През 1979 г. Джеймс Болдуин, един от най-блестящите и провокативни американски писатели и активисти за граждански права, пише писмо до своя литературен агент, в което описва следващия си проект „Запомнете този дом“ (Remember This House). Книгата трябва да бъде революционен, личен разказ за живота и убийствата на трима негови близки приятели: Медгар Евърс, Малкълм Екс и Мартин Лутър Кинг-младши. След смъртта си през 1987 г., Болдуин оставя след себе си само 30 завършени страници от този ръкопис.
Тридесет години по късно, режисьорът Раул Пек представя своя визия на книгата, която Джеймс Болдуин никога не завършва, в документалния филм „Аз не съм твоят негър“. Филмът мигновено му носи номинация за Оскар за най-добър документален филм, награда BAFTA в същата категория, още много филмови награди и световна известност.
На 10 декември Фондация „Фридрих Еберт“ – България организира безплатна онлайн прожекция на филма в интернет, като по този начин България се присъединява към инициативата на Международния литературен фестивал в Берлин за световна прожекция на филма на същата дата по цял свят. Датата не е избрана случайно – това е Международният ден на човешките права и представлява годишнина от приемането на Всеобщата декларация за правата на човека от ООН през 1948 г.
Разказан от актьора Самюел Джаксън, филмът се опитва да улови расизма на американското общество в хронологична панорама от 1890 до 2014 г. чрез кинематографичен колаж и житейската история на тримата приятели на Болдуин от движението за граждански права, убити през 60-те години: адвоката по права на човека Медгар Евърс (1963), чернокожия мюсюлманин Малкълм Екс (1965) и баптисткия пастор и активист за граждански права Мартин Лутър Кинг младши (1968).
„Неслучайно филмът на Раул Пек печели международни награди и любовта на публиката – рядкост са документалните филми от този калибър. Той съчетава в себе си силно социално послание с изключително режисьорско майсторство“, разказва за „Барикада“ българският преводач на филма Даниела Пенкова, един от основателите на фондация „Документални“, които организират ежегодния летен Фестивал на документалното кино във Варна и са създатели на сайта dokumentalni.com.
Съпоставяйки дълбоките връзки между живота и убийствата на тези трима мъже, режисьорът Раул Пек не само представя забележителен портрет от живота на Болдуин и личните му наблюдения върху американската история, но и разгръща в много по-широк смисъл продължаващата расова дилема на Америка. „Аз не съм твоят негър“ запознава зрителите, които може би не са чели Болдуин, с гения на един от най-великите американски писатели.
„Погледът на Джеймс Болдуин, върху чиито записки се базира филмът, отхвърля баналното обвинение в расизъм и се концентрира върху икономическите причини, които век и половина след премахването на робството в САЩ продължават да осъждат негрите на ежедневна борба за съществуване. Болдуин преобръща общоприетите причинно-следствени връзки, заставайки на необичайна позиция – не расизмът създава икономическата маргинализация на големи социални групи, а обратното – икономическата маргинализация създава расизма“, посочва още Пенкова.
Преводачът на филма настоява, че според Болдуин единствената ефективна борба срещу расизма е борбата за промяна на икономическата система, създаваща и подхранваща отношения на власт и подчинение. „Превеждала съм и други филми, засягащи тази така актуална и до днес тема. Но този се отличава с идеи и послания, които ме докоснаха по необикновен начин. Кадрите, наративът, гласът и ритъмът майсторски се съчетават в изящен стил, приковаващ вниманието на зрителя до последната секунда. За мен беше истинско удоволствие да превеждам подобен киношедьовър. Радвам се, че българската публика ще има възможност да му се наслади“, обобщава Даниела Пенкова.
Първоначалната идея е прожекцията да бъде осъществена на живо в София, както това се случва с филмите „Голямото хакване“ и „Истинската цена“, но разгръщането на епидемията от коронавирус осуетява тези планове и организаторите решават да излъчат филма онлайн. Това ще се случи на 10 декември, четвъртък, от 20:00 часа, а повече информация за прожекцията може да бъде открита в събитието в социалните мрежи.
„Непоколебими, харизматични, истински, думите му са и болезнено съвременни, като пророческо видение на изкривеното, мрачно лице на междурасовите отношения в американското общество“, посочват от „Фридрих Еберт“ – България в поканата си към зрителите.
Трейлър: