Правата на основателя на WikiLeaks Джулиан Асанж са “жестоко нарушавани” вече повече от десетилетие, и британското правителство трябва да го пусне на свобода незабавно, заявява специалният докладчик на ООН по изтезанията Нилс Мелзър.
Експертът за пореден път потвърди оценката си, че отношението към Асанж представлява изтезание, и че той трябва да бъде освободен или поне пуснат под домашен арест, защото не е осъден за никакво престъпление. Основателят на WikiLeaks е държан в затвор с максимална сигурност, докато чака решението на съда дали да бъде екстрадиран в САЩ. Семейството и поддръжниците на Асанж предупреждават, че в затвора той не може да получи необходимата му медицинска помощ, а рискът за здравето му става още по-голям заради разпространението на Covid-19 в затвора, в който се намира.
“Британските власти първоначално задържаха Асанж на основание заповед за арест в Швеция, издадена във връзка с обвинения за сексуално посегателство, които впоследствие бяха свалени заради липса на доказателства”, посочва Мелзър в изявление, публикувано в Женева. “Днес той е задържан изключително с превантивни цели, за да се осигури присъствието му по време на текущия процес за екстрадиция в САЩ – процес, който може да продължи няколко години. Асанж не е осъден престъпник и не представлява опасност за никого, така че продължаващото му задържане в изолатор в затвор с висока сигурност не е нито нужно, нито пропорционално, и очевидно се прави без никакво законово основание”, добавя експертът.
Асанж основава Wikileaks още през 2006 г., но става известен по целия свят през 2010 г., когато публикува секретни материали, предадени му от разузнавателния анализатор в армията на САЩ Челси Манинг. Сред многобройните разкрития на тези архиви са военни престъпления, извършени от силите на САЩ и съюзниците им по време на окупацията на Ирак. Сред най-потресаващите материали е видоеозаписът „Съпътстващо убийство“, показващ как американски щурмови хеликоптери избиват цивилни, сред които и журналисти от агенция Reuters. Тези разкрития превърнаха Асанж в цел за властите в САЩ.
Заради опасенията, че съдебното преследване срещу него в Швеция е с цел да бъде екстрадиран в САЩ, през 2012 г. Джулиан Асанж потърси убежище в посолството на Еквадор в Лондон, където прекара седем години. След смяната на властта в латиноамериканската страна той бе предаден на британските власти през април 2019 г., които го арестуваха за неявяване на съдебна призовка. Оттогава той е държан в изолация в затвора Белмарш, докато тече делото за исканата от САЩ екстрадиция. Заради публикациите на WikiLeaks той е изправен пред 17 обвинения в шпионаж и е заплашен от максимална присъда от 175 години затвор. Макар процесът срещу Асанж да е игнориран от повечето големи медии, изходът му засяга основите на свободата на словото и правото на медиите да публикуват информация, която правителствата не искат да става публично достояние.
“Правата на господин Асанж са жестоко показвани вече повече от десетилетие. Трябва да му бъде позволено да води нормален семеен, обществен и професионален живот, да възстанови здравето си и да подготви защитата си срещу искането за екстрадиране в САЩ”, заявява Мелзър. Адвокатите на Асанж многократно се оплакваха пред съда, че не им се позволява да общуват достатъчно с клиента си и да подготвят адекватно защитата му.
През миналия месец партньорката и майка на двете деца на Асанж Стема Морис призова президента на САЩ Доналд Тръмп да го помилва и да му позволи да се прибере у дома си за Коледа. В началото на декември Едуард Сноудън също призова Тръмп да вдигне обвиненията срещу Асанж, преди да напусне Белия дом.
В края на втория си мандат предишния президент на САЩ Барак Обама облекчи присъдата на Челси Манинг, което ѝ позволи да излезе от затвора през 2017 г. Скоро след това обаче администрацията на Тръмп отново я хвърли в затвора и ѝ наложи огромни финансови глоби заради отказа ѝ да свидетелства срещу Джулиан Асанж.