Над 400 инженери и други служители в Google обявиха тази седмица, че са сформирали синдикат. Това идва като кулминация на засилващия се през последните години работнически активизъм в едни от най-големите компании в света, и представлява рядък пробив за организирания труд в настроената против профсъюзите Силициева долина, пише New York Times.
Създаването на синдикална организация е много необичайно за технологичната индустрия, която винаги се е съпротивлявала активно на усилията за синдикализиране на служителите си, повечето от които спадат към категорията “бели якички”. Това развитие следва поредица от кампании на работници на Google, настояващи корпорацията да промени политиката си относно заплащането, сексуалния тормоз и етичните стандарти, и вероятно ще доведе до ескалиране на напрежението между служителите и ръководството.
Новият синдикат, наречен Alphabet Workers Union (кръстен на компанията-майка на Google – Alphabet), е бил организиран тайно през миналата година и е избрал ръководството си през декември. Групата е свързана с Communications Workers of America (C.W.A.), синдикална конфедерация, представляваща работници в телекомуникациите и медиите в САЩ и Канада.
За разлика от традиционните синдикати, чиято основна функция е да принуждават работодателя да седне на масата на преговорите и да се съгласи на колективен трудов договор, Alphabet Workers Union спада към т.нар. “миноритарни синдикати”, тъй като представлява съвсем малка част от над 260-те хиляди служители и подизпълнители на Google. Според участващите в него, основната цел е да се придаде структура и устойчивост на работническия активизъм в компанията.
Чуи Шау, инженер в Google и заместник-председател на управителния съвет на синдиката, заявява, че организацията е необходим инструмент за поддържане на натиска върху ръководството на компанията. “Целите ни не се ограничават до въпроси като “достатъчно ли се плаща на хората?”. Проблемите, с които се занимаваме, са много по-широки. Дошло е време, в което сформирането на синдикат дава отговора на тези проблеми”, казва той.
Новият синдикат подчертава значението, което работническият активизъм придоби в Силициевата долина през последните години. Макар в миналото софтуерните инженери и други служители на технологични компании да не са били известни с изявени позиции по обществени и политически въпроси, в последно време служители на Amazon, Salesforce, Pinterest и други компании все по-често надигат глас по проблеми като неравенството в заплащането, сексуалния тормоз и други.
Никъде тези гласове не са се чували толкова силно, колкото в Google. През 2018 г. над 20 000 служители излязоха демонстративно от работа в знак на протест срещу начина, по който компанията се отнася към случаите на сексуален тормоз. В други случаи работещи в компанията са се противопоставяли на решения на ръководството, които считат за неетични, като разработването на изкуствен интелект за нуждите на военните или осигуряване на технологии за имиграционните служби.
Дори и така обаче синдикализмът не придоби инерция в Силициевата долина. Много служители на технологичните компании избягват работническите организации с аргумента, че те са фокусирани върху заплатите – което не е основно притеснение в този високоплатен сектор – и не са способни да осигуряват решения за други вълнуващи ги въпроси като етиката и ролята на технологиите в обществото. Организаторите се затрудняват и да обхванат огромната работна сила на технологичните компании, която е разпръсната по целия свят.
В миналото само няколко малки синдикални организации са постигали успех в технологичния сектор. Работниците в Kickstarter и платформата за разработка на приложения Glitch проведоха успешни кампании за синдикализация през миналата година, а малка група подизпълнители на Google в Питсбърг се синдикализираха през 2019 г. През идните месеци предстои хиляди работници в складове на Amazon в Алабама да гласуват за създаването на синдикат.
“Има хора, които искат да вярваме, че организирането в технологичната индустрия е напълно невъзможно”, казва Сара Стефенс, главен касиер на C.W.A. “Ако няма синдикати в тази водеща индустрия, какво означава това за страната като цяло? Това е причината ние да виждаме синдикализирането в тази сфера като приоритет”, добавя тя.
Според Веена Дубал, професор по право в Калифорнийския университет, създаването на синдикат във водеща технологична компания като Google представлява “мощен експеримент”, тъй като преодолява бариерите, които досега предотвратяваха появата на работнически организации там. “Ако се разрасне – а Google ще направят всичко по силите си, за да попречат на това – синдикализирането може да има огромни последствия не само за работниците, но и за редица по-широки въпроси, свързани със силата на технологиите в обществото”, заявява тя.
Появата на синдикат по всяка вероятност ще задълбочи търканията между ръководството на компанията и инженерите, работещи по проекти като автономни автомобили о изкуствен интелект. Главният изпълнителен директор на Google Сундар Пичай и други хора от управата са се опитвали да овладеят засилващият се активизъм сред работната сила, но направиха много грешни стъпки.
