Като тревожна, но неуморна пчеличка, посланичката на САЩ Херо Мустафа прелита от тичинка на тичинка в току-що разцъфтялото служебно правителство. Два дни след заклеването му, в последния работен ден на миналата седмица – 14 май, тя се срещна с премиера Стефан Янев. А вчера, 17 май, в първия работен ден на текущата седемдневка, си пообщува и с военния министър Георги Панайотов, и с външния – Светлан Стоев, и с икономическия – Кирил Петков. 18 май също не беше празен в министерския ѝ график – денят ѝ донесе среща със силовия вицепремиер и шеф на МВР Бойко Рашков.
Трябва да разберем вълненията и трескавите ѝ проверки що за типажи са новите титуляри на изпълнителната власт и дали ще спазят отдавна поети от София ангажименти. Ние тук може и да се захласваме по шеги и закачки със смени на правителства и парламенти, но амбасадорката явно има по-насъщни грижи – да държи под личен контрол и да осигури правилното провеждане на поне три мащабни наднационални събития, на които България предоставя терен и жива сила в рамките на мандата на служебния кабинет през месеците май, юни и юли.
Хронологично първи в поредицата вървят две паралелно протичащи военни мега-учения. Едното е Defender Europe 21 („Защитник на Европа 21”) под ръководството на Командването на Сухопътните воиски на САЩ за Европа и Африка. Другото е на НАТО и също звучи закрилящо – Steadfast Defender 21 („Непоколебим защитник 21”). И в двете учения, които се реализират в различни фази през май и юни, участват над 20 страни, включително България.
В рамките на Defender Europe 21 от 3 до 16 май в България премина и едно от съставните му учения – Trojan Footprint 21 („Троянски отпечатък 21”). Водеща структура в него е командването на Силите за специални операции на САЩ в Европа (SOCEUR). Участваха около 230 военнослужещи, военна техника и въоръжение от САЩ, Република Северна Македония, Испания, Великобритания и, разбира се, домакинстващата България..
На 13 май, точно ден преди да се срещне с премиера Янев, посланик Мустафа се наслади на показна тренировка в Пловдив на участници в Trojan Footprint 21, а редом до нея бе командирът на Силите за специални операции на САЩ в Европа генерал-майор Дейвид Тейбър . После посолството въодушевено коментира на страницата си във Фейсбук: „Ние сме по-силни заедно, когато тренираме заедно.”
Същата фраза е повторена и във фоторепортаж от състояла се пак на 13 май „учебна операция в Черно море”, при която кораби от бреговите охрани на САЩ, Румъния и България „направиха маневри, за да увеличат оперативната съвместимост и да укрепят способността ни да работим заедно в морето”.
Може да се припомни, че още през април, броени дни след тогавашните парламентарни избори у нас, в София се появи зам.-командващият американските войски в Европа генерал-майор Кристофър Мохан – явно да провери всичко ли остава наред с координацията на мащабните военни маневри, предназначени да отработят съвместни действия и по суша, и по вода, и по въздух, и в спецоперации.
Как да не се вълнува и да не пърха Херо сега, когато вече е в ход практическата част на ученията и всяко отклонение от графика може да доведе до крайно неприятни за кариерата ѝ сривове по веригата. Кой, ако не тя, да е запомнил как внезапно през февруари България излезе от дразнещи Русия учения на НАТО в Черно море, защото предвидените да участват екипажи вкупом се разболели от ковид… Така че никакви дипломатически превземки и задръжки не могат сега да я откажат от прекия контрол и проследяване на фазите в „тренирането заедно”…
Вероятно по-спокойна може да бъде американската посланичка за съдбата на другия акцент в своята актуална „адженда” – провеждането на срещата на върха на инициативата „Три морета” в София на 8 и 9 юли, в самото навечерие на новите парламентарни избори на 11 юли. Поне засега там облаци не се предвиждат. Президентът Румен Радев отдавна е взел под крилото си тази инициатива и вдъхновено я лансира пред публиката и бизнеса у нас като възможност за привличане на инвестиции, за развитие на инфраструктурни, „зелени”, енергийни, технологични и образователни проекти, за социално-икономическо сближаване на 12-те страни из цялото пространство между Черно, Адриатическо и Балтийско море. В този дух държавният глава проведе и днес пореден форум по темата, свързан с възможностите за финансиране от Инвестиционния фонд към „Три морета”.
Инициативата обаче се приема нееднозначно у нас. Експерти, дипломати, историци не спират да припомнят нейния геополитически контекст, залегнал още в първообраза на идеята, лансирана като „Междуморие” от Полша между двете световни войни – „санитарен кордон” срещу Русия (по онова време – СССР) по цялата ѝ европейска граница от Север до Юг със силен военен потенциал. Съживяването и усиленото реактивиране на тази концепция от страна на САЩ през последното десетилетие в контекста на настоящите американско-руски противопоставяния поражда много резерви към военния и стратегическия аспект на регионалната интеграция в „Три морета”, а и към другия ѝ ефект – свиване на германското влияние в Централна и Източна Европа.
Така че въпреки силния агитатор Румен Радев, Херо Мустафа също не спира с масираната реклама на „Три морета” по сбирки и форуми, та дано се отвеят от инициативата скрупулите и резервите. Фокусира към нея и целия строй министри от служебното правителство, които ударно „преслуша” само за три дни.
Не ѝ е леко на посланичката. Но пък завидната енергия, с която се хвърля да изпълнява дневния си ред, сама по себе си вече е готова енергийна диверсификация на България…