Външният министър на Венесуела Хорхе Ареаса покани днес на среща посланичката на ЕС в страната – португалката Изабел Брилянте Педроса, и ѝ връчи нота, с която тя се обявява за персона нон грата и ѝ се дават 72 часа да напусне венесуелска територия. За това извести венесуелското външно министерство на своята страница в Туитър.
Този ход се предприема в отговор на наложените от ЕС нови санкции срещу венесуелското ръководство – сега те са срещу 19 негови дейци, включително и срещу редица депутати. Решението за контрамярка чрез експулсиране на посланичката на ЕС е взето от правителството в Каракас, след като парламентът на страната гласува на 23 февруари да се приложи именно такъв ответен ход.
Трябва да се припомни, че на 29 юни м. г. президентът на Венесуела Николас Мадуро вече веднъж беше издал указ за експулсирането на Изабел Брилянте Педроса и това също бе в отговор на тогавашни евросанкции. Но след усилени дипломатически совалки от страна на Брюксел Мадуро отмени на 2 юли м. г. решението си с цел да не се прекъсва диалогът и с надежда отношенията все пак да се подобрят.
Този жест на добра воля обаче очевидно не беше оценен, след като сега бяха гласувани нова антивенесуелски сенкции. Новият указ за експулсирането на Педроса пак е подписан от Мадуро.
„Искаме да привлечем вниманието на ЕС. Надяваме се, че ще бъде направена спокойна оценка на фактите, че там ще бъде извършен сериозен анализ и ще се откажат от своите смущаващи и арогантни действия,” посочи Ареаса при срещата си Педроса, цитиран от lavanguardia.com.
Външният министър на Венесуела също така препоръча на ЕС „да спре да се изявява като стажант на доминиращата сила”, имайки предвид САЩ, и „да се научи да уважава независимите страни”.
Верен на дипломатическия дух, Ареаса добави, че все пак не губи надежда за „възстановяване на мостовете на разбирателството и диалога” между Венесуела и ЕС. Но той на пропусна и да напомни, че през последните години Брюксел е приложил 55 пакета икономически санкции.
„ЕС дълбоко съжалява за това решение (за експулсирането на Педроса – б.р.), което ще доведе само до по-голяма международна изолация на Венесуела. Отправяме молба то да бъде преразгледано,” заяви на свой ред говорителката на Външната служба на ЕС Набила Масрали. Тя допълни, че ако Каракас не се откаже от експулсирането, Брюксел ще обмисли своя „подобаващ” ответен ход.
Санкциите, гласувани на 22 февруари, са срещу венесуелски дейци, ангажирани с провеждането на изборите за ново Национално събрание през декември 2020 г. Радикалната част на венесуелската опозиция отказа да участва в тях и на свой ред САЩ и ЕС отказаха да ги признаят. Затова сега Брюксел санкционира 19 венесуелски политически лидери, съдии и военнослужещи, спомогнали за провеждането на изборите. Те попълват „черния списък” на ЕС, в който вече фигурират 55 венесуелски дейци.
Набила Масрали заяви още, че дипломацията на ЕС продължавала да подкрепя диалога като форма за решаване на венесуелската криза и че сегашното решение на Каракас да изгони посланичката Педроса „директно удря” по този подход.
На свой ред обаче министър Ареаса е категоричен, че Венесуела „няма друга възможност”, освен да реагира по дадения начин, тъй като наложените от ЕС наказателни мерки погазват конституцията на страната. Нейният член 1 сочи, че Венесуела е „неотменимо свободна и независима” държава.