Тежки зимни бури оставиха без ток и отопление милиони домакинства в САЩ, като щатът Тексас бе особено тежко засегнат. Тази криза подчерта разликите между независимата електрическа мрежа на щата и останалата част от страната, пише Reuters.
Тексас произвежда и потребява повече електричество от всеки друг щат, но е единственият в континенталната част на Съединените щати, който има самостоятелна електропреносна мрежа, предназначени да запази енергийната система на щата независима и изолирана от другите пазари.
Така се избягват федералните регулации и надзор, но изолираната мрежа създава един очевиден проблем – по време на извънредни климатични събития като тази зимна буря, Тексас не може да черпи електроенергия от други мрежи, ако има недостиг. Производството и преноса на електроенергия в щата се управлява от Съвета за електрическа надеждност в Тексас (ERCOT) и зависи почти изцяло от собствения си капацитет и ресурси. “Те нямат инфраструктурни връзки извън Тексас, каквито биха позволили внос на енергия”, коментира пред Reuters специалист по пазара на електроенергия. През изминалата седмица над 4 милиона потребители в щата бяха засегнати от спирания на електроподаването.
За разлика от други оператори на електрически мрежи в САЩ, ERCOT няма пазар на капацитет – гарантирани плащания към оператори за определен период, за да се осигурят нуждите от електроенергия през идните години. Търговете на пазара на капацитет в повечето щати определят какви такси ще получат производителите на ток, за да направят продукцията си достъпна за мрежовите оператори за три години напред. Производителите получават заплащане дори ако договореното количество енергия надхвърля нуждите на потреблението.
Липсата на такъв механизъм в Тексас затруднява справянето с извънредни събития като сегашното застудяване. Вместо това регулаторите в Тексас се опитват да подсигуряват надеждност на електроподаването чрез схеми за по-високи цени за мощности, действащи в моменти на недостиг, което трябва да стимулира производителите да инвестират в по-висок капацитет. Този подход обаче може да доведе до повишаване на цените за крайните потребители.
През декември Северноамериканска корпорация за електрическа надеждност публикува доклад, според който пазарните и системни оператори на ERCOT са се справяли успешно през последните години, въпреки продължаващото нарастване на потреблението в Тексас. Институцията също така заяви, че не се очакват проблеми с надеждността на електроподаването в щата през зимата. Рязкото застудяване, започнало през миналия уикенд, обаче опроверга тези прогнози. От 2010 г. насам резервният марж на ERCOT – буферът между капацитетът за производство и прогнозираното търсене – е спаднал от 20% до около 10%. Това оказва натиск върху производствените мощности при скокове в търсенето и прави цялата система по-малко гъвкава. “Това е добър момент да припомним, че електрическата мрежа в Тексас бе дерегулирана, приватизирана и извадена от взаимосвързани мрежи, за да се избегнат федерални регулации и да се увеличат печалбите за малък брой богати хора”, коментира в Twitter изследователят Брайън Уилям Джоунс.
Политическо извъртане
Сривът предизвика голямо обществено недоволство и търсене на отговори защо Тексас – чиито републикански управници се подиграваха на ръководената от демократи Калифорния заради сривовете на електроподаването през миналата година – се е провалил в така грандиозно в теста на своята “енергийна независимост”.
One state has snow plows. The other doesn’t.
One side of this street is Texarkana, Arkansas.
The other side is Texarkana, Texas.
„By failing to prepare, you are preparing to fail.“
There is a leadership failure in Texas…pic.twitter.com/EJ2QtLudXK
— Rex Chapman?? (@RexChapman) February 17, 2021
Губернаторът на Тексас Грег Абът се опита да хвърли вината за кризата на зелената енергия и да обърне разговора към критика на Зеления нов курс, предлаган от някои прогресивни демократи. В интервю за Fox News Абът посочи как вятърни турбини в Тексас са спрели да работят заради ниските температури, което по думите му “показва как Зеленият нов курс би бил смъртоносна сделка за Съединените американски щати”. “Това просто демонстрира че изкопаемите горива са необходими за Тексас, както за останалите щати, за да сме сигурни, че ще можем да отопляваме домовете си зимно време и да ги охлаждаме през лятото”, заявява той.
Зимната буря обаче предизвика трудности за всички източници на енергия, като освен вятърни турбини замръзнаха и газови кладенци, и дори една атомна централа в щата трябваше да затвори частично. Експертите посочват, че Тексас разчита основно на природния газ за производство на електричество и отопление, особено при пиково потребление.
Представители на ERCOT посочват като основна причина за прекъсванията на елетроподаването проблеми на производителите, използващи природен газ, оборудването и инфраструктурата на много от които не са проектирани да издържат на толкова ниски температури.
