Епидемиологът Андерс Тегнел, станал известен по цял свят като архитект на Шведската стратегия за посрещане на коронавирусната пандемия, изглежда бива избутван на заден план от правителството на страната, пише в. Telegraph. Това се случва след като неговите прогнози, че по-високите нива на имунитет чрез преболедуване ще доведат до по-лека втора вълна, се оказаха изключително погрешни.
Редовната двуседмична пресконференция на Тегнел миналия четвъртък бе засенчена от проведена по същото време пресконференция на министър-председателя Стефан Льовен, на която бяха обявени нови сценарии за действие, подготвяни здравните власти.
„Със сигурност има разрив и съм почти сигурен, че мнозина от правителството по-скоро са загубили вяра в Агенцията за обществено здраве“, каза Никълъс Айлот, доцент по политика в Стокхолмския университет „Сьодерторн“. „По някои показатели сега имаме абсолютно същото ниво на разпространение на вируса, което имахме и през пролетта. Трудно би могло да се иска по-ясно опровержение на тезата на Тегнел”, добавя той.
Андерс Тегнел винаги е настоявал, че ръководената от него агенция не се опитва да следва стратегия за постигане на “стаден имунитет”, но многократно е изказвал предположения, че колегите му в Норвегия, Финландия и Дания ще са изправени пред по-тежка ситуация през зимата заради по-ниските нива на имунитет сред тяхното население.
През изминалия месец обаче броят на заразените и починалите от Covid-19 в Швеция отново надмина значително този в скандинавските ѝ съседи. Страната регистрира над 630 смъртни случая в резултат на болестта от началото на ноември, което е около десет пъти по-високо ниво на глава от населението, отколкото в Норвегия – където са регистрирани едва 30 смъртни случая от Covid-19 между 28 октомври и 25 ноември.
Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията очаква през следващия месец Швеция да надмине пиковите нива на смъртност, които претърпя през април, като се очаква между 100 и 140 души да умират от вируса всеки ден.
Според Ева Стенберг, политически коментатор във вестник Dagens Nyheter, провалът на Агенцията за обществено здраве да прогнозира тежестта на втората вълна е нанесла щети на авторитета ѝ. “В правителствените среди има критики към агенцията заради това, както и заради липсата на строгост в насоките, които даваше на хората”, казва тя.
Разтърсено от влошаващата се ситуация, правителството започна да поема инициативата и да въвежда по-строги мерки, включително забрана за продажба на алкохол след 22 ч. и ограничаване на позволения брой присъстващи на публични събирания до осем души – мярка, която Льовен определи като “безпрецедентно в модерните времена”.
“През пролетта правителството чакаше предложенията на Агенцията за обществено здраве, а сега самото правителство прави предложенията и иска от агенцията да даде мнение”, обяснява Стенберг.
Самите Тегнел и Льовен отричат да има загуба на доверие между институциите. Всички слухове за разрив между правителството и агенцията са напълно фалшиви. Ние поддържаме непрекъснат диалог и силно ниво на доверие между нас”, заяви главният епидемиолог по време на пресконференцията си в четвъртък. Премиерът даде подобни уверения в свое интервю за вестник Expressen.
Шведската преса обаче съобщава за нарастващо напрежение. “Разделението се разраства: как Тегнел изгуби правото си на вето”, гласеше водещото заглавие в неделното издание на вестник Svenska Dagbladet. Статия в Expressen пък описва задълбочаващият се песимизъм в правителството. Пожелал анонимност държавен служител е заявил пред журналистите, че властите вече се страхуват, че пандемията ще се проточи години, създавайки “нова нормалност”. “Може би вече няма да можете да оставяте застаряващите си родители да се грижат за сополивите ви деца”, казва той.