Партията на Слави Трифонов „Има такъв народ” покачва подкрепата си сред потенциалните гласоподаватели, а ГЕРБ губи позиции спрямо резултатите си от изборите в началото на април, показва изследване на моментните електорални нагласи, проведено от агенция „Галъп интернешънъл болкан”.
22.8% от запитаните, които възнамеряват със сигурност да гласуват, са отговорили, че ако изборите бяха днес, биха пуснали бюлетина за ГЕРБ, докато партия „Има такъв народ“ би могла да разчита на 20,1% от гласовете. На скорошните избори досега управляващите получиха 26.18% от вота, а ИТН – 17.66%. Другите партии, които успяха да влязат в кратко просъществувалото 45-то Народно събрание, също показват леко повишаване на резултата. Според анкетата на „Галъп” БСП би получила 16,1%, „Демократична България“ – 11,6%, ДПС – 11,2% а „Изправи се! Мутри, вън!“ – 5,6% от гласовете.
Изследването е проведено по метода „лице в лице“ между 7 и 14 май, като в анкетата са взели участие 812 пълнолетни българи. 3.1% от запитаните възнамеряват да гласуват за ВМРО, 2,8% за партията на Васил Божков, а „Възраждане“ и „Воля“ получават съответно 2,6% и 1,4% подкрепа. Общо 2,7% от участниците са изразили подкрепа за други партии – сред тях с отличими стойности са „Атака“, НФСБ, „Републиканци за България“, АБВ, формацията на Минчо Христов, КОД и др.
От „Галъп” отбелязват, че водещите преговори за коалиция националистически формации като ВМРО, „Воля“, НФСБ, „Атака“ и КОД, явно имат възможност за сумарен резултат от близо 5%. Агенцията обаче изтъква, че автоматичното сумиране не е винаги най-удачен подход в политическите изследвания.
57,9% от всички запитани са заявили, че със сигурност биха гласували в изборите на 11 юли. 16,7% казват, че вероятно ще гласуват, 8,3% – че вероятно няма да гласуват, а 13,7% казват, че със сигурност няма да гласуват.
Според социолозите ситуацията като цяло остава непредвидима, освен това не е ясно какъв би бил ефекта от обсъжданите в момента коалиции, поради което на този етап не би било коректно да се прогнозира броят на потенциално влизащите в парламента формации.