Според някои изчисления близо половината от добива на природен газ в щата е спрял заради екстремни студове, а замръзнали компоненти в оборудването е принудило редица газови електроцентрали също да прекратят работа.
“Тексас е газов щат”, коментира пред местното издание Texas Tribune Майкъл Уебър, професор по енергийни ресурси в Университета в Остин. По думите му всички енергийни източници споделят част от вината за срива, от първостепенно значение е това, че газовата индустрия произвежда много по-малко електричество от обичайното. “В момента газът се проваля по най-зрелищния начин”, казва Уебър.
“Толкова много тексасци се намират в отчайващи условия без отопление, вода и почти никаква помощ. Губернатор Абът трябва да спре да сочи с пръст от телевизора и да започне да помага на хората. А след това трябва да попрочете нещо за енергийната система на собствения си щат”, коментира Александрия Окасио-Кортес, която е сред най-активните привърженици на Зелен нов курс в Конгреса. “Провалите на инфраструктурата в Тексас представляват съвсем буквално това, което се случва, когато не се стремиш към Зелен нов курс. Слаби инвестиции в публична инфраструктура от следващо поколение, малък фокус върху равенството, в резултат не която цели общности се оказват изоставени, политическо ръководство от отричащи климатичните промени хора, които не се подготвят за бедствия. Ние трябва да помогнем на хората незабавно, а в дългосрочен план трябва да осъзнаем, че това са последиците от бездействието”, казва още тя. Окасио-Кортес организира събиране на помощи за бедстващите жители на Тексас, което в петък бе набрало над 1 милион долара.
A friend in SW Austin sends this video of a line outside a grocery store.
Only 15 items allowed at the checkout. pic.twitter.com/pwUwQQbrhk
— Yashar Ali ? (@yashar) February 16, 2021
Газова зависимост
Дан Уудфин, главен директор в ERCOT, заявява, че повече от половината капацитет за генериране на електроенергия в щата, или около 45 гигавата, са излезли от строя в резултат на бурята. Около 30 гигавата от тях са мощности, използващи газ, въглища и ядрена енергия. “Изглежда че голяма част от спирането на мощности днес е свързано на първо място с проблеми със системите за природен газ”, отчита той.
Сривовете в електроподаването значително надминават прогнозите на ERCOT за екстремно зимно време, които предвиждаха пиково търсене от 67 мегавата. Пиковото потребление по време на бурята в неделя надмина 69 гигавата. Около 80% от общия зимен капацитет на електрическата система в Тексас, или 67 гигавата, може да бъде генерирана от природен газ, въглища и АЕЦ. Едва 7% от прогнозния зимен капацитет на ERCOT, или 6 гигавата, е предвиден да дойде от различни вятърни централи в щата.
Добивът на природен газ в щата се е сринало, което затруднява зареждането на електроцентралите. Газовите електроцентрали обикновено не складират големи резерви на място, тъй като разчитат на постоянните доставки по газопроводите, свързващи добивните райони като Пермския басейн в Западен Тексас с големите потребители в градски центрове като Хюстън и Далас.
Според данните на S&P Global Platts, в началото на февруари в Тексас са произведени около 24 милиарда кубически фута газ дневно. Но в понеделник добивът е бил спаднал драстично до между 12 и 17 млрд. кубически фута дневно.
Системите за извличане на природния газ от земята в щата не са изградени за работа в студено време. Анализаторите сочат, че този проблем засяга особено силно добива в Пермския басейн, който иначе е едно от най-продуктивните находища на петрол и газ в света. „Събирателните линии замръзват и кладенците стават толкова студени, че не могат да произвеждат. Освен това помпите използват електричество, така че дори не са в състояние да вдигнат този газ и течност, защото нямат мощност“, заявява пред Texas Tribune Паркър Фосет, енергиен анализатор в S&P Global Platts.
Експертите също така отбелязват, че Тексас разполага с по-малък капацитет за съхранение от други щати, тъй като обичайно е лесно суровините да бъдат извлечени от земята, когато са нужни. Люк Джаксън, друг анализатор от S&P Global Platts, казва, че физическото изтегляне на резерви от съществуващите складове става по-бавно от директните доставки, освен това не е достатъчно, за да компенсира драстичното свиване на производството.
Някои електроцентрали в щата са спрели работа още преди началото на кризата. В прогнозите на ERCOT е предвидена загуба от 4 гигавата заради поддръжка през зимните месеци. Централите в Тексас често правят ремонти и обновяване на по време на типично меките зимни месеци, за да са готови за високото търсене на електричество по време на летните горещини. Северна Америка обаче все по-често бива сполетявана от екстремни зимни студове заради арктически течения, преминаващи много по-на юг от обичайното в резултат на промените в климата.