Анна Буж, Рим, кореспондент на „Ла Вангуардия”
„Този път е сериозно”. Никой не му вярваше, но излезе истина. Бившият италиански премиер Матео Ренци, кралят на двроцовите интриги, обяви оттеглянето на двете министърки, излъчени от неговата партия „Италия е жива”, от кабинета на настоящия министър-председател Джузепе Конте. И така отвори институционална криза в третата най-голяма икономика в еврозоната. Италия сега се хлъзва в политически хаос насред пандемията, без на никого да е ясно как ще свърши всичко това.
Ренци е едва 46-годишен, но вече е доста опитен еквилибрист във винаги сложната италианска политика. Той беше онзи, който форсира създаването на сегашното правителство на Конте, само и само да се попречи на крайната десница да вземе властта през лятото на 2019-та. Но оттогава не е спирал да се изявява като разединяващия елемент в коалицията, макар да е партньор в нея. Неговата „Италия е жива” разполага едва с 3% готови да ѝ дадат гласовете си избиратели според сондажите и има само 18 сенатори, но те са с решаваща роля в Горната камара, където правителството е ограничено с тесен периметър за маневриране.
Флорентинецът Ренци реши сега да обвини Конте, че си е присвоил прекалено много власт, поемайки разпределението на онези 209 милиарда евро, които ще получи Италия от фонда на ЕС за възстановяване. Критикува го също, че не използва санитарната част на фонда, че действа недемократично. „Казват, че моментът не бил подходящ заради пандемията. Но точно заради пандемията трябва да се зачитат демократичните норми. Демокрацията не е риалити шоу,” заяви Ренци на пресконференция в Камарата на депутатите. И добави: „Пандемията не може да е единственият мотив, който да държи това правителство на власт”.
И сега – какво? Онова, което ще стане в Италия в близките дни, е крайно неясно. Премиерът все още може да се опита да постигне споразумение с Ренци и да го убеди коалицията да продължи с нови правила – нещо, към което самият Ренци си остави открехната вратата на споменатата пресконференция.
Ако това не стане, ще се прибегне до друг вариант. През последните дни Конте вече се оглежда, за да намери достатъчен брой „отговорни” сенатори – независими или в смесените групи, които да осигурят продължаване на живота на правителството поне за известен период от време. С организирането на това се занимава една „стара муцуна” от италианския политически театър – ексминистъра Клементе Мастела, натоварен от Конте да осигури нужната бройка. „Отговорните хора са като бойците от Виетконг (южновиетнамските партизани, воювали срещу агресията на САЩ и често изскачали внезапно от тайни тунели – б. пр.) – те се появяват тогава, когато най-малко ги очакваш,” твърди Мастела.
Но някои помиренчески декларации на Конте в посока „Италия е жива” подсказват, че тази доброволческа армия засега не съществува. „Ако ги намерят, на добър им час,” подсмихва се Ренци. А ако не ги намери, на Конте ще му се наложи да връчи оставката си на президента на републиката Сержио Матарела в близките дни.
Тогава държавният глава ще започне политическия ритуал на консултациите с политическите партии, за да реши коя да е следващата стъпка – дали да натовари отново Конте със съставянето на ново правителство с различно мнозинство, или да търси нов кандидат за премиер. Възможно е и съставянето на правителство на националното единство, което да поведе Италия през трудните месеци до едни нови избори. Доста силно звучи при такъв вариант името на бившия председател на Европейската централна банка Марио Драги. Все пак едни предсрочни избори засега изглеждат като възможно най-отдалечена перспектива.
Италианците не разбират мотивите на тази криза. 73% от анкетираните от в. „Кариере дела сера” смятат, че Ренци действа само в личен интерес, а не за доброто на страната. Моментът е много деликатен. Италия току-що пое своето председателство на Г-20. Само през вчерашния ден още 507 души починаха от Covid-19. Извънредното положение бе удължено до 30 април.
Топката сега е в мрежата на Джузепе Конте. Идат инфарктни дни в Рим.