Едва половината от младите американци имат положително мнение за капитализма, а привлекателността на социализма в САЩ продължава да расте, показва ново проучване на сайта Axios и агенция Momentive.
Резултатите от допитването показват, че пандемията е накарала милиони американци, включително много млади привърженици на Републиканската партия, да направят преоценка на политическия и икономическия си светоглед. Това вероятно се дължи на два фактора: подновеният фокус върху дълбоките обществени неравенства и осезаемите предимства на безпрецедентните нива на държавна намеса. „Пандемията със сигурност ще има трайно въздействие за десетилетия напред“, казва Джон Коен, главен директор по изследванията в Momentive.
Като цяло по-голямата част от американците продължават да имат по-скоро положително, отколкото отрицателно мнение за капитализма. 57% от запитаните заявяват, че имат положително мнение, а 36% – че имат отрицателно мнение. Това представлява леко намаление спрямо разпределението от 61-36 отчетено при предишно подобно проучване през януари 2019 г.
Разбивката по възрастови групи показва, че изменението се дължи основно на променящите се нагласи сред младите хора през последните три години. Днес хората на възраст 18-34 години в САЩ са почти поравно разделени между тези, които възприемат капитализма положително, и тези, които го възприемат отрицателно (49% срещу 46%). Преди две години тази разлика е била 20 пункта (58% срещу 38%). За разлика от това, мненията на възрастните над 35 години не са се променили, като голяма част от 35-64-годишните и тези над 65 години заявяват, че гледат на капитализма в положителна светлина. Отношението към капитализма е най-негативно сред младежите между 18 и 24 години, т.нар. “поколение Z” – 42% от тях имат положително отношение, а 54% – отрицателно.
Най-внушителната промяна е сред младите хора, определящи се като републиканци. През 2019 г. 81% от републиканците и клонящите към тази партия хора до 34 годишна възраст са имали положително гледище за капитализма. Две години по-късно този процент е спаднал до 66%. При републиканците над 35 години няма съществени изменения на позициите.
Докато възприятията за капитализма се променят бързо сред младите хора, възприятията за социализма се променят по-постепенно сред всички възрастови групи. Сред младите хора всъщност се отчита понижение на тези, които казват, че имат положително отношение към социализма (51% сега срещу 55% през 2019 г.). Но този спад се компенсира от лекото увеличение на броя на възрастните над 35 и над 65 години, които казват, че имат положително мнение за социализма. Като цяло в национален мащаб 41% от американците казват, че имат положително мнение за социализма (спрямо 39% през 2019 г.), а 52% – че имат отрицателно мнение.
Социализмът има положителна конотация за 60% от чернокожите американци, 45% от жените и 33% от републиканците от небял произход. Преди две години тези дялове са нараснали от съответно 53%, 41% и 27%. Само 48% от жените в САЩ гледат на капитализма в положителна светлина, което е спад от 51% преди две години.
В по-общ план, 66% от хората в САЩ смятат, че федералното правителство трябва да провежда политики, които да целят намаляване на икономическото неравенство (спрямо 62% през 2019 г.). В това отношение се отчита увеличение при всички политически групи (+5 процентни пункта сред републиканците и привържениците на републиканците, +2 пр.п. сред независимите и +7 пр.п. сред демократите и привържениците на демократите).
Най-впечатляващата промяна отново се наблюдава сред младите републиканци.През 2019 г. 40 % от републиканците на възраст 18-34 години са заявявали, че правителството трябва да провежда политики, които намаляват разликата в богатството; днес този дял е нараснал до 56 % сред същата възрастова група. При републиканците на възраст 35-64 г. и 65+ г. промените във възприятията са много по-незначителни, а при демократите има малки увеличения на всяко възрастово ниво.
В продължение на десетилетия политиците в САЩ са използвали лековато думата “социалист” като обидно клеймо срещу опонентите си. Променящите се настроения сред електората обаче означават, че все повече политици страната ще носят с гордост този етикет, отбелязват от Axios.