Румънският документален филм „Колектив“, за който сме разказвали и в „Барикада“, спечели наградата на Европейския парламент LUX, съобщава представителството на ЕП в България в писмо до медиите.
Заглавието на филма „Колектив“ идва от името на нощен клуб в Букурещ, в който през 2015 г. поради влошени мерки за безопасност и корупция пламва пожар, причинил гибелта на 27 жертви. Обгорени са още 180 души.
Екип от журналисти разследва последвалата смърт на 37 души, постъпили в болници с изгаряния, които не са били смятани за критични. Разкритията вадят на показ корупция и нарушения, причиняващи смърт. Изпъква и смелостта на хора, решени да преборят системата.
„След периода, през който преминахме, расте и става по-силна нуждата на хората да се съберат – не само на места за дискусии и дебати, но и в кинозалите“, заяви председателят на Европарламента Давид Сасоли на церемония в Страсбург, на която бяха връчени наградите LUX.
Александър Нанау, режисьор и продуцент на спечелилия филм, прие отличието, като отдаде почит на жертвите и на семействата, засегнати от разказаната във филма трагедия, както и на независимите журналисти, провели разследвания. „Искаме да се борим с корупцията в Европа и искаме независима преса“, заяви той. „Обществата не се развиват, ако липсва култура, образование и независима преса. Ваш дълг е да подкрепите гражданите, да регламентирате средствата за култура и образование и да защитите журналистиката“, настоя пред евродепутатите режисьорът на отличения филм.
„Колектив“ беше номиниран за „Оскар“ за най-добър чуждестранен и за най-добър документален филм.
Победителят в състезанието за наградите LUX на Европарламента беше излъчен чрез осреднени оценки от публиката и от депутатите в Европейския парламент, които имаха равна тежест.
И тази година до финала не достигна български филм. Двата подгласника на победителя са „Още по едно“ на датския режисьор Томас Винтерберг и „Тяло Христово“ на полския режисьор Ян Комаса.
Пандемията от COVID-19 засегна силно филмовата индустрия и сектора на културата като цяло. Прожекциите на филмите финалисти в кинозали бяха ограничени, като те бяха заменени с прожекции и събития онлайн. Публиката имаше възможност да оцени филмите до 23 май, а евродепутатите можеха да дадат гласовете си до 8 юни.
От 2007 г. Европарламентът оказва подкрепа при разпространението на европейски филми, като осигурява субтитри на 24-те официални езика на ЕС за всички филми финалисти на наградата LUX. Наградата е спечелила репутация за подбор на европейски копродукции, които разискват актуални политически и социални въпроси и насърчават дебата за общите ценности.
От тази година Европейският парламент организира Наградата LUX на публиката заедно с Европейската филмова академия. Европейската комисия и мрежата от кинозали Europa Cinemas са също партньори при организирането на наградата.