Националният съвет по трудови отношения наскоро излезе със становище, че уволнението на двама служители на Google, протестиращи срещу работата на компанията с имиграционните служби през 2019 г., най-вероятно е било неправомерно. Тимнит Гебру, чернокожа жена и уважаван изследовател на изкуствения интелект, също заяви, че Google са я уволнили, след като е критикувала подхода на компанията към наемането на хора от малцинствата и пристрастията, вградени в нейните системи за изкуствен интелект. Нейното излизане от компанияра предизвика вълна от критики срещу начина, по който компанията се отнася към служителите си от малцинствата.
“За тези компании е непоносимо да има дори малка група хора, която да заявява “ние работим тук и имаме други виждания”. Google има потенциала да смаже всяка такава организация”, казва Нелсън Лихтенщайн, директор на Центъра за изследване на работата, труда и демокрацията в Калифорнийския университет.
Alphabet Workers Union заявява, че ще осигурява защита и ресурси на работниците, които се присъединят към синдиката. От членовете се изисква да отделят 1% от дохода си за финансиране на дейностите на организацията.
През изминалата година конфедерацията C.W.A. полага специални усилия за синдикализиране на офисни служители. Първоначално фокусът е бил към служители в компании за разработка на видео игри, които често са принудени да полагат изтощителен извънреден труд и са изложени на масови съкращения.
Към края на 2019 г. организатори от C.W.A. започват да провеждат срещи със служители на Google и да обсъждат възможностите за синдикализиране. Възприемчивите към идеята работници започват да се записват официално в новия синдикат през лятото на тази година, а през декември Alphabet Workers Union провежда избори за седемчленен Изпълнителен съвет.
Някои от служителите на Google, които в миналото са организирали петиции и протести в компанията, отхвърлят предложенията на C.W.A. Те заявяват, че не са се присъединили към синдиката, защото при създаването му са пренебрегнати опитни организатори и при убеждаването на хора да се присъединят са били омаловажавани потенциалните рискове за тях.
Амр Гейбър, софтуерен инженер, който е сред организаторите на протеста в Google през 2018-та, заявява, че при разговорите през декември 2019 г. представителите на C.W.A. са се отнасяли пренебрежително към други работнически групи в компанията. “Те се интересуваха повече от това да заемат някакъв плацдарм в компанията, отколкото от нуждите на работниците, с които разговаряха. Като дългогодишен организатор и чернокож, това не е типът синдикат, който искам да изграждам”, казва той. Сара Стефенс от C.W.A. отговаря, че работниците в Google сами са избрали организацията ѝ, за да помогне при създаването на синдиката. “Не сме си пробивали път със сила, работниците са тези, които избират”, заявява тя.
Традиционните синдикати в САЩ обикновено минават по друг път – първо набират подкрепата на мнозинството работещи в дадена компания, след което се обръщат към Националния съвет по трудови отношения или съответстващата институция на щатско ниво, за да изискат провеждането на избори за създаване на синдикат. Ако гласуването е успешно, синдикатът може да започне преговори с работодателя за колективен трудов договор.
“Миноритарен” синдикат като този в Google позволява работниците да започнат да се синдикализират без първо да са спечелили формално гласуване и одобрение от държавните институции. C.W.A. използват този модел за организиране в щати, където трудовото законодателство е по-неблагоприятно за синдикатите, като Тексас и Тенеси.
Тази структура също така позволява на Alphabet Workers Union да включва в редиците си подизпълнителите на Google, които са повече от работещите на постоянен договор в компанията, и които не могат да членуват в традиционните синдикати. Някои служители на Google от години са обсъждали създаването на миниритарен или солидарен синдикат. Работещи в компании като Uber също създават подобни групи за защита на правата си.
Макар че няма да могат да договорят колективен трудов договор, членовете на Alphabet Workers Union могат да използват други тактики за натиск над ръководството на компанията. Миноритарните синдикати често прибягват до публични кампании и лобират директно пред законодателните и регулаторни органи, за да повлияят на работодателите.
“Ще използваме всеки възможен инструмент за колективно действие, за да защитавам хората, които са дискредитирани или наказвани заради синдикалната си дейност” казва Шау.
Членове на новия синдикат изтъкват, че уволненията на протестиращи служители от страна на Google са допринесли за разширяване на организацията. “С действията си Google ясно ни показва колко се нуждаем от синдикат. Понякога шефът наистина се оказва най-добрия организатор”, казва софтуерният инженер Ауни Ашан, член на изпълнителния съвет на синдиката.