И в двете латиноамерикански страни, които на 11 април си избираха президент – Еквадор и Перу – избирателите загърбиха всички социологически прогнози и поднесоха неочаквани резултати.
В Еквадор сондажите уверено предричаха победа в балотажа на класиралия се начело в първия тур на 7 февруари Андрес Араус, кандидат на левия „Съюз за надеждата” (формация, близка до експрезидента и представител на латиноамериканската „лява вълна” Рафаел Кореа). Само че в крайна сметка победата отиде не при него, а при съперника му – банкера консерватор Гийермо Ласо от неолибералното движение „Създавайки възможности”, съюзено със Социалхристиянската партия. На първия тур Араус взе 32,7%, а Ласо 19,7%. Сега обаче Ласо победи с 52,5%, а Араус получи 47,4%.
Най-вероятно именно към Ласо са се прехвърлили гласовете, събрани в първия тур от останалия на трето място кандидат на индеанистката партия „Пачакутик” Яку Перес, който получи 19,3%. По време на кампанията си, а и по-късно, когато ожесточено оспорваше резултатите и алармираше за измами, Перес остро атакуваше Араус и „кореизма” (по името на експрезидента Кореа), рекламирайки се като единствен представител и защитник на коренните народи. Той призова привържениците си да не гласуват за никой от отишлите на балотажа двама кандидати, но нападките му срещу Араус и Кореа очевидно са ги подтикнали все пак да предпочетат Ласо.
И Араус, и Кореа вече признаха победата на Ласо и го поздравиха, като същевременно приветстваха и своите поддръжници, които показаха с гласуването, че са почти половината от избирателите. Очевидно е, че Еквадор остава разделен и политическото противопоставяне няма да секне.
Що се отнася до Ласо, това е вече третото му кандидатиране за президент, излязло този път успешно. Досега се е пробвал и в изборите през 2013 и 2017 г. Бил е за кратко – малко повече от месец – министър на икономиката в правителството на президента Джамил Мауад през 1999 г. Преди това е бил също за кратко губернатор на родната си провинция Гуаяс през 1998-1999 г.
Иначе Ласо е най-известен като един от основните акционери на Банката на Гуаякил, а също и като член на фамозната Опус Деи. Следва откровено дясна и неолиберална политическа линия.
В Перу също имаше изненада на президентския вот – там на челно място с около 16% от гласовете излезе селският учител марксист Педро Кастийо, кандидат на левичарската формация „Свободно Перу”, смятана за „чавистка”. Допреди броени седмици Кастийо събираше едва 6% в сондажите и затова малцина социолози го отчитаха като сериозен претендент, а някои дори изобщо не го включваха в прогнозите си. Но Кастийо далеч не е „паднал от небето” в политиката – той стана много популярен в страната като един от лидерите на голямата учителска стачка през 2017 г.
Емблема на партията му „Свободно Перу” е молив, разположен по диагонал в червен квадрат. Образованието за него е основно човешко право и то трябва да е качествено и достъпно за всички. Кастийо обещава, че ако бъде избран за президент, ще живее само с учителската си заплата и ще ореже заплатите на министри и депутати. Важен негов плюс е и фактът, че той е от малцината кандидати, които по никакъв начин не са замесени в гръмките корупционни скандали, ерозирали целия перуански политически елит в продължение на години.
Така Кастийо се очертава като фаворит в неизбежния балотаж на 6 юни. Няма още окончателни резултати, вотът е много раздробен, а засега съобщаваните проценти на подредилите се след учителя кандидати е близък, така че още няма яснота кой именно ще е съперникът му.
Прогнозите открояват шансове за класиране за балотажа у още трима кандидати. Това са неолибералният икономист Ернандо де Сото от партията „Напред, страна” с 14,2%, крайнодесният предприемач и националист Рафаел Лопес от „Народно обновление” с 13,1% и Кейко Фухимори, дъщеря на осъдения на 25 г. затвор за брутални погазвания на човешките права експрезидент Алберто Фухимори, от „Народна сила” с 12,2%. Някои анализатори допускат разместване в това трио и дори дръпване напред и на следващите в класацията – дългогодишния конгресмен от дясно-популистката „Народно действие” Йони Лескано, взел сега 8,9%, и левичарката, психоложка и депутатка Вероника Мендоса от лявата коалиция „Заедно за Перу”, получила 8%.