Учени в Обединеното кралство тестват ново лекарство, разработено на базата на терапия с антитела, което може да попречи да се разболяваме от Covid-19 след контакт с вече заразени от коронавируса, съобщава „Гардиан“. Ако бъде одобрен, препаратът ще е особено важен на медици и за други лица, чиято работа изисква постоянен контакт с болни или с хора от рискови групи, както и за членове на семействата на заболели от Covid-19. Също така той би бил животоспасяващ за хора, които не могат да се ваксинират поради нарушения в имунната си система или поради напреднала възраст.
Лекарството се разработва съвместно от британско-шведската фармацевтична компания AstraZenec и от UCLH (Лондонска университетска болница). То комбинира антитела от преболедували Covid-19 и създава практически незабавен имунитет. Ако се приеме до 8 дни след контакт с болен, гарантира, че контактувалият няма да се разболее. „Гардиан“ припомня, че при ваксините изработването на имунитет отнема около един месец.
„Ако тестовете ни докажат, че нашият метод работи и защитава от развитието на болестта при лица, които са били в контакт с вируса, това ще бъде вълнуващ принос към арсенала от средства за борба с него,“ казва Катрин Холихан, вирусоложка и ръководителка на екипа за клинични изследвания.
Учените смятат, че наред с бързия си ефект препаратът също така ще предпазва от заразяване за срок от 6 до 12 месеца. При успешно приключване на тестовете и одобрение от регулаторните органи лекарството може да се появи на пазара още през март или април догодина.
Паралелно се провеждат и допълнителни тестове, за да се провери дали медикаментът ще е ефективен и при онкоболни, чиято имунна система е увредена вследствие на химиотерапия.