Израел се гордее с впечатляващата си кампания за ваксиниране, която вече е осигурила първоначалната доза ваксина срещу Covid-19 за над 10% от населението. Палестинците в окупираните от Израел Западен бряг и Газа обаче могат само да гледат и да чакат, пише Guardian.
По целия свят кампанията за ваксинация изглежда ще е изключително неравнопоставена, тъй като хората в богатите държави получават предимство пред тези в бедните. Ситуацията в Израел и Палестина обаче изпъква като особено драстичен пример за това разделение.
Израелските власти доставя партиди от ваксината на Pfizer/BioNTech на територията на Западния бряг, но те биват разпределяни само между еврейските жители на незаконните селища, без да достигат до 2.7 милиона палестинци, живеещи там.
“Би трябвало да има начин и ние да сме приоритетни. Но на кого му пука за нас? Не смятам, че някой изобщо се занимава с този въпрос”, казва Махмуд Килани, 31 годишен треньор от палестинския град Наблус.
Две седмици след началото на кампанията в Израел се поставят по над 150 000 ваксини дневно, като над 1 милион от 9-те милиона жители на страната вече са получили първоначалната доза. Това е по-голям дял от населението от което и да е друга страна, в която е започнала масовата ваксинация.
Създадени са центрове за ваксиниране на спортни стадиони и градски площади. Хора над 60 годишна възраст, здравни работници и други по-уязвими групи имат предимство, но клиниките понякога ваксинират и по-млади и здрави хора, за да се избегне прахосване на неизползвани дози.
Министър-председателят Бенямин Нетаняху се е заканвал страната да е първата, излязла успешно от пандемията. Наред с добре развитата здравна система, Израел успява да излезе с едни гърди напред и по чисто финансови причини. Според здравното министерство страната плаща тройно повече за ваксината – по 63 долара на доза, спрямо 19.50 долара, плащани от САЩ.
Същевременно финансови затруднената палестинска власт, на която се разрешава ограничено самоуправление в част от окупираните територии, също се опитва да започне масово ваксиниране. Нейни представители са коментирали, че инжекциите могат да започнат достигнат до палестинците през следващите две седмици, но вероятно това е твърде оптимистична прогноза. Генералният директор на палестинското здравно министерство Али Абед Рабо предполага, че първите ваксини вероятно ще пристигнат през февруари.
Това ще стане чрез предвожданото от Световната здравна организация партньорство, наречено Covax, предназначено да помага на по-бедни държави. Covax обещава да ваксинира 20% от палестинците, но ваксините, предназначени за програмата, все още не са получили необходимото одобрение за “спешна употреба” от СЗО. Джералд Рокеншауб, ръководещ офисът на СЗО в Йерусалим, дава диапазон от “началото до средата” на 2021 г. за доставянето на ваксините на Covax в палестинските територии.
Останалите необходими за палестинците ваксини се очаква да бъдат получени чрез сделки с фармацевтични компании, но засега такива не са сключени.
Въпреки забавянето, палестинската автономия все още не е поискала официална помощ от Израел. Координацията между двете страни по въпросите на сигурността бяха прекратени в продължение на няколко месеца в отговор на плановете на Израел да анексира част от Западния бряг. Али Рабо обаче заявява, че са водени разговори с Израел. “Към този момент няма нищо договорено на практика в това отношение”, казва той.
Израелските власти твърдят, че не са отговорни за палестинците в Западния бряг и Газа, посочвайки като аргумент временните споразумения от 90-те години, които изискват палестинската власт да съблюдава международните стандарти за ваксинация. Тези сделки обаче предвиждаха постигане на цялостно мирно споразумение в рамките на пет години – нещо, което така и не се случи. Почти три десетилетия по-късно израелски, палестински и международни правозащитни организации обвиняват Израел, че избягва моралните, хуманитарните и правните си задължения като окупираща сила по време на пандемия,.
Израелската правозащитна група Gisha заявява, че палестинските усилия да търсят помощ от другаде “не освобождават Израел от крайната му отговорност към палестинците, намиращи се под окупация”.
Това неравноправно третиране в крайна сметка може да навреди на целите на израелското правителство страната да се върне към нормалния живот. Тъй като хиляди палестинци от Западния бряг работят в Израел и еврейските селища, липсата на масова ваксинация при тях рискува да доведе до поддържане на високи нива на заразяване и в двете общности.
В намиращата се под израелска и египетска блокада Ивица Газа ваксините вероятно ще пристигнат по-късно и от Западния бряг заради конфликта между контролиращата територията ислямистка групировка Хамас и Палестинската власт. Салама Маруф, ръководител на управляваната от Хамас пресслужба в Газа, очаква ваксините да започнат да пристигат „в рамките на два месеца“, като добавя, че има координация със СЗО и Палестинската власт.
35-годишната Хеба Абу Аср, жителка на Газа, реагира ядосано, когато е попитана какво е мнението ѝ за това, че други получават ваксината първи. “Вие сериозно ли се опитвате да ни сравнявате с Израел или която и да е друга държава? Ние не можем да си намерим работа, храна или вода. Ние постоянно живеем под заплаха. Не можем да покриваме дори основните си потребности”, казва тя.