите организатори на провокацията.
На пресконференцията бе показана и обща снимка на Интраиго Валера и Дуке – като опровержение на твърденията на колумбийския президент, че не познава венесуелеца. По-късно колумбийското президентство поясни, че двамата всъщност наистина се били виждали, но то било на някакво масово събитие в Маями през 2018 г., в което участвали 1200 души.
Родригес също така посочи, че Интраиго Валера е близък и със самообявилия се за „временен президент” на Венесуела Хуан Гуайдо и с неговия ментор, лидер на екстремистката партия „Народна воля” и беглец от венесуелското правосъдие Леополдо Лопес.
Председателят на венесуелския парламент посочи още, че през последните години всички акции за проникване на венесуелска територия с цел дестабилизиране на страната „са имали за свой епицентър в правителството на Иван Дуке” и са били свързани с „паравоенните групировки, станали колумбийски износен продукт” и с „колумбийския наркотрафик”.
Родригес също така направи връзка между посещението на шефа на ЦРУ Уилям Бърнс в Колумбия броени дни преди убийството на президента на Хаити и на разиграли се почти паралелно други дестабилизационни събития във Венесуела. Така Родригес за първи път разкри, че срещу венесуелския президент Николас Мадуро е бил планиран нов атентат, който да се осъществи на 5 юли, националния празник на страната – Деня на неависимостта. На хълм в Каракас бил инсталиран снайперист, който трябвало да застреля Мадуро, докато бил на трибуната на военния парад в чест на празника, преминал по Алеята на предтечите край Военната академия. Покушението обаче било осуетено от силите за сигурност.
Родригес разказа и за още един неуспял опит за атентат срещу венесуелския лидер, за който пак щели да се използват дронове. Това трябвало да стане на 22 юни, когато имаше чествания на 200-годишнината от важната за независимостта на Венесуела битка край Карабобо, и Мадуро откри нов паметник на полето на битката. „Пак пари от Колумбия, пак дронове от Колумбия,” обобщи Родригес.
Той напомни също и за провалената от венесуелски рибари „Операция Гедеон”, при която тренирана в Колумбия от американски инструктори въоръжена група се опита да проникне на венесуелска територия с цел да организират отвличането и убийството на Мадуро. Те бяха разкрити и заловени от местни жители в крайбрежната централна част на Северна Венесуела на 3 май 2020 г.
Родригес изтъкна наличието на колумбийска връзка и на венесуелско опозиционно участие и в друг епизод, свързан с насилие и разиграл се съвсем наскоро във Венесуела. Става дума за развилняването на въоръжената банда „Коки”, която започва да тероризира със стрелби мирните жители на каракаския квартал „Кота 905” от 7 юли нататък. Впрочем, на 7 юли е убит и хаитянския президент.
Бандата „Коки” е разгромена след операция на венесуелските сили за сигурност. Започналото разследване около нейните действия установява, че членовете ѝ са тренирани в Колумбия, а заловеният им арсенал се състои от колумбийско и американско оръжие.
Според Родригес зад цялата тази серия терористични действия като организатор стои избягалият в Испания Леополдо Лопес, който има във Венесуела недоизлежана 14-годишна присъда заради предизвикване на безредици, довели до гибелта на десетки хора през 2014 г. На венесуелска територия за осъществяване на неговите указания действали опозиционерите Фреди Гевара, Хилбер Каро, Аслер Иглесиас и Емилио Кратерон. Следствието разполага с доказващи участието им записи на техни разговори. „Тези хора се смятат за недосегаеми, защото сме влезли в процес на диалог” с опозицията, каза Родригес, но добави, че са си направили грешна сметка, защото никой не може безнаказано да нарушава законите и да прокарва терористични заговори. Фреди Гевара беше арестуван на 12 юли именно по обвинение за „тероризъм, посегателство срещу конституционния ред, престъпен заговор и предателство на родината”. Смята се, че е координирал и действията на бандитите от „Коки”. Имало е планове за дестабилизация и на други райони на Венесуела – в щетите ѝ Арагуа, Баринас, Боливар, Гуарико и Лара.
На свой ред колумбийските власти, които обещаха да сътрудничат на Хаити в разследването на убийството на президента Жовенел Моиз, оповестиха, че един от участвалите в престъплението бивши колумбийски военнослужещи бил получил от САЩ 50 000 долара преди покушението. Директорът на колумбийската полиция Хорхе Луис Варгас обяви, че става дума за Херман Ривера Гарсия, бивш армейски капитан, който през месец май т. г. бил пътувал до Хати заедно с друг от арестуваните сега колумбийци – Дуберней Кападор Хиралдо – и с трето лице, което още не е идентифицирано. В Хаити те се срещали с вече обвинения като огранизатор на убийството Кристиан Еманюел Санон и с хаитяно-американеца Солаж. Преведените на Ривера от САЩ 50 000 долара били за организирането на това пътуване, но нямало информация за изтомника на финансирането.
Имало обаче данни, че Херман Ривера се е срещал в Хаити с общо 12 души, а Дуберней Кападор – с 10. Срещите се провеждали в хаитянаската столица, в къща под наем, разположена в квартала с чуждестранни посолства.